"Kreativní tvoření je mi velice blízké už odmalička, myslím, že jsem nějaké ty geny podědila po mamince, která byla skutečně moc šikovná a manuálně zručná. Ručním pracím všeho druhu se věnovala odnepaměti. O tvorbě panenek jsem začala uvažovat však až po návštěvě jednoho muzea panenek a medvídků. Ten svět mě tak okouzlil a pohltil, že jsem v té chvíli věděla, že to je pro mne to pravé ořechové.  

A tak začal boj prací pokus - omyl, neustálé zkoušení, znovu a znovu, videa, kurzy, literatura, atd. Uvědomila jsem si, že bez svého "učitele" bude cesta hodně těžká a dlouhá a že je nutné načerpat zkušenosti od profesionálů. Významným mezníkem byl pro mě pobyt u české panenkářky žijící v Německu, paní Anny Šlesinger. Zde jsem se učila tvorbě porcelánových panenek, včetně výroby forem, oděvů, historie a samozřejmě i fíglů při výrobě.

Po návratu z Německa jsem měla v sobě tolik nápadů, že to prostě muselo začít. Hledala jsem nejvhodnější materiál, techniku, učila se modelovat a dělat kostru. Sbírala jsem umělecké know-how od zkušenějších panenkářek a budovala tak svůj svět panenek. Zároveň jsem začala sbírat "panenky z popelnic," jak jim říkám. Snažím se citlivým způsobem zachránit a vdechnout jim zpět jejich život, historii a původ.

Začátkem června otevře v Kutné Hoře Johnny Wolf své čtvrté muzeum pro filmové fanoušky. Tentokráte to bude speciál, zaměřený na Vetřelce a Predátory.
Nové muzeum v Kutné Hoře: na návštěvníky se připravují vetřelci a predátoři

Postupně jsem vystřídala různé materiály, v současné době používám paper clay - což je taková samotvrdnoucí hmota, ze které se modeluje obličej, hlava, ruce, nohy, nebo celé tělo. Pak záleží jakou panenku chci tvořit, pokud má panenka sama stát volím drátěnou kostru a nebo textilní tělo, pokud jí chci více pohyblivější, těch technik je opravdu mnoho. Panenka se dále barví, používám mix pastelů, akrylu, oleje.

Výroba panenek je pro mne svět, do kterého mohu kdykoliv utéct. Je to svět pohádkových bytostí, kouzel a splněných přání. Svět, ve kterém odpoutám svoji mysl od každodenních starostí, zapomenu na vše, tady si mohu dopřát plnými doušky kouzelnou atmosféru a sílu, kterou tvorba přináší. Mohu být při tom když vdechnu panenkám život, když oživím jejich pohádkovou duši a ty pak přináší radost svým majitelům. Je krásné, když ve Vás panenka vyvolá emoce, když cítíte ten příběh skrytý uvnitř."

Panenka je příbuzná symbolům skřítka, elfa, víly a trpaslíka. Ti v pohádkách představují odhalení hluboké moudrosti. Jsou to stvoření, která konají chytrou vnitřní práci, která je neúnavná. Duše pracuje, i když spíme, obzvláště když spíme. Panenka představuje vnitřního ducha nás žen; hlas vnitřního přesvědčení, vnitřního poznání a vnitřního vědomí. Je jako malý ptáček v pohádkách, který se objeví a šeptá do ucha hrdinky, odhalí skryté nebezpečí a napoví, jak s ním naložit.

Kutná Hora objektivem fotografky na vozíčku.
Co je nového v Kutné Hoře? V zahradách GASKu jsou to "Profily"

Alena Süsserová