V čáslavském případě se jednalo o takzvané vlky, což je lidové označení pro kmenový neboli pňový výmladek. Ten vyrůstá buď z hlavního kmene, nebo silnějších bočních větví. Vlky rostou běžně u ovocných stromů, především zmlazených, a překvapují svým růstem. Ale délka pět metrů bez několika centimetrů je opravdu překvapivá.

Pavlovnii plsnatou (latinsky Paulownia tomentosa), nazývanou také paulovnie, paulownia a nebo prostě pavlínka, nalezneme v Čáslavi na třech místech. Skupina sedmi stromů roste v botanické zahradě Střední zemědělské školy v ulici Na Svornosti. Další rostou již soliterně. Najdeme je v ulici Lípová na Čeplově a v Jetelové ulici.

Zdroj: Youtube

Tento dekorativní strom, vonící po fialkách, byl vysazován na císařském nádvoří v naději, že na něj usedne bájný fénix a přinese vládnoucí rodině štěstí. A právě proto je nazýván císařským stromem.

A proč je pro Číňany pavlovnie něco jako pro nás lípa srdčitá? Je totiž symbolem ženství, tedy síly „Jin“. Vysazovala se při narození holčičky. Když se potom dívka měla vdávat, výbava se vyrobila právě z „její“ pavlovnie. Protipólem je mužská síla „Jang“ a tu reprezentuje bambus. Tyto dvě síly symbolizují rovnováhu.

Zdroj: Youtube

Pavlovnie jsou opadavé stromy, dorůstají výšky pět až třicet metrů. Kůra je hladká, větévky a listy jsou vstřícně postavené. Květenství jsou velká, válcovitého až kuželovitého tvaru, složená nejčastěji z vrcholíků. Květy jsou oboupohlavné, kalich je zvonkovitý a chlupatý. Koruna je purpurová, nebo bílá, nálevkovitě zvonkovitá. Plodem je tenkostěnná nebo dřevnatá tobolka se semeny.

V Číně se pěstuje pro kvalitní dřevo, ze kterého se vyrábí hudební nástroje. Pavlovnie připomíná na první pohled katalpu, zvláště svými velkými listy. Rod zahrnuje sedm druhů, pochází z Číny a je pojmenován na počest dcery ruského cara Anny Pavlovny Romanovové.

V bývalých kasárnách v Čáslavi mají sakurový háj
Lipová alej s oceněnou lípou lemuje cestu vedoucí v Čáslavi k rybníku Homolka.
Čáslav má novou hrdinku: lípa v Jetelové ulici získala ocenění