Dotyčného nešťastníka, který si ovšem trest právem zasloužil, najdeme na jednom z nejvyšších bodů vlašimského zámeckého parku. Téměř dvoumetrová socha se oficiálně jmenuje Herkulův sloup, ale místní ji nazývají Herkules, nebo častěji Samson. Je to ovšem precizní kopie. Ta původní byla pro špatný stav restaurována a uložena ve sklepení vlašimského zámku, kde si ji mohou návštěvníci prohlédnout. 

A jak to bylo vlastně s tím trestem za neuctivé jednání s nebohou manželkou a zaslouženým trestem za mrhání jídlem? Podle pověsti byl Herkules, tedy Samson obr, který zde žil se svou ženou. Ta mu jednoho dne po návratu z lesa k obědu naservírovala knedlíky, které sama uvařila. Knedlíky ovšem netolerantnímu obrovi nechutnaly a tak je celý rozlícený a popuzený začal po manželce házet.

A protože „boží mlýny“ melou, v tomto případě ne pomalu, ale rychle, stihl ho za toto jednání krutý trest. Protože mrhal jídlem, tedy božím darem a navíc byl neuctivý k dámě, zkameněl i s knedlíkem v ruce. A od té doby stojí jeho socha na vrcholku skály a varuje příchozí před neuváženým jednáním.

Z poustevny je nejhezčí výhled

Jedinečný přírodně krajinářský park ve Vlašimi vznikal postupně od 18. století. Kromě flory a fauny překvapí řada staveb, mezi nimiž vyniká romantický Starý hrad vystavěný na skále nad údolím řeky Blanice a především vlašimský zámek. Skutečným pokladem jsou historické brány. Tou první je Znosimská brána z roku 1846, která stojí na místech, kde před vybudováním parku býval mlýn a soukenická valcha.

Druhou je Domašínská brána, která v současnosti slouží jako restaurace s venkovním posezením. Nejznámější je však Vlašimská brána u vstupu do zámku. Na vrcholu skály nad řekou Blanicí stála v dřívějších dobách poustevna. A právě z tohoto místa, kde je dnes altánek a nedaleko socha neuctivého Samsona, je nejhezčí výhled na zámecký park.

Vladimír Havlíček