Rozšířené speciální prohlídky je možné navštívit v časech 10.00 - 11.30 hodin, 13.00 - 14.30 hodin, 15.00 - 16.30 hodin. Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit on-line i na místě. Kapacita prohlídek je omezená.

Pozvánka na Kačinu dokořán.Pozvánka na Kačinu dokořán.Zdroj: Národní zemědělské muzeum KačinaS Martinem Ebelem, ředitelem odboru muzea architektury a stavitelství Národního technického muzea si návštěvníci prohlédnou parketové podlahy v zámeckých interiérech. Dozví se, co je unikátního na bohatých parketových vzorech z Kačiny a proč jejich význam sahá daleko za hranice České republiky.

Parketové podlahy na zámku Kačina tvoří zcela unikátní celek. Pochází z doby výstavby zámku, osazeny byly v letech 1814 – 1823 a jsou raritně zachovány v úplnosti. Jejich význam zvyšuje zachování grafických návrhů pro jednotlivé typy parket, jsou známy i údaje o jejich výrobě a pokládání. Na Kačině se je možné vidět širokou škálu parket – od nejjednodušších typů až po zcela unikátní a velmi složité vzory s klasicistním dekorem pro reprezentační místnosti zámku.

Zdroj: Youtube

Bohatost některých paketových podlah na Kačině nemá v Čechách analogii, inspirace pochází z ciziny. Do prohlídky parket na Kačině bude zařazeno i srovnání s hlavními směry vývoje parketových podlah ve střední Evropě.

Parketářský mistr René Caran názorně předvede restaurování historických i „obyčejných“ parket. Případní zájemci si navíc budou moci vyzkoušet práci parketáře na vzorcích parketových podlah.

Z návštěvy obce Starkoč. Na snímku kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Starkoč, Zbyslav, Semtěš, Bílé Podolí. Obce na Čáslavsku mají turistům co ukázat

Restaurátor Radek Ryšánek zájemce seznámí s tím, co prospívá nebo škodí historickému nábytku. Vysvětlí, proč není dobrý nápad větrat v horkých nebo mrazivých dnech místnosti vybavené starobylými nábytkovými kusy. Poskytne také několik tipů, jak nejlépe ochránit cenný nábytek před dřevokazným hmyzem a zničujícími účinky slunečního záření.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství ČR. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě.

Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým klasicistním klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo, skleník nebo konírna. Virtuální prohlídka NZM Kačina - ZDE. Více na www.nzm.cz.