Do okolí řeky Sázavy, hlavního dějiště příběhu, se už několik let příznivci Jindřichova putování vydávají prozkoumat, jak se krajina a architektura proměnily v čase. S novým tipem na pěší výlet nyní přichází Středočeská centrála cestovního ruchu.
„Už v roce 2018 jsme vydali speciální mapu, která provádí turisty po stopách vesnického kováře Jindřicha, hlavního hrdiny herního příběhu. Průvodce obsahuje trasu po nejvýraznějších místech děje a zároveň střet jejich středověké podoby s dneškem. U příležitosti letošního výročí, ale i milníku v počtu prodaných kopií, jsme připravili pro fanoušky možnost pěšího výletu. Nejenom herní nadšenci tak mohou následovat kroky Jindřicha a prožít svůj vlastní příběh v posázavských reáliích,“ vysvětlil Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Trasa dlouhá 14 kilometrů začíná v Ratajích nad Sázavou, v ústředním místě celého příběhu, kam se ve hře hlavní hrdina dostal po tragických událostech v jeho rodném městečku Skalici. Už od vlakové zastávky se vám bude zdát krajina povědomá. Stejnou cestou k hradu Pirkštejn vedly první Jindřichovy kroky od Ratajského mlýna.
Jakmile překonáte několik výškových metrů z údolí od řeky Sázavy do městečka a projdete kamennou branou, naskytne se vám pohled na hrad Pirkštejn - gotický komplex tvořený palácem s hradební zdí a válcovou věží, známý coby sídlo Hanuše z Důbé, tehdejšího správce okolního kraje.
Pár kroků od hradu se rozprostírá náměstí s kostelem sv. Matouše a také zámek Rataje nad Sázavou. Na nádvoří zámku nyní již kolbiště nenajdete. Prohlédnout si ale můžete zdejší expozici Kingdome Come, která prostřednictvím populární hry seznámí návštěvníky s historií Ratají na přelomu 14. a 15. století.
Výlet pokračuje podél řeky Sázavy do obce Ledečko, kde si odpočinete v altánku na vrcholu kopce, u památného sloupku sv. Prokopa. Další historickou památkou, důležitou pro děj hry, je hrad Talmberk. V roce 1403 drží hrad v majetku pan Diviš z Talmberka a ten poskytne Jindřichovi úkryt. Do současných dnů se z hradu zachovaly jen trosky.
Jste v polovině trasy, ale cestou od hradu se rozhlédněte po okolí. Možná se vám vybaví větrný mlýn na protějším kopci nebo zahlédnete další místa, kde bylo odkryto nejedno tajemství.
Převážně po lesních cestách se přes Mrchojedy dostanete zpět k řece Sázavě. Podél proudu doputujete až do stejnojmenného města, kam Jindřicha přivedlo pátrání po skupině padělatelů pražských grošů. V době, kdy se na klášterní dvůr dostává Jindřich, probíhá zrovna přestavba kostela, která však nebude nikdy dokončena. Torzo jižní lodě s věží z červeného nučického pískovce je dodnes jediným důkazem plánů stavby gotického chrámu. Z původní podoby objektu se zachovala jen okna a věže.
Současné městečko Sázava je známé především klášterem, třetím nejstarším mužským klášterem v Čechách úzce spojeným se sv. Prokopem, který tam v 11. století žil. Ze Sázavy zpět do Ratají se pak dostanete pohodlně vlakem.
Celý výlet zabere zhruba 4 až 5 hodin. Posilnit se lze v Sázavské Kozlovně, která se nachází jen pár metrů od nádraží.