Již velmi malé děti obecně zkouší různý materiál, dochází u nich k rozvoji smyslů a jemné motoriky, učí se nápodobou, rády malují a vidí v tom své věci a také mají velkou fantazii co se týče našich výtvorů. Jsou to nehodnotící tolerantní parťáci, kteří rozvíjí svoji kreativitu a mají chuť tvořit.

A jako rodiče můžeme jít tomuto procesu naproti a dát jim materiál k mačkání, sypání, drobení a malování také doma. Ale je přirozené, že velmi malé děti udrží pozornost k jedné věci pouze určitou chvíli, a tak někdy příprava a pak konečný úklid trvá mnohem déle než samotné tvoření. Což může být pro rodiče náročné a demotivující. A někdy je výtvarný materiál v rukách malinkého dítěte také dost riskantní nástroj vůči domácnosti.

Pro děti je hra a představivost naprosto přirozená věc a i proto je dobré jejich kreativitu rozvíjet a dát jim příležitost fantazírovat a tvořit. Například na minulé hodině dělaly z modelíny chvíli žížaly a pak je měly dát zvířátkům v knížce. Ale nakonec žížaly skončily v potoce. My dospělí si toto někdy nedovolíme. Měnit zadání, udělat to po svém, ale děti tuto touhu vyjádří.

Vzhledem k tomu, že dítě materiál také někdy neplánovaně ochutná, pracuje se především s eko materiálem. Taková doma vyrobená modelína není po ně ničím toxická, a navíc je v ní sůl a ocet, takže si ji už většinou znovu do pusy nedá. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi malé děti, je přítomný vždy i rodič, který se do tvoření aktivně zapojuje. Má to i své výhody, může to být pro něj nejen zdroj inspirace a společného zážitku s dítětem, ale také možnost probudit vlastní kreativitu.

Kroužek je v létě otevřený každému nahlášenému příchozímu (kapacita, příprava materiálu) a od září bude ve formě uzavřeného kurzu, aby děti znaly průběh hodiny a sebe navzájem.

Jana Teklová