Jedná se již o dvacátý, tedy jubilejní ročník této přehlídky. Nabídne celkem šest soutěžních představení, dvě pohádky pro děti a jedno nesoutěžní, které bude po slavnostním vyhodnocení a ukončení přehlídky. Pro soubory, které přijedou zahrát svá představení, čeká vždy milé přivítání. Na památku dostanou pamětní list, květinu a každý z členů obdrží hrneček s logem přehlídky.

Před vystoupením proběhlo slavnostní zahájení přehlídky. A protože právě letos uplynulo 115 let od narození pánů Voskovce a Wericha, neslo se v duchu Osvobozeného divadla. Členové místního DS Jiřího Voskovce si připravili scénku, po které zazpívalo vokální trio Sekundičky píseň od Jaroslava Ježka. Na kytaru je doprovázel Milan Štědra. Za město Sázavu přednesla úvodní řeč Bohunka Boušková. 

Prvním soutěžním představením byla hra Její pastorkyňa v podání Divadla Máj Praha z.s. . Jedná se již o klasické drama, které autorka Gabriela Preissová napsala v roce 1890. Tehdy hra příliš nezaujala, celosvětovou popularita získala až skrze operu Jenůfa od Leoše Janáčka.

A o čem představení bylo? 

Děj se odehrává na moravském venkově v 19. století. Hlavní postavou je Petrona Buryjová, přezdívaná Kostelnička a její pastorkyně Jenůfa. Jenůfa se zamiluje do Števa, který jí má rád hlavně pro její krásu. Opravdu rád jí má jeho nevlastní bratr Laco. Když se Števa dozví, že má s Jenůfou dítě, odmítne si jí vzít a chce na dítě pouze platit. A tak Kostelnička sahá k zoufalému řešení, usmrtit dítě, aby si jí mohl vzít Laco, kterému namluvila, že dítě samo zemřelo. Hra končí svatbou, na které se ukáže pravda o celé situaci. Režie a úpravy textu se ujal Jaroslav Kodeš.

Divákům se hra velice líbila a odměnili jí dlouhým potleskem. Chválou nešetřila ani tříčlenná odborná porota. Ocenila skvělé herecké výkony i hudební doprovod. Jen je škoda, že hru vidělo málo diváků, kterých se sešlo jen téměř čtyřicet. Na vině je bohužel současná situace s virovým onemocněním. 

Tento pátek 25. září se můžete těšit na hru Nemrtvá nevěsta v podání Divadla Stodala z Jiříkovic a v neděli 27. září na pohádku O Popelce od 1. neratovické divadelní společnosti. 

Vladimír Trmal