Děti, jinak vedené ve státní škole ve Zruči nad Sázavou, mají individuální plán a jsou na tzv. domácím vzdělávání. Mohou tak docházet do nestátní školy v Želivci. Přitom musí splnit povinné přezkoušení ve státní škole jedenkrát za půl roku. „V Želivci vzděláváme v tomto školním roce dva prvňáky, jednu druhačku, třeťáka, čtvrťáka a šesťačku.“ říká průvodkyně a učitelka školy Michaela Hladíková. Děti dochází do školy tři dny v týdnu, čtvrtý den se budou učit v terénu – pracovat na projektech, jezdit na exkurze a školení, budou navštěvovat vzdělávací a kulturní zařízení, či budou pěstovat sport. Pátý den je věnován domácí přípravě či trávení času s rodinou.

Zakladatelé vesnické komunitní školy Kapka zároveň se školou otevřeli i provoz dětského lesního klubu Kapička. Lesní klub vzdělává děti v podobném rozsahu jako klasická mateřská škola, jen vychází z principu lesní a přírodní pedagogiky – děti tráví celé dny venku. Pod širým nebem si hrají, učí se i stravují.

Spolek Kapka a Kapička, který „školu i školku“ provozuje, děkuje městu Zruč nad Sázavou, obyvatelům osady Želivec, Základní škole Zruč nad Sázavou, Pavlovi Vrzáčkovi, společnosti Puloplastics s.r.o. a dalším partnerům za podporu!