Jakmile moderátor pořadu představil slavnému kanonýrovi Zruč nad Sázavou jako sportovní město s mnoha oddíly i na ligové úrovni, navrhl Jan Koller uspořádat fotbalový zápas mezi Zruči se Smetanovou Lhotou. A protože byl pořad uveden trailerem z nedávného filmu Příběh obyčejného kluka o Kollerově obdivuhodné životní dráze, také otázky moderátora se z větší části inspirovaly tímto snímkem režiséra Petra Větrovského.

| Video: Youtube

Rozhovor nabídl zcela ojedinělý pohled na sportovní kariéru Jana Kollera a dal možnost nahlédnout do zákulisí reprezentačních utkání a jejich hlavních aktérů ze slavné bronzové generace hráčů Mistrovství Evropy 2004, jako byli Pavel Nedvěd, Petr Čech, Vladimír Šmicer, Milan Baroš, Tomáš Rosický, Marek Jankulovski, Tomáš Ujflauši a další.

„K fotbalu mě přivedla vesnice, Smetanova Lhota, kam se naši, když mi bylo pět let, přestěhovali. Nejdřív jsme bydleli v Praze, blízko Václaváku, a táta pracoval jako taxikář…“, zahájil Jan Koller téměř dvouhodinovou besedu. Vyprávěl o mimo jiné i o tom, jak si doma jako kluk v obýváku nakreslil na koberec lajny a hrál si fotbal s tvrdými lístky na vlak, které si pokreslil klubovými barvami a pomocí nich cvrnkal kostkou na brány.

Pokračoval zajímavou historkou o tom, jak mu kamarádi na brigádě v České národní bance, kde třídil mince, dojednali přes pana Tichého, který tam jezdil s ještěrkou, možnost trénovat se Spartou B, což mu otevřelo cestu do světa „velkého fotbalu“.

Jan Koller přezdívaný Dino postupně prošel snad všechny důležité fotbalové „štace“ svého života ‒ od Sportingu Lokeren přes RSC Anderlecht, Borussii Dortmund, AS Monaco, 1. FC Norimberk, ruskou Samaru až po třetiligový AC Cannes, a zajímavé okamžiky své reprezentační a klubové kariéry.

Mezi ně určitě patřilo proslulé střídání brankáře Jense Lehmanna v prestižním derby Borussie Dortmund s Bayernem Mnichov v roce 2002 za situace, kdy byl brankář za protesty po obdrženém gólu vyloučen. Koller v něm excelentně svého brankářského kolegu zastoupil, nepustil ani jednu střelu, a byl dokonce vyhlášen mezi nejlepší hráče bundesligového kola, právě v roli brankáře.

Vedle videosnímků ze slavných zápasů doplnilo besedu i promítání fotografií Kollerových spoluhráčů a přátel, mezi něž patřil Tomasz Radzinski z Anderlechtu Brusel, Tomáš Rosický s Borussie Dortmund nebo Milan Baroš z reprezentace, a čtení z tehdejších novinových článků.

Zajímavým místem působení na sklonku kariéry byl i ruský klub PFK Křídla Sovětů Samara. „Když jsem tam přilétal, nevěřil jsem vlastním očím, všude byla jen samá tajga,“ líčil Jan Koller své první dojmy z cesty na své východní působiště v letech 2008 ‒ 2009. Nakonec jeho ruské působení dopadlo dobře a Koller v něm strávil rok a půl a nastřílel 16 branek.

Závěrem byly položeny i otázky na způsob hry současného moderního fotbalu, různé fotbalové rituály, na Kollerovy prohřešky a červené karty nebo rány a zranění, které za svoji fotbalovou kariéru utržil. Řada dalších dotazů vycházela z obecenstva a pak už se kolem hosta doslova strhla mela. Jana Kollera obklopili jeho četní fanoušci s prosbou o podpis do knih, na dresy, šály, míče nebo kartičky s fotografií českého nejlepšího fotbalového útočníka.

Další pořad z cyklu Křeslo pro hosta se uskuteční ve středu 10. ledna 2024 od 18.30 hodin v Malém sále Hotelu Zruč a vystoupí v něm nejúspěšnější český himalájský horolezec Radek Jaroš. Vstupenky za 100 a 70 korun jsou již v předprodej v kanceláři spolkového domu a v infocentru.