Začátek oslav byl otevřen tradičním průvodem, který vedl z centra nové Zruče do staré části města. V čele průvodu se nesly masky masopustních postav, jako je medvěd s medvědářem, nebo bába s nůší, vodník, šašek, žid, cikánka s dítětem a další. Originalitou zaujal kostým paní převlečené za hroznové víno pomocí nafouknutých balonků.

Místní obyvatelé byli oděni do barevných kostýmů a přidávali se k průvodu s tleskáním a zpěvem lidových písní, vytvářejíce tak veselou a živou atmosféru. Masopustní kapela byla složena z učitelů základní umělecké školy, místních profesionálních i amatérských hudebníků a zpěváků.

Průvod zastavoval na předem domluvených místech, aby tam popřál hojnost, prosperitu, zdraví, štěstí, silné pole a dobrou úrodu, ženám krásu, mužům sílu, podnikům zákazníky a zámku turisty do nadcházejícího roku.

Na zámku průvod čekaly nejen roztrpčené pokojské barona Šebka, stěžující si na neustálé vynášení plných nočníků, ale taktéž italský strážný, který odmítl průvodu umožnit průchod zámkem. Nepomohlo ani povinné zazpívání masopustních písní. Nakonec však masky strážného obměkčily, který nakonec cestu k hodům na náměstí průvodu otevřel.

Po příchodu do cíle u restaurace U Kuklů byla zahájena hlavní slavnost, která zahrnovala tradiční masopustní hry, zabijačkové hody a pětihodinové vystoupení Cimbálové muziky Aloise Zatloukala. Před hospodou se tančilo se, hrála se „zlatá brána“, ochutnávaly se zabijačkové delikatesy, krasoňovické sýry a plzeňské pivo. Nechyběly ani tradiční domácí koblihy a jiné dobroty, které místní obyvatelé přinesli na společný stůl hojnosti.

V 15 hodin proběhl soud s medvědem, který byl souzen za mnohé hříchy. Svědci podávali svěděctví, že se během masopustu choval nemravně, byl odsouzen taktéž za rozhazování Zručských novin po zemi, za nehodu osobního automobilu, za nedávné pokácení stromů v Sadu míru, za zdržování projektování stavby koupaliště, a dokonce na něj byla svalena vina za nedávné povodně, které by (bez neúnavného nasazení místních hasičů) vyplavily náměstí ve staré Zruči. Za všechny uvedené hříchy byl medvěd odsouzen k smrti zastřelením.

Obnovená tradice masopustu se konala ve Zruči nad Sázavou teprve podruhé. Akci zorganizoval spolek Kapka a Kapička, který v Želivci mimo jiné provozuje dětský lesní klub a komunitní školu pro děti na individuálním vzdělávání. Výrazným spolupořadatelem je město Zruč nad Sázavou, které setkání podpořilo finančně i technicky. Hostitelem a dalším spoluorganizátorem se stala restaurace U Kuklů. Velké poděkování patří technickým službám města.

Nejenže zručský masopust nabídl zábavu a radostné setkání pro obyvatele, ale také představoval významný kulturní a historický okamžik, který spojil lidi a posílil pocit sounáležitosti s tradicemi a dědictvím svého regionu. Po tak úspěšných oslavách se místní již těší na příští rok, kdy se masopust opět vrátí a s sebou přinese další dávku veselí a barev do jejich života.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Uhlířské Janovice bavily masopustní maškary. Pro děti byl připraven karneval

V Uhlířských Janovicích pokračovali v tradici masopustních průvodů | Video: Richard Karban