Celý program odstartovala skvělá vystoupení děvčat z Fit studia Jitky Brachovcové. Svižné aerobikové kreace oku lahodily. A to už moderátor na pódium zval redaktory Kutnohorského deníku, kteří se během celého odpoledne pohybovali mezi publikem a komunikovali s obyvateli. Zasloužený potlesk patřil i vystoupení mažoretek Punto a tanečnicím ze Základní umělecké školy Kutná Hora pod vedením Vlaďky Gvothové. Ty vystřídaly další tanečnice ze Základní školy Jana Palacha vedené Hanou Třískalovou a Kateřinou Tivodarovou. I jejich aranžmá na moderní disco skladby nadchla shromážděné diváky. Ti se nejen pohupovali v rytmu moderních hitů, ale zároveň se i příjemně vyhřívali na sluníčku. Nechybělo ani občerstvení, kromě kofoly využili hosté i „pivní zastávku“ a další stánky.

Děti z kutnohorské lidušky se objevily v programu ještě podruhé pod vedením Lenky Weissové. Perličky na závěr se dočkalo několik stovek milovníků breakdance, které hoši z Tamagotchi Crew nezklamali. „Je to tu super. Líbí se nám tu stánky, ale i balónky,“ podotkl Tomáš Kadleček.
Další snímky z povedené akce najdete v zítřejším vydání Kutnohorského deníku a také na našich webových stránkách kutnohorsky.denik.cz

Lidem vadí díry v ulicích a herny

Nejprodávanější český deník patří k vyhledávanému médiu právě kvůli regionálnímu zpravodajství. A tak ani na Dni s Deníkem nechybělo něco ze soudku místních problémů. Redaktoři kut〜nohorské redakce si vzali na paškál místní komunikace, na které si obyvatelé často veřejně stěžují. „Je to politik z masa a kostí,“ pozval na pódium moderátor starostu Ivo Šalátka. Ten poukázal na to, že na komunikace město nezapomíná. V srpnu skončí první etapa rekonstrukce silnic a parkoviště na sídlišti Šipší. Město má i velkou naději získat evropské peníze z Bruselu na opravu ulic v historickém jádru.

Co ale jednotlivé, rádoby zapadlé uličky, které nepatří k velkým lokalitám a zdají se být mimo „zorné pole“? „Vizitkou města je i to, jak lidé žijí mimo centrum. V ulici Československých letců se jezdí na suti,“ ťal do živého Jan Wiesner a lehce zaloboval za čtvrť Sedlec. „Je to investiční záležitost, musí se tam udělat kanalizace, plyn, elektrika,“ komentoval situaci Jan Hnízdo z Technických služeb Kutná Hora. A tady, jako snad ve všem, byla řeč hlavně o nedostatku peněz. Pracovníci technických služeb se starají o zhruba sto osmdesát kilometrů komunikací v celém městě. „Za čtyři miliony se toho moc neudělá,“ poukázal na omezené zdroje na správu silnic Jan Hnízdo.

Právě rekonstrukce komunikací vidí starosta jako běh na dlouhou trať. „Ročně máme volných zhruba padesát milionů korun na investice,“ zdůraznil Ivo Šalátek s tím, že není možné směřovat veškeré peníze do komunikací. V tomto směru spoléhá město na podporu z Evropské unie, která by měla zlepšit alespoň stav dlažeb ulic v historickém centru Kutné Hory. Místní ovšem nepálí jen otázka děr na silnicích. „Je tu moc automatů a heren. Vadí mi to kvůli mladým lidem,“ podotkla Naďa Ondrášková. A tak i tato otázka padla na pódiu v diskusi se šéfem radnice. Nové zastupitelstvo se podle jeho slov nápadu regulace výherních automatů ještě nechytilo. „Jsem proti hernám a automatům,“ deklaroval starosta s tím, že věc je nutné zvážit i z pohledu podnikatelů, kteří už investovali do zařízení.

Referendum v Kutné Hoře: Lidé by nejraději investovali do městské nemocnice

Obyvatelé a návštěvníci Kutné Hory se v rámci včerejšího zábavného odpoledne „Den s Deníkem“ u supermarketu Kaufland vyjadřovali, jestli by finanční prostředky raději investovali do oprav ulic ve městě, nebo do místní nemocnice. Vyhrála druhá možnost.

Naďa Benešová, 30 let: „Dala jsem míček do válce s označením Nemocnice. Myslím si, že nemocnice potřebuje více zaměstnanců.“

Monika Dolejší, 32 let: „Peníze bych dala do kutno〜horské nemocnice, aby se nerušila oddělení. Kutná Hora nemocnici potřebuje.“

Kateřina Pekárková, 26 let: „Peníze bych dala na opravu silnic a zároveň na vytvoření cyklostezky podél řeky Vrchlice, aby tam mohli sportovci jezdit na kolečkových bruslích a na kole.“

Jitka Žemlová, 62 let: “Jsem pro nemocnici, zachránili mně tam život. Sestry se tam o mě dobře staraly. Dcera tam rodila obě děti. Takže nemocnice je určitě potřebná.“

Michal Mázl, 10 let: „Slyšel jsem, že se bude nemocnice rušit. Hlasuji tedy pro nemocnici, aby se nic nemuselo rušit.“

Jiří Flekal, 28 let: „Ze dvou nabízených možností jsem se přiklonil k nemocnici, protože kdyby se zavřela, nastal by pro řadu zejména starších lidí velký problém. Podpořil jsem nemocnici, i když vím, že řada komunikací v Kutné Hoře by si finanční podporu ze strany města rovněž zasloužila.