TJ Kovohutě Podlesí. Klub, který se na fotbalové mapě vyskytuje už 91 let. Počátky fotbalu v Podlesí se datují do roku 1926, založení fotbalového klubu pak spadá do roku 1930, první oficiální název byl Sokol Podlesí.

V prvopočátku se hrálo na plácku zvaném Thinfeld. Později byl získán a upraven jiný pozemek v té době s hromadami štěrku. Z něj ale byli fotbalisté na začátku druhé světové války vyhoštěni.

Až do konce 40. let se hrávalo na louce u Kášova mlýna. Pak se přece jen našlo vhodnější místo pod lesem, ale protože bylo na svahu, stála úprava dost sil. Investice se však vyplatila, hřiště je na tomto místě dodnes.

Ale zpět do historie. Po válce byl fotbalový oddíl z finančních důvodů převeden z Podlesí pod Podbrdské družstvo Příbram, ale i tam v roce 1951 fotbal skončil. Někteří hráči přešli do Spartaku Příbram, jiní do SK Březové Hory (dnešní 1. FK Příbram).

Obnovení činnosti fotbalového Sokolu Podlesí přišlo v roce 1957 a zasloužil se o něj Václav Falcník. Mužstvo bylo následně zařazeno do nejnižší IV. třídy Podbrdské župy, avšak během třech následujících sezon postoupilo až do I. B třídy pražské oblasti. Jenže po roce 1975 se fotbal v Podlesí znovu na několik let odmlčel…

Fotbalista Slavie Abdallah Sima.
Simova pohádka začala v Benešově. Už v něm dřímal potenciál, vzpomíná Laštovka

Po letech nečinnosti, případně nevalných úspěchů, přišel další zlom až v devadesátých letech, konkrétně v roce 1994. Právě v tomto roce se vedení klubu chopil Radim Černohorský.

„Když jsem před sedmadvaceti lety nastupoval, byl oddíl v dezolátním stavu. Mužstvo hrálo ve čtvrté třídě, atmosféra nebyla dobrá,“ zavzpomínal.

Od té chvíle se však znovu začalo blýskat na lepší časy. „Začal jsem shánět peníze, nakupovat míče a dresy, protože tyto věci v oddíle chyběly. Podařilo se mi přilákat i trenéra Dietra Kozu, což byl v té době jeden z nejlepších koučů na okrese a pro mě klíčová osoba. Zároveň ale bylo jasné, že pokud se chceme někam posunout, musíme posílit. Začala tedy postupná obměna kádru,“ popsal předseda.

To se ukázalo jako správná cesta. „Postupovali jsme takřka pravidelně po pětiletých cyklech,“ prozradil zajímavost Černohorský, který se na výšlapu těsně pod krajský fotbalový vrchol podílel také přímo na hřišti a to z pozice brankáře.

Jinak tomu nebylo ani v předposledním zápase sezony 2014/2015 proti Hostomicím, ve kterém Podlesí dalo vítězstvím 4:1 razítko na postup do I. A třídy.

„Na utkání přišlo tři sta třicet platících diváků. Někteří naši kluci hráli před takovou návštěvou vůbec poprvé. Bylo tehdy vidět, že jsou nervózní, ale zvládli jsme to a bylo to tam,“ vybavil si.

„Pak jsme o tom přemýšleli a rozhodli se, že výš půjdeme. Když by to nešlo, tak bychom se prostě za rok vrátili zpátky,“ poodkryl zákulisí tehdejšího rozhodování o přijetí nové výzvy.

Deník spustil anketu o nejoblíbenější klub krajských soutěží.
ANKETA: Kdo ovládne B skupinu I.A třídy? Dotáhněte svůj klub na vrchol!

Radim Černohorský ovšem není jediný, kdo má velkou zásluhu na opětovném vzestupu fotbalu v Podlesí. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi těch sedmadvacet let pomáhají. Trenéři, sponzoři, kamarádi a hlavně zástupci obce. Dříve to byla hlavně starostka Alena Straková, pak dlouhá léta Milan Kříž. Největší poděkováni ale patří poslednímu zastupitelstvu a poslední starostce Marcele Duškové, protože za jejího působení došlo k převodu celého sportovního areálu pod obec, což je velmi zásadní,“ konstatoval.

Z fotbalového hlediska je pod úspěchy výrazným písmem podepsán také dlouholetý trenér Josef Blažek, který s týmem spojil více než dekádu života, během ní ho jen na krátkou dobu nahradil Ivan Pihávek, bývalý fotbalista, známý a zkušený kouč, který v minulosti vedl i prvoligovou Příbram.

Klubu na jeho cestě zároveň pomohla celá řada zkušených exligových hráčů, z nichž lze jmenovat například Václava Janů, Vlastimila Ševra, Martina Šlapáka, Jana Riegla nebo Miroslava Slepičku.

Story posledně vyřčeného bývalého reprezentanta a hráče Příbrami, Liberce, Sparty či Dinama Záhřeb, je vůbec interesantní. Když v červenci 2016 do Podlesí přicházel (ve 34 letech), počítalo se s tím, že tam také svou kariéru dohraje.

Ale omyl. Slepička vydržel v klubu jen rok a půl. Přesto zanechal v Podlesí opravdu výraznou stopu. Během ročníku 2016/2017 si připsal 36 přesných zásahů, což bylo absolutní maximum všech středočeských soutěží.

„Pokud máte v mužstvu hráče, který něčím prošel a má zkušenosti, je to v této třídě znát. Na druhou stranu i takový hráč potřebuje mít spoluhráče. My měli silné mužstvo. Proto ty góly dal,“ podotkl Černohorský.

Slepička se přes bojovou zkušenost v kleci MMA vrátil do profesionálního fotbalu. Pak sice zamířil do konkurenčního Spartaku Příbram, ale v Podlesí na něj nezanevřeli.

„Míra Slepička, a nejen on, svým přístupem ukázal, jaká je persona. Spoluhráči se od něj mohli učit. Je potřeba, aby takové ikony po konci své profesionální kariéry šly hrát tyto nižší soutěže, aby předávaly ostatním hráčům nejen zkušenosti, ale pomohly také s jejich fotbalovým růstem,“ poukázal na přínos nejvýše postavený muž fotbalu v Podlesí.

Radek Šírl se těší na novou výzvu, plácl si s Městcem Králové
Šírl: Inzultace? Přestřelil jsem. Na novou výzvu se těším a za změnami stojím

Krátce po Slepičkově odchodu zároveň započala přestavba klubu, kdy došlo ke spojení oddílu s klubem Kovohutě Příbram a přechod pod značku TJ Kovohutě Podlesí.

„Několik let jsme se bavili s Jirkou Kadlecem (předseda klubu Kovohutě Příbram, pozn. red.) o možnosti propojení našich oddílů. V lednu roku 2017 mi Jirka volal a požádal mě o schůzku ohledně fotbalu, na které kromě nás bylo vedení firmy Kovohutě Příbram. Tím začal celý projekt, který zatím funguje perfektně,“ pochvaluje si Černohorský s tím, že díky tomu klub organizuje několik mládežnických turnajů ročně a pomáhá s organizací akce Běh Kovohutí.

Další změny přišly před letošním ročníkem. Ty se týkaly přímo A-týmu, na jehož lavičce skončil již zmíněný kouč Josef Blažek. Nástupcem se stal Marek Branžovský, který do té doby působil na druhé straně barikády.

„Trénovat takovou dobu není sranda. Pepa si už potřeboval odpočinout. Za jeho práci se mu ale sluší poděkovat,“ uvedl současný předseda klubu.

Tím to ale neskončilo. Obměna se dotkla i kádru, který opustila trojice zkušených hráčů. A sice Václav Janů, Ondřej Kocourek a Vlastimil Ševr. A to celé se projevilo i na předsezonních ambicích.

„Vždy jsem říkal, že se chceme pohybovat v popředí. Letos jsem byl ale v tomto ohledu hodně opatrný,“ poznamenal Černohorský.

O to větším překvapením je dosavadní počínání Podlesí v letošním ročníku soutěže. Do jejího přerušení omlazený tým ani jednou neprohrál v základní hrací době, v sedmi odehraných utkáních šestkrát zvítězil a jednou prohrál na penalty.

Pokud tedy pandemická situace dovolí a dojde k restartu soutěže, bude mít celek z Příbramska velmi dobře našlápnuto k pokusu o historický postup do krajského přeboru.

Ostatně není se co divit, vždyť právě letos (pokud nepočítáme loňskou předčasně ukončenou sezonu) končí další pětiletka…

Fotoprůřez současností a nedávnou minulostí SK Tochovice.
SK Tochovice: dlouholetá fotbalová značka s pohnutým osudem