Pro fanoušky rudých šiků to musí být frustrující. Stejně jako duel v Liberci, kde v neděli definitivně přišli o (fantasmagorickou) naději na triumf v lize. „Je to pro nás už složité. Chceme hrát o druhé místo, to je úkolem Sparty, protože znamená kvalifikaci o Ligu mistrů. Chceme uhrát co nejvíc bodů a doufejme, že Jablonec něco ztratí a my to doženeme,“ řekl sparťanský kouč Pavel Vrba.

Jablonec se však nevzdá, cítí historickou možnost. „Nejde říct, že hrajeme houby a máme kliku. Šedesát dva bodů jsme udělali dobrým fotbalem. Jestli si někdo myslí, že má Jablonec nějaké jiné úmysly, tak ne,“ pronesl trenér Petr Rada a mimochodem narazil na dost temnou minulost šéfa klubu Miroslava Pelty.

Složitý úkol 

Ale zpět na Letnou. Právě Vrba přišel (jako nástupce Václava Kotala) s tím, že chce do roku a půl dostat Spartu do Ligy mistrů. Ukazuje se, že to bude sakra složitá záležitost. Je jasné, že kádr mužstva bažícího po návratu na (nejen české) výsluní potřebuje pořádnou přestavbu.

„Uvidíme, jaké bude mít představy vedení. Trošku se možná střetneme,“ opakoval Vrba několikrát. I duel v Liberci mu ukázal, že je nutné do složení sáhnout. Například Michal Sáček nastoupil na pozici pravého beka, ale nestačil na Jakuba Peška. Přitom každý ví, že je Sáček střední záložník, tam je špička. V obraně hraje z nouze.

Dalším dlouhodobým problémem je levá strana sestavy. I sem bude chtít Vrba dozajista dotáhnout novou tvář. Navíc to bude zřejmě potřeba, protože Srdjana Plavšiče by ráda přetáhla Slavia. Sám Srb se sice vyjádřil, že s ní nevyjednává, ale známe přestupové hry, že?

Klíčový je rovněž příchod útočníka. Vrba myslí na svého oblíbence Michaela Krmenčíka, jenž nyní hostuje z belgického angažmá v Řecku. Povede se? Sparta po tom dychtí, pak by nečekala na průšvihy soků.

Silní soupeři Spartu ničí

Ještě může bilanci vylepšit. Bylo by to třeba. Bilance Sparty s týmy, které jsou nyní v horní polovině tabulky fotbalové ligy, je tristní. Ve třinácti duelech získala pouze 16 bodů. Připomeňme, že jich ve hře bylo 39. To je hlavní důvod, proč tak ztrácí na Slavii a nemá zdaleka jisté druhé místo.

Slavia: 2 zápasy, 0 bodů
Jablonec: 2 z., 3 b.
Slovácko: 2 z., 6 b.
Plzeň: 1 z., 0 b.
Liberec: 2 z., 2 b.
Pardubice: 2 z., 4 b.
Ostrava: 1 z., 1 b.
Bohemians: 1 z., 0 b.
Celkem: 13 z., 16 b.