„Vezmi si rukavice a běž do branky.“ Tomáš Vaclík svého prvního trenéra Tomáše Chlebka ve Frýdku-Místku poslechl. A rukavice už nesundal. Ona magická věta změnila Vaclíkovi dětství. Vlastně i celý život. 

„Už v tréninku dokazoval, že se mu do branky chtělo,“ zavzpomínal v rámci seriálu První plácek kouč Tomáš Chlebek. „Vyčníval přehledem. Už když jsme byli malí, měl v sobě rozdělování pozic a dirigoval hru,“ pokračoval Vaclíkův spoluhráč z přípravky Filip Vojkovský.

Tomáš Vaclík, První plácek | Video: Martin Zvoníček

Z VP Frýdek-Místek následoval přesun do Vítkovic, přes Žižkov a pražskou Spartu pak započalo zahraniční dobrodružství (Basilej, Sevilla). Výkony Vaclíka na Euru navíc dávají tušit, že zdaleka nejde o poslední slovo v předních evropských ligách.

Více o prvních fotbalových krůčcích reprezentanta Tomáše Vaclíka se dozvíte ve videu, které je součástí článku a v rámci kterého přibližuje jeho start vysněné cesty i maminka Marina.

V prvním díle jste se mohli podívat na začátky Michaela Krmenčíka, ve druhém byl na scéně Alex Král.

Projekt První plácek je věnován všem začínajícím fotbalistům s dovětkem, že i z malého plácku se lze dostat na stadion světového formátu.