Tal Ben Chaim (Maccabi Tel Aviv → AC Sparta Praha)
close info Zdroj: Deník / Kopáč Jiří zoom_in Trenér Sparty Andrea Stramaccioni s útočníkem Ben Chaimem
Dodnes stále jednoznačný vítěz této nelichotivé ankety. Izraelský útočník přicházel do Sparty v létě roku 2018, tehdy si ho vyhlídl kontroverzní kouč Stramaccioni. Měla to být největší posila, spasitel, jenž navrátí letenskému klubu čest a slávu. Jenže to se vůbec nestalo. Formu zřejmě nechal na hranicích Izraele, navíc ani jeho zdravotní stav nebyl v pořádku. Za tři roky odehrál v dresu Pražanů pouze čtyřiadvacet zápasů a ani v jednom klání nedal branku. Tahle statistika zřejmě nepotřebuje vícero slov.
Vítali jej jako šikovné křídlo, kterému nedělá problém střílet branky jako na běžícím páse. Zaplatili za něj 76 milionů korun, tehdy rekordní částku v rámci nejvyšší soutěže. Zažil povedenou premiéru na půdě Bohemians, ale tady se vše zastavilo. Od té doby to bylo angažmá plné zranění a pádů. Žádné vzestupy. Nejvíce namíchl letenské fanoušky, když při rehabilitaci v Izraeli přidával provokativní fotky z pláže na sociální sítě. V roce 2020 se obě strany domluvily na předčasném ukončení smlouvy. Izraelec se vrátil domů, kde zůstal dodnes.
Danny (Zenit Petrohrad → SK Slavia Praha)
close info Zdroj: Deník / Adámek Ladislav zoom_in Danny.
Léto 2017 bylo zejména v pražských klubech obdobím velkých nákupů. Ale jen málo z nich se ukázalo jako účinných. A nákup portugalského šikuly Dannyho mezi ně rozhodně nepatřil. Byla to další sázka na hvězdné jméno, které má dostat sešívané do pohárové Evropy. Není divu, ve svých letech byl opravdu personou evropského formátu. Jenže své umění si do Edenu nedovezl. Za rok stihl odehrát jednadvacet zápasů a trefil se pouze jednou. Ztrácel, nestíhal, chyboval. Slavia nezvládla maraton za ligovým pohárem a musela se sklonit před rozjetou Plzní.
V Rusku byl zvyklý sbírat trofeje, v Česku mu však jeho vítězná nálada poněkud zhořkla. Ale nutno říct, že i přes nelichotivé výkony patřil u fanoušků mezi oblíbené hráče. Po sezoně se logicky obě cesty rozpojily, ale jejich předčasný rozchod provázelo jedno speciální gesto. Hrdinské. Danny se dobrovolně vzdal všech odměn, které by za normálních okolností pobíral v druhém podepsaném roce ve Slavii. „Rozhodně se se Slavií rozcházíme jako přátelé,“ potvrdil. Hezká tečka za jinak zpackanou misí v Edenu. A rovněž celou kariérou.
Marc Janko (FC Basilej → AC Sparta Praha)
close info Zdroj: AC Sparta zoom_in Marc Janko.
Osm soutěžních zápasů, dvě branky a rychlé sbohem české krajině. Tak přesně takový nádech měl krátký výlet rakouského útočníka Marca Janka do hlavního města Prahy. A opět se budeme opakovat. Rovněž u vytáhlého kanonýra se jednalo o velice povedené zápisné, na které se však nepodařilo navázat. Po pěti ligových utkáních se Janko ocitl mezi náhradníky a postupně se propadl až do seznamu nechtěných hráčů. „Někdy to zkrátka nefunguje tak, jak bychom si přáli,“ hodnotil angažmá. A svými slovy naprosto vystihl své působení v rudém dresu.
Sparta však na tomto transferu dokonce vydělala, když od švýcarského Lugana dostala 15 milionů korun, a navíc se nadobro zbavila jeho platu. Ale co z toho, vedení letenských by bylo určitě šťastnější, kdyby rakouský kanonýr pálil jednu branku za druhou. Měl zkušenosti z Nizozemska či Portugalska, ale ani to nestačilo k tomu, aby se Pražanům konečně podařilo najít vhodného útočníka. Zranění, to byla věc druhá. Limitovala ho po celou kariéru, a proto nebylo náhodou, že v roce 2019 definitivně pověsil kopačky na hřebík.
Halil Altintop (FC Augsburg → SK Slavia Praha)
close info Zdroj: REUTERS/Alex Grimm zoom_in Halil Altintop ze Schalke (v modrém) v obležení barcelonských hráčů Tourého a Zambrotty.
Velká osobnost německé Bundesligy Halil Altintop do Prahy? To musí být zřejmě omyl. Ale kdepak, sítě Slavie byly dobře připravené a staly se tak velkým lákadlem i pro známá jména. Ale tak, jak se nepovedl transfer Dannyho, tak se ještě mnohem více nevyvedl nákup tureckého záložníka. V dresu sešívaných odehrál jen osm zápasů, do pohárové Evropy ani nezasáhl. Jeho výkony doslova štvaly příznivce Slavie a jeden z nich se dokonce rozhodl dát své emoce najevo, když obdržel po utkání dres Altintopa a rozzuřeně jej hodil zpátky na plac.
Za podpis smlouvy obdržel téměř 6 milionů korun jako bonus, po celý půlrok pobíral neuvěřitelné peníze. A jeho odměna? Žádná se nedostavila. Gólově se prosadil pouze v pohárovém utkání proti Třinci, od té doby střelecky mlčel. A už ani nepromluvil. V zimní pauze došla vedení Slavie trpělivost a s tureckým hráčem ukončila spolupráci. Ten se přesunul zpátky do Kaiserslauternu, kde s dospělým fotbalem sám začínal. Ani on už nepatří mezi aktivní hráče, dnes působí jako asistent trenéra u mládežnického výběru Bayernu Mnichov.
David Alberto Depetris (Çaykur Rizespor → SK Sigma Olomouc)
close info Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč zoom_in Útočník Sigmy David Depetris po zápase se Znojmem
Na Hanou přicházel s nálepkou nejlépe placeného hráče celé soutěže. Říkalo se mu olomoucký pracháč, jeho měsíční gáži mu totiž mohl leckdo závidět. V dresu Olomouce se navíc argentinský fotbalista s italským a slovenským pasem zapsal výborně, hned v prvním zápase vstřelil dvě branky. Ale od té doby to šlo z kopce dolů. A dost strmě. Rok před hostováním na Moravě po něm dokonce prahla Slavia, avšak Demetris jejich nabídku odmítl. Plat 150 tisíc měsíčně mu byl malý.
A tak Sigma doufala v rychlý útěk ze dna tabulky. Jenže se tak úplně nestalo. Argentinský šikula odpadl jak fyzicky, tak rovněž i psychicky. A s ním upadala k zemi celá Olomouc. Naděje živil tým z Hané až do posledního kola, ve kterém byla velká zodpovědnost upínána právě na Demetrise. Avšak tento sympatický cestovatel si den před zápasem zařídil svatbu a místo přípravy na zápas oslavoval první minuty v roli manžela. Scénář byl pochopitelný. Sigma tragicky sestoupila do druhé ligy a tím také skončila celá komedie kolem „posily“ z Turecka.
Deniss Romanovs (Dinamo Bukurešť → SK Slavia Praha)
close info Zdroj: Deník/Jan Škvára zoom_in
Jeden z nejbizarnějších přestupů v tuzemském fotbale vůbec. Lotyšský brankář přicházel do Edenu jako náhrada za končícího Martina Vaniaka a měl bez pochyby zaujmout pozici jedničky. Z pozice dvojky začal dokonce mistrovským titulem. Zdálo se, že se blýská na dobré časy. Jenže přišel čas evropských předkol a z ničeho nic přišla nečekaná zpráva, která celou situaci převrátila. Rok předtím dostal v dresu Bukurešti trest na čtyři zápasy za nesportovní chování, aniž by do zápasu naskočil. Lotyš to samozřejmě neřekl a ostuda světového formátu byla na světě.
Podle jeho slov nechtěl tuto informaci tajit, jen se prý při podpisu zapomněl zmínit. Do brány tak musel opět veterán Vaniak a tehdejší kouč Jarolím zuřil na všechny strany. Od této události dostala jeho kariéra ve Slavii zvláštní pachuť a už se mu nikdy nepodařilo znovu nastartovat motor. Sezonu začal v rezervním týmu a když už se v 11. kole probojoval do základní sestavy, tak se zranil a stadion opouštěl na nosítkách. Na jaře 2010 se zranil znovu a to byla definitivní tečka za jeho působením v sešívaném dresu.
Milan Mišůn (Celtic Glasgow → FC Viktoria Plzeň)
close info Zdroj: ČTK/Vít Šimánek zoom_in
Měl to být mistrovský tah trenérského génia Pavla Vrby. Mišůn patřil mezi největší talenty své doby, štěstí se rozhodl hledat ve skotském Celticu. Z Britských ostrovů se vrátil do Čech v roce 2012 a okamžitě po něm sáhla plzeňská Viktoria. Očekávalo se od něj pevné vyztužení obrany, ale místo toho přišlo nepříjemné vystřízlivění. Příbramský odchovanec vůbec nepřesvědčil, naopak velmi zklamal. Do týmu nezapadl a každá minuta na západě Čech byla viditelným trápením. A to přicházel s nálepkou jistého úspěchu.
Za půl roku v dresu Plzně neodehrál jediný zápas, což pěkně namíchlo všechny příznivce. Zimní pauza se stala klíčovou, nebylo na co čekat. Spolupráce Západočechů s Mišůnem skončila a tehdy nadějný obránce se časem nadobro přesunul do Příbrami, kde vyrůstal. A jaká je současná pozice tohoto vytáhlého zadáka? Po sérii dalších neúspěšných štací a četných zranění opět zakotvil v Příbrami, kde je zapsán na soupisce B týmu a do letošního ročníku kopal třetí nejvyšší soutěž.