Je to už rok, co záložník Rangers Glen Kamara obvinil Ondřeje Kúdelu, že ho v odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow rasisticky urazil. Slávistický stoper v závěru vypjatého duelu přišel k finskému hráči tmavé a se zakrytými ústy mu cosi pošeptal. Podle Kamary ho Kúdela nazval zas… opicí.

Český reprezentant to popírá, přesto dostal od disciplinární komise UEFA desetizápasový trest a přišel o mistrovství Evropy.

Kauzu řešila i skotská policie, která případ předala k posouzení prokuratuře. Ta však podle Daily Record nenašla dostatečné důkazy, aby českého fotbalistu obvinila z rasistického chování.

„Po pečlivém zvážení skutečností a okolností případu, včetně dostupných přípustných důkazů, rozhodl státní prokurátor, že v tuto chvíli by nemělo být vedeno žádné řízení,“ oznámil mluvčí instituce. Státní žalobce zároveň uvedl, že případ bude v budoucnu přezkoumán pouze tehdy, pokud se objeví nové důkazy.

Kúdela se už dříve odvolal ke Sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne. K soudu mělo dojít 21. ledna, ale jednání bylo odloženo na 11. dubna. Své odvolání ale po tomto verdiktu nejspíš stáhne.

Stíhaný nebude ani Kamara, který měl Kúdelu po utkání udeřit pěstí v útrobách stadionu, za což si odpykal třízápasový distanc od UEFA. „Glen je šťastný, že je záležitost u konce. Teď chce jen pokračovat ve hře, kterou miluje,“ řekl Kamarův právník Aamer Anwar.