„To je ale až ta nejzazší varianta. Nicméně jsme se shodli, že bychom tresty u závažnějšího použití pyrotechniky, jako například její vhazování, měli zpřísnit,“ uvedl Richard Baček, šéf disciplinární komise.

Zapalování nejrůznějších petard během sportovních utkání je neustále předmětem diskusí. Neshodnou se ani fanoušci. Z tábora zastánců pyrotechniky zaznívají hlasy o lepší atmosféře, kritici si stěžují na horší výhled, zápach a strach o bezpečí sebe či svých ratolestí.

„Měli bychom si uvědomit, že zákaz pyrotechniky není výmyslem pár lidí z fotbalového prostředí, ale je dán přestupkovým zákonem,“ doplnil Baček.

Různá výše trestů

S řáděním problémových fanoušků mají české kluby spoustu zkušeností. V roce 2019, tedy ještě před koronavirovou pandemií, došlo ke dvěma odstrašujícím případům. Nejprve chuligán z Plzně hodil zapálenou světlici a zasáhl fanynku Sparty. Následovala podmínka týkající se zavření části stadionu obou klubů a obří pokuty. O pár měsíců později slávisté naházeli světlice do sektoru příznivců Olomouce. Ačkoliv nedošlo ke zranění, činovníkům došla trpělivost. Eden zůstal na jeden zápas zavřený.

„Prohra fotbalu,“ zlobil se tehdy boss sešívaných Jaroslav Tvrdík.

Ovšem jak jinak trestat opakující se prohřešky? Pyrotechnika je prostě tabu. A platí to i pro evropské poháry. Ostatně právě Slavii zavřela UEFA část stadionu (severní tribunu) pro nejbližší střetnutí v Konferenční lize.

A nemyslete si, zdaleka nejde o české specifikum. Pykají i jinde.

Stačí si vzpomenout na Frankfurt a jeho tažení Evropskou ligou. Německý klub vyfasoval za světlice a oslavy diváků na hrací ploše pokutu 80 tisíc eur (skoro dva miliony korun), k tomu mu v případě opakování excesů hrozí uzavření celého (a ne malého) stadionu.

UEFA nezná v tomto ohledu slitování. Trestá rasismus, nedostatečnou pořadatelskou službu, urážky. Třeba Rangers, v Česku nepříliš oblíbený klub z Glasgow, během uplynulé sezony dostali hned osm pokut.

Schválené světlice

Někde od nulové tolerance ustoupili. Ovšem jen na čas. Kupříkladu v Dánsku díky speciálně upraveným „studeným“ světlicím mohli fanoušci spustit obří choreografii na Bröndby Kodaň. V USA je zase pyrotechnika na stadionech možná, avšak jen v případě, že ji zastřešuje člověk z klubu.

V již zmiňovaném Německu, kde pravidelně pykají kluby jako Dortmund či Kolín nad Rýnem, také došlo na jednu výjimku. Deset fanoušků Hamburku mohlo v roce 2020 před zápasem zapálit dýmovnice. Podle německé agentury DPA to umožnil souhlas tamní radnice a následně zelená od fotbalových funkcionářů.

O takovou výjimku v Česku zatím nikdo nepožádal.