Na úvodní branku rozhodujícího utkání se čekalo do závěru prvního poločasu. Po kombinaci u rohového praporku našel hostující Kurka nad hranicí vápna volného Masopusta, ten z druhého doteku levou nohou protáhl domácího brankáře Štěpánka, který střelu pouze vyrazil k dobíhajícímu Sladkovskému. Mladíček v čáslavském dresu touto gólovou výzvou nepohrdl a zblízka rozvlnil síť prázdné brány 0:1.

V 63. minutě pak již poněkolikáté vyplaval na hraně šestnáctky Uher a křížnou střelou po zemi, s pomocí tyče, dostal míč za záda Štěpánka podruhé 0:2.

Rozhovor s trenérem

Radostné okamžiky si samozřejmě užíval i čáslavský trenér Roman Masopust, jehož Kutnohorský deník následně vyzpovídal.

Nerozhodný výsledek prvního finálového zápasu v Čáslavi dával více šancí do odvety soupeři. S jakou taktikou jste jeli do Hořovic?

Chtěli jsme eliminovat dvě největší zbraně Hořovic z prvního zápasu. To byl výtečný výkon hráčů středové řady, hlavně kapitána Klimeše, a pak lépe pokrýt jejich útočníky, kteří nám svými individuálními průniky, po míčích za obranu, dělali obrovské problémy. Změnili jsme tedy rozestavení na 4-3-3 a chtěli se spoléhat na zesílený střed hřiště a rychlou trojici útočníků. Ale v dorosteneckém fotbalu mnohdy trenér míní a hráči mění. Zvláště konec sezony je výrazně ovlivněn nejen zraněními hráčů a nemocemi, ale i školními povinnostmi, oslavami, festivaly, turnaji. Takže na základě všech těchto faktorů bylo připraveno do finálového zápasu pouze pět starších dorostenců. Mužstvo tedy bylo doplněno o hráče mladšího dorostu, kteří již tuto kategorii průběžně doplňovali, byť ne v takové míře.

Co bylo rozhodující?

Rozhodující bylo, že kluci na hřišti ukázali, že fotbal hrát umí a chtěli uspět. Obraná čtyřka tentokrát bez větších problémů eliminovala rychlý přechod útočníků a pozičně hrála velmi dobře. Hlavní díl na výhře měla velmi dobrá hra záložní řady, díky které jsme měli herní převahu v celém zápase mimo úvodních pěti minut. Útočníci zahráli výrazně lépe a představovali trvalé nebezpečí pro soupeře. Mužem zápasu pak byl náš kapitán Jindra Stránský.

V jednu chvíli to v jarní části sezony výsledkově nevypadalo, že by Čáslav měla vyhrát svoji skupinu, natož aby se stala krajským přeborníkem.

Celou sezonu nás provázela absence gólového hrotového útočníka. Po zimním odchodu Semráda do divizní Kutné Hory se tento problém ještě umocnil. Na tomto postu jsme protočili všechny hráče a množství neproměněných brankových příležitostí spíše narůstalo. Naplno se to ukázalo při jarní porážce 1:0 ve Vlašimi. Totálně jsme propadli v obranné fázi v Nymburce, kde se domácí dostali čtyřikrát za zápas na naši polovinu a dali nám čtyři branky. Po této prohře 4:3 to na nějaký výrazný úspěch již nevypadalo.

Jaké okamžiky tedy byly klíčové pro to, že se to nakonec povedlo?

Bouřka v kabině po nepovedeném zápase v Nymburce byla opravdu velká. V dalších šesti zápasech jsme ale šlapali jak hodinky a získali šestnáct bodů, což v součtu na první příčku stačilo. A zaslouženě, neboť v dvojzápasech s prvními čtyřmi týmy jsme byli herně lepší a dokázali sedmkrát vyhrát a jednou remizovat.

Čáslav se díky přidělenému statutu Sportovního centra mládeže může těšit na nejvyšší dorostenecké soutěže v republice. Co to pro klub a hráčské kádry bude všechno znamenat?

Pro klub to znamená potvrzení velmi dobré práce s mládeží a zúročení práce všech trenérů a hráčů, kteří se po dobu šesti let podíleli na účasti týmů FK Čáslav v České lize žáků a v práci Sportovního střediska mládeže. Chtěl bych poděkovat i dalším klubům v regionu, které s námi spolupracují. Bez jejich práce by náš úspěch nemohl být nikdy úplný. Jak Sportovní středisko mládeže pro žáky, tak i Sportovní centrum mládeže pro dorostence není a nemůže být pouze o jednom klubu, ale o spolupráci všech klubů a jejich trenérů a funkcionářů. Jen tak se může naplnit jejich cíl a to je rozvoj talentované mládeže.

V každém případě vás čeká hodně práce…

Účast v české lize staršího a mladšího dorostu bude samozřejmě ještě náročnější, hráči se potkají s nejlepšími fotbalisty a týmy v daných kategoriích - namátkou Sparta Praha, Dukla Praha, Mladá Boleslav, Teplice, Hradec Králové, Jablonec, Liberec… My všichni se budeme snažit, aby se naši hráči mohli co nejlépe rozvíjet, a vytvoříme a poskytneme jim pro to ty nejlepší podmínky.

U19: FK Hořovicko - FK Čáslav 0:2 (0:1)

Branky: 44. Sladkovský, 63. Uher. Rozhodčí: Špivák - Sekerka, Juppa. ŽK: Smetana - Čuchal, Fuxa.

FK Hořovicko: Štěpánek - Černý, Hlídek, Krásl, Klimeš (70. Vokáč), Braun (63. Koten), Bělohlávek, Šíma, Mach, Smetana, Frydrych. Trenér M. Žalud.

FK Čáslav: Čermák - Jelínek, Fuxa, Komma, Oliva - Masopust, Stránský, Čuchal - Kurka (87. Klepal, 90. Pavlík), Uher, Sladkovský, na střídání Foršt. Trenér R. Masopust.