Prohlédněte si bohatou fotogalerii (POZOR - v případě pomalejšího internetového připojení může načtení snímků nějakou dobu trvat), videozáznam z korunovace vítězů a poslechněte zdravici starosty obce Miroslava Ptáčka všem účastníkům turnaje.

Celostránková reportáž z 14. ročníku Pukma Cupu vyšla ve čtvrtek 4. srpna 2011 v tištěném vydání Kutnohorského deníku.

Z tehdejší sestavy však zbyl pouze Martin Rada. Například jeho bratr Jan a Roman Blažek nemohli v desátém ročníku hrát kvůli zranění. „Je důležité, že výsledky se dostavují i s obměnou kádru, a jsem každopádně velmi rád, že se to povedlo. V mém případě mohu říct, že konečně,“ radoval se Jan Rada.

Z penaltové loterie ve finále ani moc velký strach neměl, věřil totiž brankáři Miroslavu Potměšilovi. „To je pro nás velká jistota. Už několikrát potvrdil, že se na něho můžeme spolehnout,“ uvedl Jan Rada s tím, že větší „horko“ pocítil ve čtvrtfinále se Stavitelstvím Mutl. „To už jsme prohrávali o tři góly, ale po heroickém výkonu se nám podařilo vyrovnat a dotáhnout utkání do penaltového rozuzlení. A to už jsem věřil, že postoupíme mezi nejlepší čtyři,“ dodal Rada.

Mají Naděje po dvou triumfech ještě motivaci pro další roky? „Jelikož je pro nás Pukma Cup jedna z nejprestižnějších akcí, tak motivace bude navždy. Ta největší!“ zdůraznil Jan Rada.

Právě on je autorem dřevěného poháru, o který je mezi fotbalisty takový zájem.

Premiéra na Pukma Cupu a hned druhá příčka. To je vizitka Záboří nad Labem. „Turnaj byl velice dobře uspořádaný a my jsme přijeli s tím, že budeme rádi, když postoupíme ze skupiny. Když už to se povedlo, chtěli jsme vyhrát sud piva, tedy zahrát si finále,“ řekl na úvod kapitán týmu David Dastych.

Samotné vyvrcholení turnaje už podle něj bylo o štěstí. „Finálový zápas byl vyrovnaný a penalty jsou o štěstí, tam už toho moc udělat nejde,“ zmínil Dastych, který nedokázal říct, jak vysoko řadí stříbrnou medaili z Pukma Cupu. „Zatím jsem toho moc nevyhrál, takže nevím,“ řekl s úsměvem.

Příště za Kobylnici

Stříbrný pohár zaujal své místo v hospodě v Kobylnici, odkud většina hráčů pochází. „Příští rok přijedeme vyhrát, aby byl na hlavním poháru i štítek s našimi jmény. Už teď jsme se ale domluvili, že se přihlásíme jako Kobylnice,“ předeslal David Dastych se souhlasem spoluhráčů.

Již počtvrté v historii Pukma Cupu skončil na třetím místě Blankyt. „Letos jsme dorazili ve slabší sestavě, museli nám pomoci mladí hráči a posílili nás kluci z Křesetic, ale i tak jsme si dali za cíl postoupit mezi nejlepší čtyři týmy. To se podařilo, a proto jsme se třetím místem spokojeni. Na rozdíl od loňského roku, kdy jsme určitě pomýšleli na finále,“ shrnul brankář Blankytu Roman Soukup.

Pochvala pro syna

Byl to právě jeho syn Roman, koho pořadatelé vyhlásili nejlepším hráčem turnaje. „Byl bych především rád, kdyby se dal po zranění zdravotně do kupy, stabilně hrál a fotbal ho bavil. Mohu říct, že hrál dobře, ale jestli byl skutečně nejlepší, to nedokážu posoudit, zvlášť když je jde o mého syna,“ podotkl Soukup starší.

Blízko druhému finále v řadě byl obhájce prvenství z Nových Dvorů, který však nakonec bral čtvrté místo. „Chybělo opravdu málo, protože v semifinále jsme vedli v poslední minutě 2:1. Ovšem nedorozumění brankáře s obráncem znamenalo vyrovnávací branku Záboří nad Labem a v následujícím penaltovém rozstřelu nám nebylo přáno. Museli jsme se tak spokojit se zápasem o třetí místo, kde jsme sice odehráli vyrovnanou partii, ale prohráli,“ popsal nejzkušenější hráč novodvorského mužstva Martin Špírek.

Rozhádaný obhájce

Ten přivezl do Červených Janovic v porovnání s loňským ročníkem jiné mužstvo. „Byli jsme trochu rozhádaní, tak jsme přijeli poskládaní, ale i tak panuje v konečném účtování spokojenost,“ uzavřel Špírek.

Zajímavostí je, že Nové Dvory v řádné hrací nevyhrály ani jeden zápas. Po čtyřech remízách ve skupině následovaly další tři plichty v play-off. Sám Špírek pak ve střelbě pokutových kopů dvakrát zaváhal a potřetí uspěl.

Za zmínku také stojí, že v nejlepší čtyřce skončily tři týmy, které na sebe narazily již ve skupině B: 1. FC Naděje, Záboří nad Labem a Nové Dvory, přičemž všechny jejich vzájemné zápasy skončily nerozhodně 2:2!

Michal Blažek si zasloužil cenu fair-play

Jak by to mělo na zelených trávnících vypadat, předvedl v osmifinálovém utkání s Vakysáky Michal Blažek z týmu Katlovští žabáci. Drama vrcholilo v poslední minutě, kdy za stavu 2:2 vstřelil zmíněný hráč rozhodující gól. Že to bylo rukou, rozhodčí Jakub Kratochvíl nepostřehl a přes vehementní protesty Vakysáků gestem ukázal, že branka platí. Emoce svým přiznáním uklidnil až Michal Blažek, který tak po zásluze obdržel od pořadatelů cenu fair-play. Zbývá dodat, že z postupu do čtvrtfinále se po střelbě pokutových kopů nakonec radovali Vakysáci…

Čtrnáctý ročník měl hned několik poprvé

Hned několik poprvé nabídl čtrnáctý ročník Pukma Cupu v Červených Janovicích.

1. Poprvé se nevydařilo počasí. Takhle mizerně ještě nebylo. Sluníčko nevykouklo ani na chvíli. Zatažená obloha během dopoledne občas ještě vodu udržela, ale čím víc se blížil večer, tím vydatněji pršelo.

2. Poprvé nemohl zápasy pískat rozhodčí Karel Kafka z Kutné Hory. Ač velmi nerad, pořadatelům se musel omluvit kvůli pracovnímu zaneprázdnění. Službu si vyměnit nemohl, protože jeho kolega byl na dovolené.

3. Poprvé nebyly mezi přihlášenými týmy Křesetice. Respektive byly, ovšem večer před turnajem se telefonicky omluvily. Nesehnaly dostatečný počet hráčů. Jen pro připomenutí: Křesetice vyhrály první dva ročníky.

4. Poprvé došlo na los, který určil konečné pořadí ve skupině A. Poté, co mezi celky Trpaslíci a Stars Team „selhala“ všechna rozhodující kritéria, se ujal losování starosta obce Miroslav Ptáček. Více štěstí přinesl Trpaslíkům, kteří skončili v tabulce na třetím místě, Stars Team postoupil do play-off ze čtvrté příčky.

5. Poprvé se objevila na soupisce jednoho týmu dvě dívčí jména. Za Trpaslíky nastoupily Jana Olivová a Michaela Karafiátová, které v mistrovských soutěžích hrají za Spartu Kutná Hora. A rozhodně nebyly jenom do počtu. I za jejich přispění skončili Trpaslíci ve své premiéře sedmí.

6. Poprvé nikdo neuspěl v dovednostní soutěži, tentokrát ve střelbě na zavěšenou plastovou láhev. A to měli hráči sto čtyři pokusy. Organizátoři tak ušetřili šampaňské, které tradičně měli pro úspěšné střelce připravené.

7. Poprvé byli pořadatelé doma před dvaadvacátou hodinou. Zatímco v jiných ročnících to obvykle zabalili po půlnoci, letošní after party s diskotékou na letním parketu se vlastně ani neuskutečnila. Kvůli počasí nebylo pro koho, večer poseděli jen fotbalisté vítězného mužstva a pár prokřehlých fanoušků.

Patnácté pokračování bude 28. července

Patnáctý ročník oblíbeného Pukma Cupu se uskuteční opět poslední červencovou sobotu, tentokrát to vychází na 28. července 2012. Přihlášky začnou hlavní organizátoři Luboš Hájek (604 892 771) a Radek Vavřina (606 188 409) přijímat na začátku letních prázdnin.

Peníze a dřevo se dělily, sekty zůstaly

Tradičním zpestřením pro hráče i diváky se stal 9. ročník tipovací soutěže a střelba míčem na přesnost.

Příznivci drobného hazardu si mohli za desetikorunový vklad zatipovat vítěze turnaje a celkový počet gólů, jenž nejlepší mužstvo vstřelí do sítě soupeřů. K dobru navíc měli jackpot z minulého roku ve výši 680 korun. Jako první zkusil štěstí Petr Novotný, ovšem v případě svého družstva FC Restaurace Na Valech neměl šťastnou volbu. Nakonec se o výhru podělili dva vítězové – Filip Thieme a Luboš Votava. Protože však neuhodli přesný počet branek, jimiž vítězný tým zatížil konto soupeře, nerozdělili si nastřádaných 1070 korun, nýbrž jen polovinu nabízené částky, a tak v banku pro příští rok zbylo dalších 535 korun. Jako prémii však společně získali poukázku k odběru dvou balíků dřeva.

Zatímco pořadatelé registrovali devětatřicet tipů, ještě větší zájem projevili účastníci turnaje o střelbu míčem na zavěšenou plastovou láhev. Z celkem sto čtyř kopů ale trefa „do černého“ nebyla ani jedna, tudíž šampaňské tentokrát nenašlo adresáta.

Doslovný přepis zdravice starosty obce Miroslava Ptáčka všem účastníkům turnaje

Krásné sportovní odpoledne, zdravím vás všechny. Věřím, že vás můžu oslovit vážení sportovní přátelé, protože tohohle turnaje jsem se od počátku účastnil až do roku 2003, kdy jsem se v den turnaje ženil, a potom už mi začaly trošku jiný povinnosti, to se přiznávám. Ale takovýhle počasí, jako jsme tady zažili dneska, věřte tomu, že takhle v Janovicích nebejvá, máme tady i hezký počasí, ale smekám, smekám před váma klobouk, protože opravdu ten turnaj byl náročnej, a že se to dotáhlo do toho vítěznýho konce, tak opravdu byl to prostě povedenej turnaj. Zase dvacet týmů, prostě děkuju pořadatelům, že se tady uskutečnila v Janovicích takováhle akce, a děkuju vám všem, který jste, jednak pořadatelům, co přiložili ruku k dílu, a děkuju i vám hráčům.

Já jsem pořadatele varoval, že když mi dají mikrofon, že dokážu mluvit třeba i hodinku, ale to počasí… Opravdu nebudu tak nelidskej, abych to tady na vás zkoušel, to opravdu ne. Přeju vám příjemný odpoledne, můžete tady určitě posedět, bude co jíst, bude co pít, užijte si dnešní večer a teďka oslavíme ty čtyři nejlepší týmy. Takže děkuju vám všem za účast a mějte se hezky.

Nahrávku si můžete poslechnout ZDE.

Výsledky, tabulky, statistiky, soupisky, individuální ceny

Na třech hřištích se všechny zápasy ve skupinách odehrály jedenkrát patnáct minut, v play-off byla hrací doba dvakrát osm minut, a to za dohledu rozhodčích Lubomíra Ledviny z Křesetic, Vlastimila Kafky Kutné Hory, Luďka Kracíka z Vrdů a Jakuba Kratochvíla z Kolína. V základní sestavě každého maximálně jedenáctičlenného mužstva nastoupili čtyři hráči v poli plus brankář. Za vítězství si týmy připsaly tři body, za remízu jeden a za prohru žádný bod. Z každé skupiny postoupily do vyřazovacích bojů čtyři kolektivy. V případě rovnosti dosažených bodů rozhodl v prvé řadě vzájemný zápas (případně minitabulka), poté rozdíl skóre, větší počet vstřelených branek a došlo také na los.

Skupina A: Katlovští žabáci – Hubert 6:0, Trpaslíci – VS35,- 0:0, Stars Team – Hubert 0:2, Katlovští žabáci – Trpaslíci 1:2, Stars Team – VS35,- 1:0, Trpaslíci – Hubert 0.2, Katlovští žabáci – VS35,- 5:0, Trpaslíci – Stars Team 0:0, VS35,- - Hubert 2:3, Katlovští žabáci – Stars Team 1:1.

Tabulka: 1. Hubert 3 0 1 7:8 9, 2. Katlovští žabáci 2 1 1 13:3 7, 3. Trpaslíci 1 2 1 2:3 5, 4. Stars Team 1 2 1 2:3 5, 5. VS35,- 0 1 3 2:9 1. O pořadí na třetím a čtvrtém místě rozhodl los.

Skupina B: Rychtáři 1905 – 1. FC Naděje 2:0, Hokejky – Záboří nad Labem 1:2, Nové Dvory – 1. FC Naděje 2:2, Rychtáři 1905 – Hokejky 0:1, Nové Dvory – Záboří nad Labem 2:2, Hokejky – 1. FC Naděje 2:4, Rychtáři 1905 – Záboří nad Labem 3:5, Hokejky – Nové Dvory 1:1, Záboří nad Labem – 1. FC Naděje 2:2, Rychtáři 1905 – Nové Dvory 1:1.

Tabulka: 1. Záboří nad Labem 2 2 0 11:8 8, 2. 1. FC Naděje 1 2 1 8:8 5, 3. Hokejky 1 1 2 5:7 4, 4. Nové Dvory 0 4 0 6:6 4, 5. Rychtáři 1905 1 1 2 6:7 4. O pořadí na třetím až pátém místě rozhodla minitabulka.

Skupina C: FC Restaurace Na Valech – Black Feet 1:4, Bohdaneč – FC Restaurace Na Valech 1:3, SPK – Black Feet 4:1, Bohdaneč – Black Feet 2:4, FC Restaurace Na Valech – SPK 1:2, Bohdaneč – SPK 2:4.

Tabulka: 1. SPK 3 0 0 10:4 9, 2. Black Feet 2 0 1 9:7 6, 3. Rest. Na Valech 1 0 2 5:7 3, 4. Bohdaneč 0 0 3 5:11 0.

Skupina D: Stavitelství Mutl – Skillerz 1:5, Zelenej gympl – Vakysáci 0:8, Blankyt – Skillerz 3:2, Stavitelství Mutl – Zelenej gympl 5:2, Blankyt – Vakysáci 2:3, Zelenej gympl – Skillerz 0:3, Stavitelství Mutl – Vakysáci 5:1. Zelenej gympl – Blankyt 0:8, Vakysáci – Skillerz 1:1, Stavitelství Mutl – Blankyt 0:2.

Tabulka: 1. Blankyt 3 0 1 15:5 9, 2. Skillerz 2 1 1 11:5 7, 3. Vakysáci 2 1 1 13:8 7, 4. Stavitelství Mutl 2 0 2 11:8 6, 5. Zelenej gympl 0 0 4 2:24 0.

Osmifinále: Hubert – Stavitelství Mutl 2:4, 1. FC Naděje – FC Restaurace Na Valech 3:0, Hokejky – Black Feet 1:0, Stars Team – Blankyt 0:3, Záboří nad Labem – Bohdaneč 4:2, Katlovští žabáci – Vakysáci 2:2 (na penalty 1:3), Trpaslíci – Skillerz 0:0 (na penalty 3:2), Nové Dvory – SPK 2:2 (penalty 3:2).

Čtvrtfinále: Stavitelství Mutl – 1. FC Naděje 3:3 (na penalty 0:2), Hokejky – Blankyt 0:3, Záboří nad Labem – Vakysáci 3:1, Trpaslíci – Nové Dvory 1:1 (na penalty 1:2).

Semifinále: 1. FC Naděje – Blankyt 3:1, Záboří nad Labem – Nové Dvory 2:2 (na penalty 5:4).

O 3. místo: Blankyt – Nové Dvory 3:2.

Finále: 1. FC Naděje – Záboří nad Labem 1:1 (branky: Jan Rada – Dalibor Cimr). Na penalty 3:2 (dali: Martin Rada, Petr Váňa, Martin Votava – Tomáš Šváb, Martin Šváb, nedal: Dalibor Cimr).

Konečné pořadí 14. ročníku: 1. 1. FC Naděje, 2. Záboří nad Labem, 3. Blankyt, 4. Nové Dvory, 5. Vakysáci, 6. Stavitelství Mutl, 7. Trpaslíci, 8. Hokejky, 9. SPK, 10. Hubert, 11. Katlovští žabáci, 12. Skillerz, 13. Black Feet, 14. Stars Team, 15. FC Restaurace Na Valech, 16. Bohdaneč, 17. Rychtáři 1905, 18. VS35,-, 19. Zelenej gympl.

Sestava medailistů – 1. FC Naděje: Miroslav Potměšil, Martin Rada, Jan Rada, Ondřej Votava, Martin Votava, Lukáš Votava, Petr Váňa, Miroslav Sedláček, Roman Blažek, Michal Ivičič. Záboří nad Labem: Martin Snížek, Martin Šváb, Tomáš Šváb, Dalibor Cimr, Jiří Dvořák, David Dastych, Tomáš Herodes. Blankyt: Roman Soukup, Dušan Bláha, Martin Mach, Tomáš Řečínský, Michal Marek, Roman Soukup ml., Robert Strnad.

Galerie dosavadních vítězů: 1. ročník – Křesetice A (1998), 2. ročník – Křesetice A (1999), 3. ročník – Opatovice I (2000), 4. ročník – FC Benešovka (2001), 5. ročník – FC Benešovka (2002), 6. ročník – Paběnice (2003), 7. ročník – Blankyt (2004), 8. ročník – Dačický 1573 (2005), 9. ročník – Olympia Kutná Hora (2006), 10. ročník – 1. FC Naděje (2007), 11. ročník – Restaurace Na Valech (2008), 12. ročník – Olympia Kutná Hora (2009), 13. ročník – Nové Dvory (2010), 14. ročník – 1. FC Naděje (2011).

Během závěrečného ceremoniálu, jenž se uskutečnil několik okamžiků po dohrání dramatického finále, se dočkali ocenění také jednotliví fotbalisté. Cenu pro nejlepšího gólmana získal Marek Valenta (Trpaslíci). Jako nejlepšího hráče turnaje organizátoři vyhodnotili Romana Soukupa ml. (Blankyt). Ocenění převzal také nejstarší účastník sportovního klání Miloslav Oliva (Trpaslíci – ročník narození 1961). Benjamínkem se stal Roman Nešpor (Zelenej gympl – ročník narození 1995).

Na přípravě čtrnáctého ročníku v malé kopané se podíleli: Silnice Čáslav, Pivovar Kácov, Alena Ryšavá – kosmetická poradkyně, Stavitelství Mutl - Červené Janovice, Obecní úřad Červené Janovice, Herní portál Grunex.com, Kovop Potěhy, Restaurant Pizzerie U Šneka pohodáře - Kutná Hora, Kohap Opatovice I, Hospoda U Datla - Zbraslavice, Hostinec U Zlatého lva – Kutná Hora, Marold Oldřich Menšík - Červené Janovice, Agro Podlesí Červené Janovice, Tiskárna Antonín David - Červené Janovice, Hollas Catering - Církvice, Restaurace Červené Janovice, Restaurace U České koruny - Zbraslavice, Restaurace U Strejčků - Červené Janovice, Petra Kavková, Restaurace U France Josefa - Kutná Hora, Pila Štipoklasy – Jaroslav Hudec, Less Bohdaneč, Less & Timber – pila Čáslav, Tenes pekárna - Červené Janovice, Pekárna Na Náměstí - Zbraslavice, Hostinec U Petříků - Malín, Autodoprava Petr Mašín - Červené Janovice, Městské lesy a rybníky Kutná Hora, Vydavatelství Vltava - Labe - Press, Kutnohorský deník, Kadeřnictví Z. Hatáková – Červené Janovice, Sokol Zbraslavice, Sokol Paběnice, Josef Haták – Třebětín, Svět oken Kutná Hora.

Zvláštní poděkování pak patří rozhodčímu Lubomíru Ledvinovi, který se pošesté za sebou zřekl finanční odměny ve prospěch červenojanovické fotbalové mládeže!