Opakovaně pozitivní test připravil švýcarského kapitána Granita Xhaku o kvalifikační zápasy o mistrovství světa s Itálií a Severním Irskem, záložník Arsenalu je jedním z fotbalistů, kteří očkování odmítají.

„Granit Xhaka je jediným hráčem ve švýcarské reprezentaci, jenž není naočkovaný. Vydali jsme doporučení, aby se každý hráč očkoval, každopádně je to jeho osobní rozhodnutí. Granit se bohužel poprvé nakazil v tuto důležitou chvíli, ze sportovního hlediska je to pro nás ostuda,“ řekl po přípravném utkání proti Řecku (2:1) mluvčí tamní fotbalové asociace Adrian Arnold.

Cristiano Ronaldo slaví gól proti Maroku.
Ronaldo si kolíkuje území. Penalty by měl kopat on, myslí si legenda Manchesteru

V české lize jsou největšími průkopníky Slavia a Sparta. Ti mají kompletně naočkované týmy, k podobnému kroku vybízí i své fanoušky, kteří byli zvýhodňováni při koupi lístků na předkola evropských pohárů. „Máme naočkovaný celý tým, pouze tři nové posily nemají kompletní očkování. Brzy budeme v tomhle kompletní, to platí i o zaměstnancích v Edenu,“ sdělil před startem nového ročníku klubový šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

Odmítnutí kvůli vyznání

V anglické Premier League například na startu sezony spustila PFA (Asociace profesionálních fotbalistů) kampaň, která apeluje na očkování. Z něj ale fotbalisté, kteří s ním nesouhlasí mohou vycouvat a jako problém uvést zdravotní problémy, druhou variantou jsou náboženské důvody.

Řecký tenista Stefanos Tsitsipas ve finále French Open.
Tenisovým světem hýbe problém očkování. Tsitsipas má jasno: Až to bude povinné

Jedním z nejotevřenějších odpůrců očkování mezi fotbalisty je záložník Evertonu Fabian Delph, jenž své názory sdílí na sociálních sítích.

„Dneska je to vlastně konspirace, když věřím svému imunitnímu systému, že covid zvládne. Na takovou činnost je přece navržen.“