Pane Roubíčku, jak hodnotíte uplynulou sezonu v okresním fotbale? Zvládla se úspěšně?

Z mého pohledu uplynulá sezona proběhla v pořádku. Ještě čekáme na závěrečnou zprávu STK, která oficiálně uzavře soutěžní ročník 2011/2012. Schválí postupující a sestupující, vydá oficiální konečné tabulky. Neočekávám zásadní korekce nebo problémy „na poslední" chvíli. Zdařilý byl i závěr v podobě finále Poháru OFS dospělí mezi Paběnicemi a Malešovem. Dobrý a dramatický zápas, hodně gólů. A o tom fotbal je.

Kdybyste měl tu moc, udělal byste něco z pozice předsedy OFS jinak?

Prostor na zlepšení je vždy. Vždy je možné něco udělat nebo rozhodnout lépe či prozíravěji. Před rozhodnutím, které mi z pozice předsedy přináleží, se snažím konzultovat věci se členy VV nebo komisí OFS. Je dobré znát názor druhých, míti k dispozici relevantní informace. Kdybych mohl vrátit koloběh událostí zpět, určitě bych se snažil vyhnout „trapasu" Fidra.

Jak hodnotíte práci jednotlivých komisí? Mám na mysli rozhodčí, sportovně-technickou a disciplinární.

Všechny tři komise musím pochválit. STK i DK si udržují dlouhodobě vysoký standard. Komise rozhodčích po personálních změnách (změna předsedy, doplnění členů komise) před začátkem jarní sezony také splnila očekávání a zaslouží pochvalu.

V průběhu sezony se objevily i stinné stránky fotbalu. Co jste říkal na kauzu Tomáš Fidra, která kutnohorský fotbal nechvalně proslavila po celé republice?

K této kauze už bylo řečeno a napsáno hodně. Byla to hlavně velká ostuda a věřím, že se z ní všichni poučíme.

Třetím hlediskem hodnocení mohou být i vaše Chotusice. Jak moc jste si oddychl po návratu do III. třídy?

Před sezonou byl pro chotusický fotbal stanoven jednoznačný cíl a to postup zpět do III. třídy. Cíl se podařilo splnit, takže sezonu hodnotím jako úspěšnou. I z pohledu 2. místa našich dorostenců v OP, které lze hodnotit také jako jednoznačný úspěch. Kluci to hráli jako samostatný tým, proti nim stály např. sdružené týmy Sázava/Rataje a Dvory/Církvice, které měly dobrou kvalitu.

Je těžké vrátit se po pádu do IV. třídy hned další rok zpět?

Je to náročné, to mohu potvrdit. Po pádu je to vždy těžké, najít motivaci pro lidi, udržet hráče, probudit v nich znovu chuť do fotbalu, přivést kvalitního trenéra. Je toho hodně a kdo tuto situaci zažil, ví o „čem" hovořím.

Hlízovský manažer Balvín o vás řekl, že jste na ně vyvíjeli enormní tlak. Jak to myslel?

Jak to myslel, tak to se musíte zeptat hlavně pana Balvína. Za něho mluvit nemohu a hlavně ani nechci. Sportovní „enormní" tlak je vyvíjen na každý oddíl, který bojuje o postup či záchranu v jakékoli soutěži. Oddíl není v soutěži sám, konkurentů je více a proto se každý zápas musí hrát naplno a je to náročné. Jakékoli herní zaváhání se nemusí povést dohnat. Z tohoto pohledu mohu říci, že Hlízov a Zruč „B" na nás vyvíjely tlak také!

Bylo vaše utkání s Hlízovem o postup podle vás odpískáno korektně?

Utkání nedopadlo pro Chotusice dobře. Výsledek byl velkým zklamáním, zvláště po jeho průběhu a vedení 4:1. Takovýto stav by už mělo družstvo dovést do vítězného konce. Korektnost či nekorektnost odpískaného utkání nebyl hlavním důvodem neúspěchu a konečného výsledku.

Chotusice prohrály s Vrdy 3:6 a spadly do IV. třídy.Jak byste vůbec zhodnotil výkony rozhodčích v této sezoně?

Podle mne rozhodčí svoji úlohu zvládají korektně a v mezích svých možností. Každý máme své limity, za které je obtížné se dostat. A to je i případ rozhodčích. Určitě se jim někdy zápas povede lépe, někdy hůře. Stejně jako u hráčů. Hráči ani funkcionáři jim situaci neulehčují, za každou chybou vidí úmysl družstvo poškodit či ovlivnit zápas. Buďme rádi za rozhodčí, které máme. Zápasy, které jsem osobně viděl, mohu hodnotit z pohledu výkonu rozhodčích velice uspokojivě.

Hodně se mluvilo o sudím Linhartovi, zda by měl nebo neměl na Kutnohorsku skončit. Jaké je vaše stanovisko na tuto věc?

Před novou sezónou bude VV OFS Kutná Hora schvalovat listinu rozhodčích pro novou sezonou 2012/2013. Rozhodčí, se kterým je dlouhodobá nespokojenost, může býti z listiny vyškrtnut a muže štěstí zkusit například na jiném okrese. Listina se bude schvalovat v průběhu srpna před začátkem soutěží.

Pojďme zpět k okresní kopané? Byl jste se v průběhu sezony podívat na nějakém utkání okresního přeboru?

Ano, navštívil jsem několik utkání. Pro příklad uvedu Nové Dvory - Kaňk, Malín – Sedlec a další. Ale nejenom OP, ale snažil jsem se během jara vidět i utkání III. třídy a také hlavně zápasy mládeže.

Co říkáte na postup Suchdola do I. B třídy?

Suchdol si postup jednoznačně za výkony v celé soutěži zasloužil. I. B třída nemusí být pro tento tým konečnou stanicí.

Naopak sestoupil po letech Kaňk. Hned se začalo mluvit o velké rivalitě mezi vámi a panem Pavlíkem. Do toho pan Balvín. Bude to z tohoto pohledu dramatický rok ve III. třídě?

Mohu vás ubezpečit, že mezi mnou a panem Pavlíkem žádná velká rivalita, o které se zmiňujete, není. Respektujeme se jako fotbaloví funkcionáři, bez osobních problémů. Nemáme problém se pozdravit a o fotbale se pobavit. Na druhou stranu spolu na pivo nechodíme a dovolenou společně také netrávíme… To samé platí i pro kolegu Balvína. Příští ročník III. třídy bude určitě zajímavý, stejně jako ten minulý, ale nespojoval bych to přímo se zmiňovanými kluby.

Co pro okresní fotbal znamená podle vás odstoupení Zbraslavic z I. B třídy?

Pravděpodobně příležitost pro druhého a potenciálně další týmy v pořadí OP zahrát si krajskou soutěž. Nic jiného bych v tom neviděl.

Kdo by je podle vás měl nahradit? Sedlec nebo Zruč?

Dle pořadí na konci soutěže Sedlec.

Sázava v I. B třídě skončila na třetím místě. Tušil byste něco podobného před sezonou?

Každý ročník začíná s nulou na kontě u všech týmů a ve fotbale je možné vše! Sázava předváděla opravdu kvalitní výkony po celou uplynulou sezonu. Gratuluji Sázavě k tomuto umístění a přeji hodně zdaru v novém ročníku.

Pojďme k mládeži. Jak se osvědčil systém u mladších žáků, kde se hrálo na malé hřiště?

Tak pro náš OFS tento systém není nový, protože na našem okrese už takto hrajeme minimálně dva roky. Myslím si, že to byla zajímavá a užitečná změna, zapadající do aktuální koncepce FAČRu s ohledem na rozvoj mládežnického fotbalu.

Plánujete, co se týče mládeže, nějaké inovace?

Zásadní změny nechystáme. Zůstaneme u osvědčeného systému STM – sdružené týmy mládeže, turnajového způsobu hry přípravek. Maximální podpora mládeže je prioritou OFS.

Mladých fotbalistů celkově ubývá. Dá se s tím v okresním fotbale něco dělat?

Náš okres je v této otázce velice aktivní. Projekt SDM – sdružené týmy mládeže od kategorie přípravky až po dorost slaví úspěch. Už máme dotazy ze sousedních okresů, jak tento projekt funguje a co „to" obnáší. Sportovat resp. hrát fotbal potom mohou i kluci, jejichž oddíl nemá dostatečnou základnu a nemůže se přihlásit do soutěže jako samostatný subjekt. A to je i jedna z cest, jak s nedostatkem dětí bojovat. Udržet u fotbalu ty, kteří o to opravdu stojí.

Víte, zda vítězné celky Rataj v dorostu i starších žácích postoupí do I. A třídy?

Rataje a Sázava měla sdružený tým dorostu, proto pokud se rozhodnou postoupit, musí jako samostatný subjekt. Prozatím nemáme k dispozici vyjádření oddílů k tématu startu ve vyšší krajské soutěži.

Co se týká příští sezony. Chystáte nějaké změny, ať ze sportovního či organizačního hlediska?

Aktuálně změny sportovně-organizačního směru nechystáme. To ovšem neznamená, že změny nemohou přijít. Pokud se tak stane, oddíly budou včas informovány.

Kolik týmů z letošní sezony se dosud nepřihlásilo do příští sezony? Víte o někom, kdo by soutěž odhlásil?

Vaše otázka je poněkud předčasná. Aktuálně kompletujeme přihlášky do soutěží za jednotlivé oddíly, připravují se účastníci jednotlivých kategorií. Kompletní přehled očekávám na konci měsíce června. Jakékoli závěry s ohledem na přihlášky a počty účastníků k dnešnímu dni by byly předčasné.

V republice se nyní rozjede vlastní soutěž pro B-týmy. Neplánujete něco podobného i v okrese, že by měla béčka vlastní soutěž?

O této možnosti jsme mluvili, ovšem pro příští ročník tuto změnu nechystáme. Věc takovéhoto rozsahu, resp. zásah do organizace soutěží je nutné avizovat min. jeden rok dopředu.

Prozraďte nám ještě, kdy se bude losovat nový ročník, kdy bude aktiv a kdy budou známi účastnici jednotlivých soutěží.

Losovací aktiv je naplánován na 18. července v zasedací místnosti Zemědělské správy v Kutné Hoře. Oddílům přijdou pozvánky v nejbližších dnech. Do 19. června měly oddíly za povinnost poslat přihlášky do soutěží. Po tomto termínu je nutné vše setřídit a podle zájmu přihlášených rozdělit a přiřadit mužstva. Do konce června by mělo být jasno k účastníkům jednotlivých soutěží. Pak jednotlivé soutěže rozlosujeme a na aktivu zveřejníme. Tento postup se opakuje každý rok.