Pamatuji si, že jste hrál fotbal za Malín, co vás pak přivedlo k pískání? Vzpomenete si ještě, kdy jste začal rozhodcovskou kariéru?

Za týmy Malína jsem hrál od žáků do konce loňské sezony. Od září ale hraji za novodvorské béčko. Nicméně zpět k otázce. Pískat jsem začal v 18 letech a první zápas bych určitě dohledal ve svých záznamech, pokud se však dobře pamatuji, tak to byl zápas žáků v Sedlci. Na mládeži začíná každý rozhodčí, zajímavější jsou však zápasy dospělých. Zvláště zezačátku než si rozhodčí vyzkouší co a jak pískat, je to adrenalin. Míval jsem pocit, že souboj, který ustojím já, musí ustát i vysloužilá hvězda hrající nejnižší okresní soutěž, což ovšem častokrát nebyla pravda. Vzpomínky na některé zápasy jsou tak i po letech docela živé. Například na zápas na Štrampouchu budou vzpomínat i moji kamarádi, kteří se tam přijeli podívat. Ono ukončit zápas v 94 minutě za stavu 1:2 při rohu domácích nebylo zrovna taktické.

Pískal jste i vyšší soutěže než okresní. Jaký v tom byl rozdíl?

Největší rozdíl je v přístupu a to jak hráčů, tak všech lidí okolo fotbalu, rozhodčích nevyjímaje. Začíná to příjezdem na zápas, předzápasovou přípravou a pokračuje řízením zápasu. Zápasy krajských soutěží jsou obecně daleko rychlejší, souboje jsou tvrdší a nasazení větší. Pokud mohu posoudit ze svého pohledu rozhodčího a hráče, tak se mi ale líbí úroveň naší nejvyšší okresní soutěže. Samozřejmě je několik zápasů, které potřebnou úroveň nemají. Myslím si, že týmy ze špičky okresu disponují velmi dobrými fotbalisty, ať jsou to mančafty Suchdola, Sedlce, Zruče nebo Malína. Fotbalisté působící v těchto týmech mají zkušenosti z vyšších soutěží, což kvalitu okresního přeboru zvedá.

Poté jste se najednou vytratil z listiny rozhodčích a na čas jste skončil. Co vás k tomu vedlo?

Já jsem pískal do roku 2008 I. A třídu ve středních Čechách. V krajských soutěžích jsem byl dost dlouho na to, abych pochopil, že se s některými věcmi nelze smířit či vyrovnat. Jedním z hlavních důvodů, který jsem i veřejně prezentoval, byla nedůvěra k řízení komise rozhodčích a celého středočeského fotbalu v čele s pány Libou a Krajlem. Je s podivem, že tito pánové mají stále vliv na fotbalové dění a středočeským klubům to nevadí či to vítají. Důvody k mému odchodu z krajského fotbalu tak byly netransparentnost, korupce a klientelismus ve všech jeho orgánech.

Loni jste se vrátil, nejprve to vypadalo jako záskok, ale už pískáte pravidelně. Je tedy návrat oficiální a proč?

No jestli je oficiální to nevím, nicméně fotbal na okresní úrovni mám rád a baví mě jak z pozice hráče, tak i fotbalového rozhodčího. Budu rád, pokud si občas zapískám nějaký zápas, své působení však spíše beru jako výpomoc při nedostatku rozhodčích. Loni mě párkrát zavolal Eda Herda, zda bych mohl odpískat pár zápasů, v případě že se omluví delegovaný rozhodčí. V letošním roce je to víceméně podobné.

Je těžké pro rozhodčího řídit okresní zápasy a z jakého pohledu?

Okresní přebor je vitrínou fotbalu na okrese, a pro každého rozhodčího je samozřejmě svátek pokud si může nějaký takovýto zápas zapískat. Nejvyšší okresní soutěž je zvláštní tím, že spousta hráčů se dobře zná, a někteří hrají tuto soutěž již velmi dlouho. Pro rozhodčího to je ne vždy výhodou. Stejně tak jako si hráči musí zvykat na styl řízení toho kterého rozhodčího, tak i rozhodčí po čase zjistí, jak hráči hrají a na koho si mají dát zvláštní pozor. Může se však lehce stát, že některé týmy a někteří rozhodčí se takzvaně již okoukají. Proto je podle mého názoru dobře, že funguje spolupráce s OFS Kolín spočívající v delegování kolínských rozhodčích na zápasy OFS Kutná Hora a naopak. Abych však odpověděl přímo k otázce, některé zápasy řídit je opravdu složité, a některé by si zasloužily i delegaci tří rozhodčích viz například nadcházející zápas Sedlec vs. Suchdol. Při rychlosti a zkušenosti útočníků těchto týmů a kvalitě pomezních „laiků" bych se za delegaci tří rozhodčích přimlouval, přece jen se bude jednat o zápas jara.

Dokážete být i kritický. Zajímá mě váš názor na výkony některých rozhodčích, kteří prý fotbalu škodí.

O úrovni fotbalu v krajských soutěžích nemám valné mínění. Na okrese to však je něco jiného. Domnívám se, že fotbal dělají hlavně lidé okolo něj a pak my hráči a rozhodčí. Každý tak musí začít u sebe a odpovědět si na otázku zda přispívá k dobé pověsti fotbalu. Za spoustu excesů mohou hráči, diváci a funkcionáři, rozhodčí v tom nejsou sami. Nicméně i přes výše uvedené se domnívám, že okresní soutěže i jejich atmosféra je dobrá. Fotbalu škodí především lidé, kteří si myslí, že mohou všechno, nemají v sobě pokoru a úctu k soupeři a myslí si, že jsou neomylní.

Jste s novou komisí rozhodčích spokojený?

Každá nová komise má těžší úlohu, čeká se od ní něco nového a zásadního. Dle mého názoru by určitě měla vytvářet prostor nejen pro mladé rozhodčí, ale měla by umět pracovat i s těmi staršími. Komise rozhodčích musí úzce spolupracovat s obsazovacím úsekem a dle mého názoru okresní přebor nemohou rozhodovat rozhodčí, kteří mají neustálé vroubky. Pískat okresní přebor má být pro rozhodčí určitou výzvou a odměnou. Během roku je zde několik zápasů, jejichž úroveň je, dle mého názoru, určitě srovnatelná s I. B třídou. Přístup komise rozhodčích k takovýmto utkáním by měl být analogický.

Co jste říkal na omilostnění kolegy rozhodčího Tomáše Fidry?

Tomáš Fidra je rozhodčí, který umí pískat. Sám fotbal aktivně hrál a má pro hru cit. Nicméně si myslím, že omilostnění argumentované nedostatkem rozhodčích je nedostatečné a špatné. Omilostňovat kohokoliv jen pro to, že je rozhodčích nedostatek je chyba. Hráči také nedostávají prominutí trestu jen pro to, že jich je v týmu málo. Osobně nechci nikoho soudit, každý děláme chyby, nicméně mi uniká smysl toho, proč dostal Tomáš Fidra prominutí trestu, to však není otázka na něj. Dle mého názoru rozhodčích není dost, ale rozhodně jich není málo na to, aby nezvládli dopískat tuto sezónu.

Myslíte si, že současné vedení OFS odvádí lepší práci než to předešlé? V jakých komisích se práce zlepšila a kde naopak zhoršila?

Na tuto otázku bohužel neumím kompletně odpovědět. Můžu se vyjádřit k disciplinární komisi, která se podle mého názoru velmi zlepšila a snaží se měřit všem stejně. Takovýto přístup je správný a dobře čitelný pro všechny. Komise rozhodčích podle mě nepracovala dobře. Doufám však, že se její přístup zlepší. Konkrétními chybami je podle mě omilostnění Tomáše Fidry a ponechání pana Linharta na listině rozhodčích. Někteří v tisku kritizovaní rozhodčí se zde na Kutnohorsku neobjevili najednou, mají za sebou bohatou historii a ti, kteří je zde chtějí a obsazují je, za jejich rozhodování také nesou spoluzodpovědnost.

Pojďme ještě na skok k Malínu a okresnímu fotbalu. Mohli by se Malínští ještě někdy vrátit do I. B třídy?

Upřímně si myslím, že jim předchozí zkušenost v krajských soutěžích na několik let stačila. Pokud bude mít ale chuť nějaký bohatý sponzor či nadšenec investovat své peníze do vybudování kádru pro krajskou soutěž, tak mu asi bránit nebudou. Já se však raději dojdu podívat na zápas se Sedlcem nebo s Novými Dvory, než s Kondrací.

Kolik podle vás spadne týmu z okresního přeboru a kdo to bude?

Tak nevím, jestli můžu jako rozhodčí tipovat, ale podle naší tipovačky s kamarádem mi vyšlo, že to budou Bučice a Zbýšov. Každopádně spodek tabulky je hodně vyrovnaný a od šestého místa dolů hrají o sestup všechny týmy.

Myslíte, že v boji o postup je rozhodnuto?

Hodně napoví zápas jara mezi Sedlcem a Suchdolem, pokud jej Sedlec zvládne tak to bude o dva body a to je rozdíl, který může Suchdol strašit. Určitě se těším na výkony Janovského anebo Hvězdy. Nicméně o postupujícím je podle mě rozhodnuto, Suchdol má na postup daleko větší „chuť" než jiné týmy. Daleko zajímavější jsou záchranářské boje zbytku okresu. O víkendu se však hraje i velmi zajímavé utkání na Kaňku s Malínem, kde věřím hostům, i když Kaňk v posledních zápasech prokazuje docela dobrou formu. Na Malín to však stačit nebude. Hlavně pokud bude hrát špílmachr Pepa Hylský, který si na Kaňk dost věří, tak to bude mít Kaňk velmi složité.

Jaké jsou Vaše další aktivity mimo fotbalu?

Jelikož pracuji přes týden v Praze, tak na volnočasové aktivity nezbývá moc času, ale vždycky se rád zúčastňuji akcí pořádaných Clubem Deportivo KH. Michal Vavák a Honza Ďoubal těmto akcím věnují spoustu energie a každým rokem je to lepší a lepší, už se velmi těším na červnový Welas eXterra triatlák a běh Dačického 12. Je dobře, že v Kutné Hoře vznikají akce tohoto typu.

Vladimír Dupal

Věk: 31
Bydliště: Praha
Vzdělání: vysokoškolské
Oblíbený fotbalový klub: SK Slavia Praha (před nástupem současného vedení)
Oblíbené jídlo: Kulajda
Oblíbené pití: světlý ležák
Koníčky a zájmy: manželka, akce Clubu Deportivo KH a fotbal