Petře, jak dlouho zastáváte pozici sportovního ředitele divizního SK Kladno?
V roce 2019, kdy se připravoval prodej stadionu, se konala valná hromada klubu, a tam se volil nový výkonný výbor. Jakožto šéftrenér mládeže jsem se stal členem výboru. Na první schůzi jsem dostal nabídku působit v roli sportovního manažera a tu jsem přijal.

Po konci hráčské kariéry jste měl hned jasno, že budete trenérem?
Měl jsem představu, že bych dál pracoval v nějakém klubu, ale na jiné pozici. Dokonce jsem zkoušel i jinou sféru činností, byl jsem i na pohovorech, ale všude to většinou končilo tím, že jsem neměl praxi. Nakonec jsem se přihlásil na trenérskou licenci a zjistil, že mě to i baví.

V první lize máte odehráno téměř dvě stovky zápasů. V Teplicích přišel vrchol?
Z pohledu výsledků určitě. Trenér František Cerman mi dal šanci dál pokračovat v první lize. Pod trenérem Josefem Pešicem jsme skončili v roce 1999 na druhém místě v lize, což byl historicky největší úspěch Teplic. Díky tomu jsme si zahráli následující sezonu evropské poháry.

Co pro vás bylo největším zážitkem v kariéře?
To byl jednoznačně dvojzápas o postup do skupiny Ligy mistrů proti Borussii Dortmund v létě 1999. Tým nabitý hvězdami, vítěz LM z roku 1997, obrovská euforie v celém městě. Oba zápasy jsme prohráli 0:1, ale uhráli jsme to se ctí.

JOSEF FRANC z pražské Markéty (vlevo)
Pepíček Franc na motorku ještě nesedl. Jezdí na kole a okopává zahradu

Máte radu pro začínající fotbalisty, aby to dotáhli minimálně do 1. ligy jako vy?
Dávat si postupné cíle. Všechno má svůj čas. Projít si všechny kategorie a zbytečně to neurychlovat. Když jsem přišel do Kladna, tak mým cílem bylo probojovat se do ligového dorostu, potom do áčka, které tehdy hrálo třetí ligu a až potom jsem toužil hrát ligu. I když se říká, že je jiná doba, tak pořád je to o tom, že fotbal je dřina a musí se tomu něco obětovat. A právě v dnešní době mají hráči spoustu možností, jak se individuálně zdokonalovat.

Jaká je nyní situace v klubu?
Snad už stabilizovaná. Jsou vyrovnány všechny závazky, které byly zdokumentovány a měly se zaplatit. Všichni, kteří jsou zapojeni do chodu klubu, dostávají pravidelně odměnu dle platné smlouvy. Všechny faktury hradíme v době splatnosti. To je ten největší posun proti minulé době.

Kdy je reálná šance na návrat SK Kladno do profesionálních soutěží?
To je spojené s předchozí otázkou. Jsem zastáncem nejdříve vybudovat infrastrukturu a zázemí klubu, aby byl zajištěn jak chod dospělých, tak i mládeže. K tomu všemu samozřejmě potřebujeme různé partnery a sponzory. Nechci jít cestou rychlého nakupování, postupu a možná i zadlužení. Postup do ČFL je reálný, ale profesionální soutěže v dohledné době zatím ne.

Petr Maňkoš

Fotbalista nizozemského druholigového týmu NEC Nijmegen Josef Kvída.
Kvída nechápe postoj Nizozemců. Jsem skoro jediný, kdo se na ulici chrání, hlásí