Zamrzela prohra s Bohemians

Jak jste spokojený s první sezonou v Čáslavi?

Pro mě to je i první sezóna v roli hlavního trenéra u mužstva dospělých. Na to, jak jsme mužstvo v létě dávali dohromady, jsem spokojený. Čtrnáct dní před mistrovskou soutěží přišlo šestnáct hráčů, proto si myslím, že jsme kus práce udělali. Hlavně je to zásluha hráčů. V Čáslavi se sešla parta, která chtěla, což bylo podstatné. Začátek byl euforický, hráči se i poznávali a měli elán. Středních pět zápasů nebylo herně ono, i když výsledkově jsme vyloženě nepropadli. Všechno jsme vynahradili závěrem, když jsme dokázali vyhrát v Jihlavě, remizovat s Hradcem Králové. Poslední střetnutí s Ústím nad Labem potvrdil skvělou partu. Ani ne vzhledem k soupeři, ale vzhledem k hřišti, které bylo katastrofální. Zápas byl o morálce, vůli a srdci. My jsme ho zvládli a to mě hodně těší.

Po letní přestávce, kdy v Čáslavi nezůstal „kámen na kameni“, mnoho fanoušků asi nevěřilo v příliš dobré výsledky…

Nevím, jak dalece nám fanoušci věřili nebo nevěřili. S asistentem Michalem Horňákem jsme si řekli, že do toho půjdeme a uděláme pro to maximum. Samozřejmě v největší spolupráci s manažerem Martinem Svobodou. Hráče jsme si vytipovali a v jednu chvíli jsme zkoušeli až pětadvacet fotbalistů. Dnes mohu říci, že jsme zvolili dobré hráče. Čáslav je dnes kvalitní druholigové mužstvo, s dobrými podmínkami. Od financí, přes materiální zabezpečení, vedení nám ve všem vycházelo vstříc. Jsem spokojený.

V tabulce pravdy má Čáslav ale mínus tři body…

To je jediné, co mě trochu mrzí, protože jsme osm z patnácti utkání hráli doma. Hlavně mě mrzí prohra doma s Bohemians Praha. Beru výsledek s Příbramí, u které jsem nepředpokládal, že bude hrát až tolik ve špičce tabulky. Malinko mě zklamal Hradec Králové, protože ten pro mě byl TOP mužstvem společně s Opavou a se Slováckem. V utkání s Bohemians Praha nám za dvacet minut doslova z nebe spadly dva góly a mužstvo si myslelo, že to přijde samo. Ze tří situací jsme dostali tři góly a právě střední část podzimu, která nebyla herně úplně nejlepší, se od tohoto utkání odvíjela. Hráči si tolik nevěřili. Potom přišel výbuch v Opavě, kde jsme to nezvládli po žádné stránce. Potom jsme si řekli nějaké věci a přišly čtyři utkání, ve kterých jsme dostali jen jeden gól, i když jsme jen jeden vstřelili. Vsadili jsme ale na kvalitnější defenzivu a musím říci, že se to vyplatilo.

Doma vás tedy nejvíce mrzí prohra s Bohemians Praha?

Ano. Jednak jsme na ně měli. Druhou věcí je, že jsme vedli 2:0. Klíčovým momentem byla gól do šatny na 2:1 a na tomto příkladu je vidět nezkušenost čáslavského mužstva. Taková ta nesehranost, řeknu i mladická nerozvážnost. Zkušené mužstvo, kterým je třeba zrovna Bohemka, tak to by vítězství nepustilo.

Neotočili ani jeden zápas

Spolu se Slováckem má Čáslav nejlepší první poločasy ze všech týmů II. ligy. Čáslav prohrála jen jeden první poločas a to v Opavě. Jak si to vysvětlujete?

Hlavně doma jsme chtěli soupeře přimáčknout a hodně krát se nám povedlo skórovat do 25. minuty. To samozřejmě každé mužstvo zklidní, hlavně pro náš mladý tým to byl plus. Hráčům jsem opakoval: „Uvědomte si, co jste v letní přípravě museli prodělat na soustředění v Deštném v Orlických horách. Vzpomeňte si, jak jste běhali do kopců.“ Nemůžu říci, že nás někdo přehrál po fyzické stránce, snad je utkání v Opavě, ale to byl výbuch po všech stránkách.

Čáslav naopak vyhrála jen třetinu druhých poločasů. To tedy nepřičítáte fyzické kondici?

Dokázali jsme hrát vyrovnaná utkání venku například se Slováckem, s HFK Olomouc, ve kterých rozhodoval jediný gól. Byly to vyrovnané zápasy, ve kterých jsme udělali jedinou chybu a naopak zaváhání soupeře jsme netrestali. Je pravdou, že koncentrace hráčů pod dojmem, že se po prvním poločase nic moc stát nemůže, nebyla v začátcích druhých poločasů taková. Zkušenější mužstva to dokáží potrestat.

V osmi zápasech Čáslav skórovala jako první a prohrála pouze s Bohemians Praha. Vedoucí gól tedy výrazně pomáhal?

Ještě bych si představoval více takové mezihry, která nám na podzim dělala největší potíže. Fotbal je podle mě jednoduchá věc - zpracování míče, přesná přihrávka a pohyb hráče bez míče. Máme mladé hráče, kteří mají nárok v některých pasážích zápasů z toho vypadnout. Čím méně to ale budou dělat, o to větší možnost mají naskočit do ligy. Kromě Jirky Malíka jsou v Čáslavi všichni mladí, od devatenácti do šestadvaceti. Všichni to mají před sebou.

S tím určitě souvisí i fakt, že Čáslav pětkrát dostala gól jako první a pětkrát prohrála…

Je to asi i tím, že mužstvo není tak zralé, aby se s tím dobře vyrovnalo a praktikovalo pořád stejnou hru. To jsme v těchto pěti zápasech nezvládli, zvláště ve střetnutích venku. Nechci moc rozlišovat mezi zápasy doma a venku, protože jsou to pořád stejní hráči, stejné hřiště, stejné podnebí. Například Krč na Strahově netrénuje vůbec, Slavia prakticky to samé. Pouze tam hrají zápasy. V čem je tedy domácí prostředí? Na druhou stranu v tom něco asi je, ale třeba u Sparty nebo Slovácka. Ti mají kvalitní stánek, lidé na fotbal chodí a fandí. To plus určitě je.

Jak jste tedy spokojen s diváky v Čáslavi?

Na diváky bych chtěl apelovat. Samozřejmě vím, že Čáslav je malé město a druhá liga je skoro až nad poměry. Ale jiný sport tady není a představoval bych si na zápase návštěvu tak kolem tisíce lidí. Nevím, jestli to je neochotou lidí se na zápasy jít podívat. Hrou to asi moc nebude, protože s Fulnekem jsme odehráli dobré utkání, vyhráli 4:1 a přesto na další domácí utkání přišlo kolem šesti stovek lidí. Nevím, v čem to tkví.

Postrádali výrazného střelce

Když přejdeme k individuálním statistikám, nejlepším střelcem II. ligy je Libor Kozák z Opavy. A Čáslav mu „pomohla“ třemi góly…

Musím mu jen blahopřát a vyzdvihnout ho, je to hráč, který na první ligu už má. Je to hotový fotbalista. Musím říci, že když jsme na někoho s trenérem Horňákem upozorňovali, dal nám většinou gól. Ať Smetana z Fulneku, nebo Kozák z Opavy, Nezmar v poháru s Libercem, Kropáček z HFK Olomouc, či právě Kozák z Opavy. Ono je možná dobře, že si naši hráči vstřelené góly rovnoměrně rozdělili mezi sebou. Veselý, Kocourek a Dian po třech gólech, i když Dian ze tří penalt. Možná je to lepší, než spoléhat na jednoho hráče. Pro mužstvo je výhoda, když má fotbalistu, který je schopný proměňovat šance nebo uspět v soubojích jeden na jednoho. Ale kolik takových hráčů dnes je?

Statistiky střelců jsou ale trochu zavádějící. Dian dal tři penalty, Kocourek dva góly proti Ústí a Veselý dva góly Fulneku. Nechyběla Čáslavi přece jen výraznější střelecká osobnost?

Kocourek byl dlouho zraněný, z útočníku odehrál nejméně minut. Včetně přihrávek byl druhý nejproduktivnější po Michalovi Veselém. Gól, ať vstřelený nebo obdržený, je vyústěním činnosti celého mužstva. Je stejná chyba, když se gól dostane nebo když se nedá.

Dva vítězné góly má Jan Schulmeister, proč ke konci podzimu nehrál?

On nám svou hrou určitě pomohl, je to zkušený fotbalista. Osobně si myslím, že má na víc. Zatím jsme z něj ani my nedostali to jeho úplně nejlepší. Dnes už možná trochu vidím, proč se nedostal na delší dobu do prvního mužstva Olomouce. Je svérázný, ale kdyby do fotbalu dával ještě více, jako že více do něj dávat může, je to hotový ligový fotbalista. Ke konci nehrál, protože byl zraněný po zápase v HFK Olomouc. Zdravotními problémy si prošli ale všichni útočníci. Kocourek byl zraněný, Veselý laboroval s třísly a pak měl také nějakou angínu. Strnad také vypadl na jeden zápas kvůli svalovému zranění. Udělali jsme dobře, když jsme si v Čáslavi nechali čtyři útočníky prakticky na stejné úrovni. Prostřídali se všichni.

Ani minutu nechyběli Zich a Skoupý

Na hřišti naopak nechyběli ani jednu minutu brankář Zich a obránce Jan Skoupý, podobnou statistiku byl měl i Peter Mráz, kdyby nebyl minutu před koncem utkání v Sokolově vyloučen. To jsou hráči, na kterých jste stavěl?

Mráz i Skoupý nechci říci, že jsou individualitami, protože do těch mají daleko. Nemluví a to mě hrozně mrzí. Když je někdo málomluvný, tak se to do něj těžko dostává. Oni hrají na postech, na kterých se mluvit musí. Více si tím ulehčí práci. Oni dva odehráli podzim velice dobře, své si odchytal Zich. V záloze jsme prostřídali více méně všechny hráče, vyzdvihl bych asi Diana, který si myslím, že je na tom technicky nejlépe. I když paradoxně ze šesti vítězných zápasů hrál jen ve dvou, protože byl zraněný. V zápasech na něj hráči asi hodně spoléhají, vědí, že s míčem dokáže něco vymyslet. Když pak na hřišti chybí, hra se rozloží na více hráčů. Vepředu bych pochválil všechny čtyři útočníky. Dávali góly, i přihrávali.

Zvládli jste v týmu i konkurenční boj hráčů o místo v sestavě?

Pokud někdo nehrál, byl zdravě naštvaný. To tak musí být, jinak by to bylo špatné. Ale vždycky to vzali a i když naskočili na patnáct, dvacet minut, snažili se udělat pro mužstvo maximum. A to je super.

Pokud se ještě vrátíme k brankáři Zichovi, nebýt pěti inkasovaných gólů v Opavě, patřil by do špičky mezi brankáři II. ligy co se týká průměru obdržených gólů na zápas…

Odchytal i sedm utkání s nulou. V otázce brankářů výbornou roli hraje Jirka Malík, který je perfektním parťákem. Je to takový druhý asistent, pracuje s brankáři. Dokáže jim poradit a třeba pro Lukáše Zicha je důležitá pozice jedničky. Nechci říci, že nemusí mít obavy o místo, protože kdyby chyboval, bude chytat Jirka Malík. Ale chyby nedělal, se svou úlohou se vyrovnal velice dobře. My jsme ho s trenérem Horňákem znali ze Sparty, ale tam byl třetí gólman v áčku a proto za béčko nechytal, tato pozice je pro brankáře složitá. To byla otázka i Milana Švengera. To by mělo být poučení i pro další hráče: Když někde jsou a nehrávají, měli by jít třeba o stupínek níže ale s tím, že bude pravidelně nastupovat. Jen tak se honit za penězi, to asi nikam nevede.

Čáslav si dávala pozor na karty

Ve statistice žlutých karet patřila Čáslav k nejslušnějším týmům…

Velkou roli v této otázce hraje Martin Svoboda. Před začátkem soutěže jsme si dali nějaká pravidla, která netolerují mluvení s rozhodčím a podobně. S praxe víme, že rozhodčí svůj výrok stejně nevrátí. Mladí hráči v Čáslavi si to zatím uvědomují a tato statistika mě těší. Nemůže to být ale na úkor například přerušení akce soupeře. Nejsem zastánce toho, že budeme na cenu fair-play, ale v tabulce čtrnáctí. Ale hráči musí vědět, že některé žluté karty jsou zbytečné. Na druhou stranu nejsem proti chytrému faulu, který by pomohl k vítězství.

Čáslav dostala dvě červené karty - Mráz a Kurák. Oba jsou to Slováci, dá se to tedy přičíst jejich horkokrevnější povaze?

Peter Mráz mě hodně příjemně překvapil. Je to výborný kluk a zatím nám to funguje. Podobně i s Máriem Kurákem. Hráči z oblastí od nás na jih jsou jiní, ale věřím, že Mráz i Kurák jsou v Čáslavi rádi a celkem pochopili naší týmovou filozofii. Mráz dostal červenou kartu v Sokolově v 89. minutě po faulu a druhé žluté. Odvezli jsme si bod, takže to je bez problémů.

Objeví se Michal Dian v lize?

Jaký je další program Čáslavi?

Zimní přestávka je dlouhá, v nižších soutěžích je to ukrutné. Teď budeme ještě nějaký čas trénovat, po krátkém volnu budeme mít na začátku prosince ještě mezicyklus. Pak mají kluci přes Vánoce dovolenou. I letos budeme hrát zimní turnaj na hřišti Slavoje Vyšehrad, dvě, tři utkání odehrajeme určitě i v Čáslavi, aby se mohli přijít podívat lidé. Od ledna máme jistých sedm hráčů, takže uvidíme, kdo jak se bude líbit trenérům ve svých mateřských oddílech. Byl bych hrozně rád, kdybychom v Čáslavi zůstali pohromadě všichni, samozřejmě mám tipy na hráče, kteří by mohli přijít i tipy na ty, kteří nevykazovali až takovou vůli dostat se do sestavy.

V prosinci budete hrát nějaké utkání?

Odehrajeme jeden ze zápasů vyšehradského zimního turnaje, v sobotu 1. prosince budeme hrát od 11 hodin s Horními Měcholupy.

Máte informace, že by se některý z čáslavských hráčů mohl prosadit do ligového týmu ve svém klubu?

Osobně si myslím, že Michal Dian na 99% někam odejde. Chodily ho se pozorovat ligová mužstva. Z ligového mužstva je Hozda, Veselý. Ti také určitě půjdou do své přípravy. Výhodou pro nás je, že liga začíná v polovině února, takže začátkem února už můžou být v Čáslavi. My bychom měli odjet na soustřední 28. ledna, které bude kondiční. Jsem pro běžky a pojedeme do Bedřichova, kde to znám. Jarní část všech soutěží je hodně těžká, na jaře už svou podstatnou roli hraje i psychika.

Asi hodně důležitý bude pro Čáslav už první zápas doma s Vítkovicemi…

Nejen ten - pak jedeme na Duklu Praha a máme doma Hlučín. V těchto třech zápasech se ukáže, jak na tom po zimní přípravě budeme. Když jsem viděl poslední zápas s Ústím, mám trochu obavy, na čem se bude hrát, když loňská zima byla prakticky bez sněhu.

S manželkou si dají pusu

Máte rád spíše letní nebo zimní dovolenou?

Mám dva třináctileté kluky, takže to je se sportem. V zimě snowboard, do kterého jsem blázen už také. Pojedeme s nimi samozřejmě do Bedřichova, kam jezdíme pravidelně. Jsou ve znamení ryb, takže v létě, pokud to vyjde, jezdíme k moři. Prací už jsem také trochu poznamenaný, takže po čtrnácti dnech bez fotbalu mě už svrbí ruce i nohy. Člověk si ale potřebuje odpočinout a na chvíli vypnout. Pro zregenerování sil je alespoň týden potřeba.

Už máte koupené vánoční dárky?

Nemám. Nechci být nějaký skrblík nebo kolenovrt, ale pro mě Vánoce znamenají hlavně klídek a pohodu. Doma nějaké to cukroví. Když jsou děti malé, je jejich radost z dárků jedinečná, ale je to čím dál složitější. Dneska za pětistovku nic nekoupíte, takže spíše kupujeme přes rok. Pod stromečkem samozřejmě něco být musí, ale už jsou to takové ty praktičtější dárky. Klukům už je přece jen třináct. S manželkou si pod stromečkem dáme pusu.