Minulý týden proběhla médii informace o trestním stíhání fotbalisty za brutální faul na protihráče. Stalo se tak v utkání krajského přeboru mezi Sokolem Ústí na Hranicku a SK Loštice. „Jeden z hráčů Loštic kopl protihráče tak brutálně, že mu zlomil nohu, případem se zabývá policie,“ informoval server tn.cz.
Zjišťovali jsme, co musí udělat poškozený, aby mohl podat trestní oznámení za zákrok na zdraví ve fotbalovém utkání a jak se může bránit viník.
Dbejte na řádné vyplnění zápisu
Pokud dojde k situaci, kdy je hráč zraněn, musí dohlédnout kapitán týmu zraněného hráče, aby byla celá situace řádně popsána na zadní straně zápisu o utkání. „Je potřeba popsat zranění a umístit podpis kapitána. Na základě toho je možné podat trestní oznámení na policii, která bude vycházet právě ze zápisu,“ vysvětlil první postup předseda komise rozhodčích na Kutnohorsku Libor Koleček.
Viník by měl být v zápise uveden automaticky, i když by za svůj přestupek neobdržel karetní ohodnocení. „Rozhodčí by měl uvést číslo faulujícího hráče. Pokud se jedná o brutální zákrok, tak ve většině případů stejně dostane kartu,“ říkal Koleček.
Se správně vyplněným zápisem pak poškozený fotbalista může podat trestní oznámení. Některá mužstva v okresním přeboru si zápasy natáčí na video. To by podle Kolečka byl nejlepší důkazní materiál: „Pouze část videa by nevadila. Záznam by měl být dostatečně prokazatelný. Dá se z něj vyčíst i datum záznamu.“
Pak už je na policii, jak celá situace bude pokračovat. „Musí se prokázat úmysl, že poraněného druhý hráč zranil schválně. V prvé řadě bychom vyslechli svědky,“ sdělila tisková mluvčí kutnohorské policie Vendula Marečková.
Trest pak vynáší soudci, ale že by se někdy něco podobného řešilo až u soudu, to funkcionáři nepamatují.
„Na úrovni první a druhé ligy se to ještě nikdy nestalo,“ pátral v paměti tiskoví mluvčí Fotbalové asociace České republiky Jaroslav Kolář. Podle něj se hráč trestnímu stíhání ubránit nemůže. „Samozřejmě všechny nabádáme, aby problém nejprve řešili cestou fotbalových řádů. Každý má však své uvážení,“ říkal Kolář.
Každopádně svaz odsuzuje nefotbalové zákroky. Skluzy a podobný hold do fotbalu patří. „Když někdo někomu zlomí pěstí čelist, trestní stíhání je logické, ale pokud jde o skluz v souboji o balon ve fotbale… I to je bohužel součástí fotbalu. Tam už jde o nešťastnou náhodu,“ dodal svazový mluvčí.
Na Kutnohorsku nakonec policii nepotřebovali
Z kraje fotbalové sezony 2011/2012 došlo i na dva incidenty neslučitelné s fotbalem na Kutnohorsku. Nejprve v zářijovém utkání okresního přeboru dorostu zlomil Tomáš Hudeček z Horních Bučic nos malešovskému Antošovi po úderech pěstí. Trest pro hráče činil 12 měsíců bez fotbalu a poškozený chtěl podat trestní oznámení. Nakonec se obě strany mimosoudně vyrovnaly.
O necelých čtrnáct dní později udeřil v utkání okresního přeboru mužů novodvorský Tomáš Lev hlavou do nosu v přerušené hře paběnického Miroslava Sedláčka. Trest pro Lva byl stejný jako v prvním případě a i zde na trestní oznámení nedošlo.