Hned úvod utkání ukázal, že žižkovský celek nepřijel do Kutné Hory v rukavičkách, což odnesl tržnou ranou pod okem Bedřich Franc, bez něhož se musela kutnohorská Sparta v prvních deseti minutách obejít. Přesto si Žižkov v početní výhodě vytvořil pouze jednu šanci, když Bartošákův centr proletěl skrz malé vápno, nicméně nikdo ho do sítě neusměrnil. V 18. minutě hlavičkoval po rohovém kopu osamocený Hovorka, ale trefil pouze Šimona stojícího uprostřed brány. Poprvé se síť za Davidem Šimonem rozvlnila ve 21. minutě, kdy se po akci na pravé straně hřiště dostal míč k Folprechtovi, který otevřel skóre – 0:1.

Poté měli hosté sérii několika šancí, ale postupně Voltr, a následně dvakrát Folprecht selhali. Ve 28. minutě se znovu ukázal Voltr. Nejprve minul bránu, později trefil ve skluzu míčem břevno. Ve 35. minutě dostali hosté možnost pokutového kopu. K míči se postavil Miroslav Podrazký a poslal Šimona na druhou stranu branky – 0:2. Minutu na to trefil Voltr hlavou tyč.

Druhý poločas se nesl ve stejném duchu, jako ten první. Po jeho několika sekundách se objevil dvakrát po sobě sám před Šimonem smolař Voltr, ale ani jednou neuspěl. Dočkal se až v 59. minutě. To dostal přihrávku mezi obránce, uvolnil se a střelou na vzdálenější tyč zvýšil na 3:0. Tato branka odstartoval chvíle kutnohorské hrůzy. V 62. minutě byl stav již 4:0 pro hosty, když Marek dal míč pod sebe, Folprecht ho chytře mezi nohama pustil dál a Súkenník přidal čtvrtý gól. Dvě minuty na to byl rozdíl pětigólový. Šimon špatným odkopem „zahájil" útok Žižkova, Folprecht posunul míč na Marka, který obešel obránce a k bližší tyči skóroval – 0:5. V 67. minutě uzavřel černou kutnohorskou osmiminutovku Folprecht, který vylovil míč po skrumáži ve vápně a propálil vše, co mu stálo v cestě.

V 75. minutě mohl Žižkov přidat sedmou branku, ale Šimon vychytal střelu nůžkami, o níž se pokusil Marek, a která mířila do rohu kutnohorské branky. Poslední hřebík do kutnohorské „rakve" přidali Žižkovští v 83. minutě. Šimon vyzrál na kličku Podzimka, ale míč se nešťastně odrazil k Folprechtovi, a ten uzavřel na konečných 7:0.

Holík: Po hodině hry byl znát rozdíl

„Přijel k nám Žižkov s mladým týmem. Byl vidět rozdíl dvou tříd. Hosté na tom byli lépe kondičně, technicky a i plasticita týmu byla nad naše síly," zahájil hodnocení utkání trenér Kutné Hory Jan Holík.

V prvním dějství se Kutná Hora držela, ale krize přišla po hodině hry. „Dokud se nám dařilo plnit obranné věci a vykrývat prostory, tak se s Žižkovem dalo hrát. Bylo to nula dva, sice tam bylo břevno a tyč, ale velká škoda byla pokutového kopu. Mohli jsme jít do šaten pouze s jednogólovým mankem," pokrčil rameny kutnohorský trenér a dodal: „Kolem šedesáté minuty přišel výpadek, kdy jsme dostali čtyři branky. To byl znát asi nejvíce rozdíl mezi námi a Žižkovem. Hosté nás v tu chvíli jasně přehráli a nasázeli hodně jednoduché góly."

„Jsme rádi, že jsme splnili povinnost a postoupili jsme. Kutná Hora nám to v úvodu ztížila," uznal trenér Žižkova Jindřich Trpišovský a pokračoval: „Hodně bojovala a hrála dost zataženě. Rozhodl úvodní gól. Za sebe řeknu, že jsem hodně spokojený. Postoupili jsme, dali jsme hodně branek, žádnou jsme nedostali, nikdo se nezranil, takže pro nás to byla dobrá příprava před začátkem Fotbalové národní ligy."

Žižkov přijel do Kutné Hory s respektem. Hráči věděli o tom, jak se v Lorci trápila před dvěma lety Slavia. „Prvních deset minut byla na hráčích znát nervozita. Přijeli jsme s respektem k soupeři, protože pro týmy jako je Kutná Hora, bývá utkání s prvoligovým či druholigovým mužstvem zápasem roku. Tyto týmy se na takové duely těší a nikdy není jednoduché je porazit," řekl trenér Trpišovský a prozradil tajemství žižkovského úspěchu: „Myslím si, že tím, jak jsme hodně běhali, tak jsme domácí utahali, a následně to pro nás bylo mnohem snazší utkání. Tyto zápasy jsou hodně o tom, jak k nim týmy z vyšších soutěží přistoupí. Když tým hraje naplno, tak to má poté jednodušší. To se ukázalo v ranním zápase mezi Táborskem a Vyšehradem, kde byl stav v osmdesáté páté minutě jedna jedna. A Táborsko si zajistilo postup až třemi góly v závěru. Jak tedy říkám, je to o přístupu, a pokud je přístup správný, měl by se rozdíl mezi soutěžemi ukázat."

Kutná Hora – Viktoria Žižkov 0:7 (0:2)Branky: 21., 67. a 83. Folprecht, 35. pok. kop Podrazký, 59. Voltr, 62. Súkenník, 64. Marek. Rozhodčí: Ondřej Lerch – Miroslav Fišer, Jan Machálek. Bez karet.
Kutná Hora: Šimon – Skokan, Franc, Tomíšek, Urban – Vácha, Vančura, Šesták (62. Pospíšil), Schwarz (89. Král), Křelina – Antoš (72. Hačka). Trenér Jan Holík.
Viktoria Žižkov: Holý – Dressler, Hovorka, Šťastný, Bartošák – Bazal (64. Kačaba), Súkenník, Podrazký (64. Karafiát), Folprecht – Voltr, Marek (76. Podzimek). Trenér Jindřich Trpišovský.

Adam Procházka