Už skončily postupové oslavy?
Ještě ne, pořád slavíme. (směje se) V neděli by měla být závěrečná. Bylo jich několik, ale byly zasloužené.

Jste asi nesmírně šťastný, že jste konečně z I. A třídy venku.
Pro mě, jako trenéra, už byl postup cílem loni. V první sezoně jsme jako nováček sahali na postupu. Sokoleč mohla vstřelit gól v Benátkách na tři tři a my bychom zase jako nováček postoupili. Díky tomu byla předloňská sezona pro mě zklamáním. Loňský rok nám ukázal, jak se má hrát o postup. Tím nechci narážet na nějaké okolní vlivy, prostě se počítá celá sezona. Vždy jsme měli špatný vstup do sezony a velmi dobré jaro, kdy jsme doháněli ztrátu. V uplynulé sezoně jsme byli po startu vzadu, ale nakonec jsme udělali šňůru utkání a skončili po podzimu první. Na jaře jsme si uhráli to, co jsme potřebovali a jsem spokojený víc, než na podzim.

Pak jste rád asi z druhého hlediska díky těm okolním vlivům. V předloňské sezoně jste dokonce dostal trest a nesměl jste na lavičku.
Tahle stopka byla za nic. Bylo to domácí utkání proti Vlašimi. Když jsem byl pak vyvedený, tak neříkám, že jsem nereagoval špatně. Dostal jsem finanční pokutu a ještě jsem nesměl na lavičku. Nepatří to k tomu, ale nebyl jsem ničím vinen. Říkám, předloňská sezona nám nebyla souzena k postupu. Podívejte se třeba na týmy, které předloni dělaly v soutěži paseku a letos spadly nebo byly na padáka. Prostě každý svého štěstí strůjce. Já mohu s čistým svědomím říct, že jsme žádné utkání neovlivnili, nikdo nám nepomohl a nikdo nám nic nenechal. Párkrát nám rozhodčí zapískali rovinu. Jsem hrozně rád, že jsme si to vyhráli sami.

Co v této věci očekáváte od krajského přeboru?
To je dvousečné. Může to být na začátku nebo na konci. Vidíte, co se děje na okrese. Český fotbal je hold takový. Očekávám, že krajský přebor bude kvalitnější po fotbalové stránce. S rozhodčími si nedělám velké iluze, i když je to o soutěž výš.

Antoš: Hráče zase tolik nekritizuji

Vy jste trenér, který jde do zápasu s tím, že chce vyhrát. Bude to platit i příští sezonu?
Kdo mě zná, tak ví, že jsem na kluky až moc náročný. Ti aspoň vidí, že to někam vedlo a herně posunulo. Jsou tu hráči, kteří byli před třemi roky veřejnosti pro smích, že nemůžou hrát nikde za chlapi. Dneska to jsou klíčový hráči B-mužstva v krajské soutěži. Ten účel morálky, přípravy a tréninkové docházky se prokázal. V krajském přeboru budu chtít hrát nejlépe, ale nedělám si iluze, jsme nováček. Ještě nevíme, jak na tom budeme s kádrem. Máme spoustu hráčů zraněných. Do soutěže půjdeme skromně s tím, že nechceme hrát o sestup. Chceme skončit v horní polovině tabulky.

Vaše trenérská psychologie je také zvláštní. Po vyhraném utkání kromě chvály hráče také kritizujete. Když jste naopak prohráli, třeba v Kutné Hoře nebo poslední zápas doma se Zelenčí, tak jste hráče spíš chválil. K čemu to Váš tým vede?
Kdo viděl zápas v Kutné Hoře, tak musí uznat, že jsme byli druhý poločas jasně lepší. Měli jsme kopat penaltu. Hráčům jsem několikrát říkal, že když jsme ve fázi, že máme nahráno, tak můžeme prohrát, ale musí to mít nějaké měřítko. Se Zelenčí jsme si vypracovali dvanáct šancí, dali jsme dva góly. Zeleneč ze šesti pět. Odvíjí se to od utkání. Samozřejmě hráče také chválím, ale my si to spíš vyhodnotíme na tréninku. Nepřijde mi, že bych je tak často v novinách kritizoval.

Pak mě zaujali vaše herní systémy. Vyzkoušel jste jich několik. Který Vás nejvíce baví, protože mi nepřipadá, že byste byl zastáncem standardního 4-4-2?
To říkáte dobře. Nebojím se hrát čtyři pět jedna, hráli jsme i čtyři jedna čtyři jedna, nebo na tři útočníky a tři obránce. Je to o hráčských schopnostech. Když vidím, že mi vypadne Láďa Maxa, který je schopen hrát sám na hrotu, tak můžeme hrát na pět záložníků. Je jenom dobře, když to hráči dokážou zvládnout.

Tudíž se dá říct, že Čáslav B je takticky vyspělý tým?
To je ještě věc, která nám chybí natrénovat. Po fyzické stránce je mužstvo v pořádku. Otázka technicko-taktická se dá stále trénovat. Základem je fyzický trénink. Pak záleží i na psychice. Snažíme se trénovat nové věci, ale záleží, kolik trénuje lidí. Jinak se trénuje s deseti a jinak se šestnácti hráči.

Odešel pouze Pavel Král

B-týmy doplácejí třeba na to, že jim hráči z A-týmu narušují partu. Jak to bylo v Čáslavi?
Za ty roky to nebylo vždy ideální. Našli se hráči, kteří tuhle roli nepřijali a neodevzdávali dobré výkony. Když to vezmu procentuálně, tak na osmdesát hráči z áčka odevzdávali, co měli. Je to i dohodě s trenérem, abych si mohl vybrat a ne aby hráči byli nuceni, nebo chodila celá lavička. Poslední dva roky to bylo bez problémů.

Hodně jste zapracoval do týmu mladé hráče z dorostu. Bude to možné i v krajském přeboru?
Chtěl bych v tom pokračovat. Mrzely mě třeba komentáře po prohraných utkáních, kdy lidé na tohle nadávali. Každý se může přijít podívat. Dvakrát týdně trénujeme společně s dorostem a snažím se je do týmu zapracovat. Chodí s námi do přípravy, ale samotní mladí hráči takovou soutěž hrát nemohou. Každopádně budoucnost klubu je v mládí.

S kterými hráči, kteří teď vychází z dorostu, budete počítat?
Zadina, Votava, Výborný, Vojtíšek a Honza Kročák. Kročák je zraněný, Vojtíšek už byl teď ostaršený. Všichni se zapojí do přípravy a uvidíme. Pavel Zadina začíná přípravu s A-týmem.

V případě, že se nechytnou ani v béčku, posíláte je jinam?
Nikomu nebráním v odchodu, zvlášť do vyšší soutěže, to jenom vítám. Nikoho ale nevyháníme. Odešli bratři Holíkové, ti šli na vlastní žádost, nikdo je nikam neposílal. Milan Kročák odešel do vyšší soutěže do Polep. To je teď stejná soutěž, takže se vrací. V přípravě bychom chtěli začít s jednatřiceti hráči, ale někteří jsou zranění, takže počítám s pětadvaceti lidmi.

Jediný, kdo odešel, je Pavel Král?
Oficiálně jako hráč Zenitu skončil, ale u fotbalu tady zůstane. Bude pomáhat mně a dorostu. Jinak z hráčů nikdo neodchází. Zraněný je Honza Kročák (křížové vazy), zranil se Vojta Vondra (natažený postranní vaz). Špatně to vypadá i se Špičákem (koleno) z dorostu, kterého jsem chtěl ostarštit, protože dává góly a je fyzicky platný. Je to stejný typ jako Láďa Maxa.

Maxa bývá také často zraněný.
To je velká škoda, protože to je hráč, který když se dá do kupy zdravotně, tak je nepostradatelný. Letos dal asi čtrnáct gólů. Dal bych jich určitě víc. Bez něj jsme měli na hrotu velký problém, hlavně venku.

Nabídky jsou, ale nikdo nechce odejít, raduje se Antoš

Návrat Martina Brudného vám hodně bodnul.
To byl přínos. Martin je velmi dobrý hráč i charakterově, jako kluk.

Podobný úprk na zahraniční stáž se v příští sezoně nechystá?
Nikdo se nikam nechystá, za což jsem rád. Se všemi jsem mluvil. Samozřejmě chodí nabídky na hráče od jiných týmů z vyšších soutěží. To mě jako trenéra těší. Sami hráči musí být také rádi a uvítal jsem, že nikdo nechce odejít.

Co se týče posil, máte někoho vyhlédlého?
To je otázka naší role v soutěži. S vedením jsme si ještě neřekli, co budeme chtít hrát. Buď budeme hrát krajský přebor pro mladé hráče, nebo tam budou ještě nějaké jiné skryté ambice, protože ideální by byla pro béčko divize. To je ale věc vedení.

Co říkáte na nového manažera Josefa Stehlíka?
My se osobně neznáme. Teď jsme se poznali. Nedokážu to komentovat, protože to je volba jiných lidí.

Kdy začínáte s přípravou?
Začínáme druhého července, trénovat budeme čtyřikrát týdně a máme dohodnutých šest přátelských utkání.

Ještě bych chtěl hráčům poděkovat za skvělou reprezentaci oddílu. Za úspěch je chválím a samozřejmě jim ho přeji. Děkuji také svým spolupracovníkům panu Říhovi a Váňovi.