„Jako manažer jsem nováček,“ netajil se Stehlík, který v minulosti hlavně pracoval s mládeží, muže trénoval doma v Kunicích a v Horních Měcholupech a naposled trénoval tým ve druhé libyjské lize, jenže pak… „Kaddáfí nám neprodloužil víza,“ pousmál se.

Naposledy jste tedy trénoval v druhé lize v Libyi. Co Vás přimělo vrátit se do Čech?
V Libyi začíná soutěž koncem září a bez přestávky se hraje do poloviny dubna. Pak je několik měsíců přestávka, příprava na sezonu začíná v červenci. Odjeli jsme s kolegou, který v Libyi trénuje již několik let, na dovolenou a čekali na slíbené letenky a víza. V průběhu našeho působení se objevil problém mezi Libyí a Švýcarskem, které vyhostilo ze země syna Muammara Kaddáfího a následoval problém s udělováním víz i pro občany zemí EU. Když jsme odlétali, dostali jsme pouze šestidenní vízum pro odlet ze země. Od té doby jsme čekali na letenky a pracovní vízum, bohužel v Tobruku, kde jsme trénovali místní klub Sukur, nebrali telefony a neodpovídali ani na emaily. Až po delší době jsme od nich zjistili, že nám Libye odmítla dát pracovní vízum.

Kaddáfího rodina se také hodně angažuje do fotbalu.
Libyjský vůdce Kaddáfí má několik dcer a synů. Dva ze synů jsou ve vedení klubů Al Ahlí, Tripoli a Itihat Tripoli, který letos vyhrál ligu. Dokonce jeden ze synů hrál první ligu v Itálii.

Je pravda, že když hrál mladý Kaddáfí, musely všechny balony směřovat na něj?
Slyšel jsem několik historek, viděl jsem ho několikrát jen v televizi, když byl záběr do jeho čestné lože na stadionu. Jednou se prý stalo, že nastoupil, ale protože hrál špatně, diváci ho vypískali a krátce po tomto utkání byl stadion zbourán. Na tom místě pak byl postaven nový stadion. Údajně kvůli tomu, že tam byl mladý Kaddáfí ponížen…

V roli manažera poprvé

Přejdeme k Čáslavi. Jak jste se dostal na pozici manažera Zenitu?
Před několika dny jsem byl kontaktován jedním ze členů výboru, zda bych mohl přijet do Čáslavi na schůzku. Domníval jsem se, že půjde o případnou nabídku na místo trenéra nebo asistenta, ale nevěděl jsem, pro který tým. Musím podotknout,že nabídka pracovat pro Zenit v roli manažera za pana Svobodu, který byl v Čáslavi po řadu let velmi úspěšný, mě trochu zaskočila, ale po krátké úvaze jsem s nabízenou funkcí souhlasil.

Je to pro Vás novinka?
Určitě. Je to něco jiného, než trénování. Budu sice stále objíždět fotbalové stadiony a pozorovat utkání, ale už s cílem tipovat hráče pro čáslavský fotbal. A nejen pro ten druholigový. Chtěl bych objevit i nějaké šikovné mladé fotbalisty v okolí Čáslavi a přivést je trenérům mládežnických mužstev, neboť mám určité zkušenosti s mládežnickým fotbalem od nejmenších, které jsem dělal v Kunicích, Horních Měcholupech a v roce 2000 a 2004 v pražské Slavii.

Nemáte strach, že jako manažer – nováček jdete hned do 2. ligy?
Strach nemám, vím, že se v Čáslavi dělá fotbal velmi dobře už mnoho let, je zde řada zkušených lidí, na které se mohu obrátit a konzultovat s nimi. A jak se někdy říká, kdo nic nezkusí, nic nezíská.

Trenér Pavel Malura říkal, že ho oslovil ještě manažer Svoboda. Co říkáte na jeho volbu?
Pavla Maluru jsem znal z Valné hromady Unie českých fotbalových trenérů. Také trénoval s kolegou ze Slavie Jirkou Plíškem u národního týmu. Já ho znal, on mě zřejmě ne. Vím, kde trénoval a vím, co má za sebou. Věřím, že budeme dobře spolupracovat.

Nyní budete hlavně shánět hráče. Na které týmy máte vazby?
Určité kontakty mám na pražskou Slavii a na Teplice, vazby mám i na několik hráčských agentů. Doplnění kádru je naše společná práce s trenérem Malurou.

Na soustředění se pojede

Budete pokračovat v trendu příchodů mladých hráčů na hostování?
Určitě, ale kolik hráčů na hostování přijde, je ještě předčasné.

Kolik byste chtěl do začátku přípravy hráčů?
Představujeme si tak kolem pětadvaceti hráčů, maximálně osmadvacet. Z těch hráčů vybereme třiadvacetičlenný kádr. Hráči mohou být doplňováni z dorostu, kde jsou dva až tři nadějní hráči. Samozřejmě i z B-týmu, i když mezi krajským přeborem a druhou ligou je poměrně velký skok.

V loňské sezoně se Čáslav zachránila o vlásek. Cíl do příští sezony je hrát v horní polovině tabulky?
Důležitý bude začátek, doma hrajeme s Duklou, jedeme do Kladna, doma Sokolov, pak do Zlína a doma máme nováčka Sezimovo Ústí a Spartu B. Nechci konkretizovat, kolik bychom měli mít bodů, ale vždy je důležité doma neztrácet. Přejeme si, abychom byli od sestupových míst vzdáleni několik bodů. Chceme hrát klidný střed tabulky.

Co se týká spolupráce s béčkem. Budete jim hráče půjčovat?
Vše se bude odvíjet od situace A i B-týmu, zdravotního stavu i sportovní formy hráčů A-týmu. Pokud hráč v A-týmu nehraje, měl by hrát za B-tým. Mým úkolem bude hráče v zápase B-týmu sledovat a informovat trenéra A-týmu.

Realizační tým se nezmění?
Asistentem trenéra Malury bude Ivan Kopecký, zůstává i trenér brankářů Jiří Malík. Masér i lékař by měli zůstat také. V tomto směru se nic měnit nebude.

Vy máte manažerskou smlouvu dokdy?
Délka mé smlouvy ještě není konkretizovaná.

Máte už domluvená přátelská utkání?
První přípravné utkání sehrajeme třetího července v půl jedenácté v Kácově proti Vlašimi.

Vy bydlíte v Kunicích, které jsou známé svým nádherným sportovním areálem, kde trénuje i reprezentace. Je možné, aby tam jel Zenit na soustředění?
Z hlediska kapacity to není možné. V současné době jsou v Kunicích dvě travnatá hřiště a jedna menší plocha s umělou trávou. Kunice budou mít v ročníku 2010/2011 celkově 8 mužstev a i pro ně je problém tréninkových ploch.

Čáslav pojede někam na soustředění?
Ano, máme v plánu po několika dnech přípravy na hřištích v okolí Čáslavi na soustředění odjet. Místo ještě není určeno.