Podle nové smlouvy o zajištění bezpečnosti na fotbalových stadionech nese od nadcházející jarní části sezony zodpovědnost za excesy neukázněných diváků pořadatel utkání. Policie už nebude dále suplovat pořadatelskou službu. O to více se soustředí na plnění bezpečnostních úkolů mimo stadiony.

Policie jen na žádost

Fotbalové utkání je v současné době pojímáno jako soukromá sportovně – kulturní akce. Pořadatel takové akce je povinen zajistit vlastními silami, aby nedošlo k ohrožení majetku či zdraví přítomných osob nebo k páchání trestné činnosti.

„Policie České republiky vstoupí na stadion pouze na základě žádosti pořadatele, pokud tento nebude schopen sám situaci zvládnout,“ vysvětlil kutnohorský policejní mluvčí Daniel Votroubek. „Samozřejmě budeme i nadále sledovat a vyhodnocovat situaci a v případech bezpečnostního rizika budeme připraveni zcela adekvátně zasáhnout. Fakt, že policie nebude v průběhu zápasu přítomna přímo na stadionu rozhodně neznamená, že by jakkoliv rezignovala na své povinnosti vůči občanům,“ dodal.

Na jaře bez rizika

Přestože loňský problémový zápas Čáslavského Zenitu s pražskými Bohemians 1905 je stále ještě v živé paměti, minimálně pro jarní část sezony čáslavští funkcionáři potíže nepředpokládají.

„Samozřejmě na nějaké úvahy o tom, zda smlouva bude přínosem pro bezpečnost na stadionech, či nikoliv, je ještě brzy. Nicméně alespoň na jaře nás doma žádný rizikový zápas nečeká,“ uvedl vedoucí mužstva FC Zenit Čáslav Ivo Ducheček. „Do budoucna budeme s pomocí ostatních oddílů sledovat problémové diváky. Pokud nastane předpoklad konfliktního utkání, sejdeme se předtím se zástupci Policie ČR i Městské policie Čáslav, s kterou budeme nadále spolupracovat,“ popsal chystaná bezpečnostní opatření Ivo Ducheček. Nevyloučil ani možnost nárazového posílení pořadatelské služby.

Rámy a kamery

Nepřítomnost policie na stadionech není ovšem jedinou změnou, která se chystá. Do budoucna budou muset pravděpodobně i druholigové stadiony být vybaveny kamerovým systémem a dostatečným počtem turniketů pro plynulou kontrolu diváků při vstupu do prostorů stadionu. Podle některých odhadů tato opatření reprezentují sumu pěti až šesti milionů korun. Taková finanční zátěž by se nevyhnula ani čáslavskému Zenitu. Pro tuto sezonu se ovšem ještě zmiňované povinnosti na druholigová mužstva nevztahují.

„Přestože nás tahle finanční zátěž bezprostředně netrápí, do budoucna s ní ovšem musíme počítat. Byl by to pořádný zásek do klubové kapsy. Lze jenom doufat, že fotbalový svaz dle svého příslibu poskytne klubům nějaké půjčky na realizaci dotyčných opatření,“ uvedl vedoucí Zenitu Ducheček.

„Při pohledu na události v ochozech při prvním jarním kole fotbalové Gambrinus ligy lze předpokládat, že výdaje na zabezpečení stadionu můžeme čekat už někdy v příští mistrovské sezoně,“ dodal Ivo Ducheček.