Vše se upeklo v úterý večer. „Právě jsem trenéra Mičince odvolal,“ potvrdil Deníku do telefonu manažer kutnohorské Sparty Zdeněk Čáp.

Kutné Hoře se v I. A třídě pod Mičincem nedařilo. Tým tápal a po deseti odehraných kolech je v šestnáctičlenném startovním poli až jedenáctý s jedenácti body. "Neuspokojvé výkony mužstva byly hlavním důvodem, proč jsme se s Tiborem Mičincem rozloučili," řekl manažer Čáp.

Roman Oliva trénoval především ve "svých" Pardubicích a naposledy divizního nováčka ze Živanic. Tam však neuspěl. Ambiciózní klub čekal více než aktuální deváté místo v tabulce a po zářijové domácí porážce s Velimí (1:2) došla prezidentovi klubu Jiřímu Novákovi trpělivost. Změny ve vedení klubu odnesl společně s koučem Olivou i sportovní ředitel Milan Šmarda. "Na práci v Kutné Hoře se těším, je to pro mě nová výzva," řekl Deníku Oliva, který tým viděl v posledních dvou utkáních - proti Rožďalovicím (1:0) a proti Kouřimi (2:3). "Z hráčů zatím znám jen Davida Linharta, kterého jsem trénoval v Pardubicích," doplnil nový kormidelník.

Asistentem Romana Olivy v Kutné Hoře se stal Radim Truksa, známý především z Čáslavi. Olivovou pravou rukou ale bude vyloženě na trénicích a na střídačce. Mistrovské kopačky už jsou pro něj spíše tabu. "Má potíže s kolenem, takže jeho aktivní kariéra už se s největší pravděpodobností uzavřela a Radim vrhne síly na trénování," podotkl Zdeněk Čáp.

Kdo je Roman Oliva?
- 44 let
- jako hráč působil na úrovni třetí ligy a divize (Žatec, Pardubice)
- jako trenér má zkušenosti především od mládežnických týmů v Pardubicích, pět let tam vedl ligový dorost; v minulé sezoně dovedl dospělý tým Živanic k postupu do divize

Odvolaný kouč Mičinec dostal smutný dárek k padesátinám

Minulý pátek 10. října oslavil populární abrahámoviny. Jenže kulatá padesátka mu v následujícím týdnu mnoho štěstí nepřinesla. Bývalý prvoligový fotbalista a nyní kouč Tibor Mičinec byl v úterý večer hodně přepadlý. Manažer Kutné Hory Zdeněk Čáp jej po deseti zápasech podzimní části I. A třídy odvolal z funkce kouče kutnohorského A – mužstva. „Týmu se nedaří a chci mu dát nový impuls,“ vysvětlil Čáp. Přitom Mičince do Kutné Hory sám přivedl. Dobře se spolu znají. Mičinec vzal vyhazov sportovně. A jako chlap. „Nedá se nic dělat, je to rozhodnutí vedení klubu a já ho musím respektovat,“ řekl muž, který hrával nejvyšší soutěž v dresu pražských Bohemians, Dunajské Stredy, ale třeba i Benešova. A jako kouč vedl Dunajskou Stredu ve slovenské druhé lize a později si prošel i exotická trenérská angažmá v Kuvajtu a na Kypru, kde i působil jako hráč.

Mrzí vás konec v Kutné Hoře?

To ano. Jsem přesvědčen, že jsem s týmem pracoval dobře. Vím, na výsledcích to příliš vidět nebylo, ale vnímal jsem chuť mladých kluků na sobě poctivě pracovat. Třeba účast na trénincích byla skvělá. A troufám si říct, že to kluky i bavilo. Bohužel pohoda z tréninků se nepřenášela na hřiště.

Proč tomu tak podle vás bylo?

Klasika, neproměňovali jsme šance. Vždyť jsme třeba v Zelenči, v Neratovicích, nebo naposledy teď doma proti lídrovi z Kouřimi sehráli kvalitní zápasy. Vypracovali jsme si pět šest šancí, jenže koncovka byla špatná. Proto jsme navzdory solidním výkonům ztráceli zbytečně body. Kluci makali, hráli naplno, ale to bohužel ve fotbale mnohdy nestačí. Ale věřím, že Kutná Hora ještě půjde nahoru a na jaře rozhodně nebude mít tým problémy se záchranou, na kterou to v současné době vypadá. Je tu mladý mančaft, který postupně sbírá zkušenosti. Škoda, měl jsem chuť s těmi kluky dál pracovat.

Do Kutné Hory vás přivedl Zdeněk Čáp, který vám konec u týmu i oznámil. Nemáte mu to za zlé?

Ne, kdepak. Svým způsobem ho chápu. Ale budu upřímný – čekal bych býval více trpělivosti. Původně jsme se na začátku mého působení v Kutné Hoře bavili o horizontu přibližně tří let. Koncepční práce mě lákala. Věděl jsem, že s mladým mužstvem se nedá nikam pospíchat a chtěl jsem ho dobře připravit ke splnění budoucích plánů klubového vedení – tedy minimálně dvakrát postoupit.

A co dál? Co jiné angažmá?

Je to čerstvá záležitost, takže samozřejmě žádné není. A případné nabídky si budu dobře rozmýšlet. Je to pro mě opravdu velké zklamání.