S nadsázkou se o některých mužstvech z Kutnohorska dá říct, že mají svého třetího stopera za pomezní lajnou. Ano, jsou vyhlášení „pomezáci", kteří každý výpad soupeřova útočníka zastaví praporkem nad hlavou. Kolikrát až nesmyslně. Ovšem jsou i poctiví sudí, abychom jim nekřivdili. Pak už je na rozhodčím, jak danou situaci posoudí.

Kutnohorský deník ve spolupráci se serverem okresnifotbal.cz se rozhodl rozpoutat diskusi, zda by nestálo za pokus, aby pomezní sudí mávali za vlastními útoky. V anketě na Facebooku i na webu hlasovalo celkem 112 respondentů a mírnou převahu získali příznivci dosavadního mávaní za vlastní obranou (viz. graf).

Graf.

To, že se na Kutnohorsku staví pomezní laici za vlastní obranu, nikým nařízeno nebylo. „Je to zažitá praxe už několik let," rozpovídal se na diskutované téma šéf komise rozhodčích na Kutnohorsku Libor Koleček. „Ještě když já jsem začínal pískat, tak si pamatuji, že to tak bylo."

Rozhodčí má tedy právo si určit, kde mu budou rozhodčí mávat. „Akorát nepodporuji variantu, že by pomezní laici mávali celý zápas na jedné straně, to znamená první poločas vlastní obranu a druhý poločas vlastní útok nebo naopak. Určení AR1 a AR2 mi přijde antiproduktivní, protože by ten člověk jednou mával jedno a poté druhé. Nevím, co by to s tím zápasem udělalo," nadhodil Koleček.

Vyvolanou diskusi komise rozhodčích samozřejmě eviduje. „Mám v úmyslu o tom v zimě rozhodnout, ale chci počkat na změnu, až skončí podzimní část. Budu si moct promluvit se všemi rozhodčími," vysvětloval Libor Koleček a pokračoval: „Zatím je to věc názoru. Nemohu slíbit, že se od jara bude mávat za vlastními útoky, protože se názory různí, ale budeme to řešit. Každopádně odpůrce změny nejsem, naopak."

Na Kolínsku se mávání laiků za vlastními útoky praktikuje už dva roky. „Konzultoval jsem to s kolegy z Kolína a setkal jsem se pouze s pozitivními reakcemi. Žádné stížnosti tam nemají," přiznal šéf rozhodčích z Kutnohorska.

V zimě tedy bude jasno, zda bude mít komise rozhodčích odvahu alespoň zkusit změnu v mávání pomezních laiků. Věřme, že jejich rozhodnutí, ať bude jakékoliv, bude ku prospěchu okresního fotbalu.

Ohlasy z facebookové stránky Sport – Kutnohorský deník

David Linhart, hrající trenér Suchdola: „Podle mě by laici neměli mávat vůbec. Chápu, že je to s rozhodčími složitý, ale co se děje někde na okrese, to je děs!"

Josef Gargula ml., fanoušek: „Když bude laik mávat vlastní obranu, tak bude zvedat na ofsajd každý náznak soupeřova útoku, i když by nebyl. Když bude mávat vlastní útok, tak zase nebude mávat žádný ofsajd. Také bych laiky zrušil."

Michal Janoušek, hráč Uhlířských Janovic: „Podle mě to je jasné, kdo pro co bude hlasovat. „Obranáři budou hlasovat za možnost za obranou a útočníci za útokem. Každopádně je to s laiky jako pomezními děs a ne jednou jsem z toho byl otrávený."

Vladimír Dupal, rozhodčí: „Je i nemálo dobrých „pomezáků", kterým by takhle nadávali cizí, že tam pustili vlastního útočníka. Za obranou jim nadávají vlastní hráči."

14. kolo okresního přeboru: Žleby - Kaňk 1:2 (1:0), 24. března 2012.Jaroslav Studnička, manažer Zruče n. S.: „Několik let tvrdím, že pomezní laici za vlastní obranou jsou největším průs… okresní kopané, jen vnášejí podrážděnost a křivdu mezi hráče, diváky a další. Zkušený „pomezák" praporek zvedá jen, když to smrdí, většina ho má nahoře pořád a hlavní rozhodčí? Proč by si měl komplikovat život. Když ho odpíská, tak si maximálně vyslechne od hráčů, že má více běhat a že to přeci musel vidět. Pokud ho neodpíská, tak je to daleko horší a je vyzpíván ze všech stran. Proto v 99% dá na laika a pískne. Je známo, že většina „pomezáků" jsou zároveň nejlepšími obránci svého týmu. Položme si otázku. Proč se hraje fotbal? Odpověď je, že pro diváky! A co chtějí vidět diváci? Jasně, že hodně branek!"

Jan Ďoubal, hráč Sedlce: „Podle mě je to skoro alibismus rozhodčích. Radši zastavím útok, než nechat dát gól. Ale když vlastní pomezní mává za obranou, tak tam ten tým prostě nepustí, ale v útoku si nedovolí nemávnout dvoumetrový ofsajd a ten půlmetrový stejně nikdo bez televize nepozná. Takto bude tlak na týmy, aby měly v obraně někoho rychlého, kdo to kdyžtak vyřeší. A velký ofsajdy uvidí hlavní. Mělo by se to minimálně vyzkoušet."

Petr Celba, fanoušek: „Neměl jsem možnost hlasovat. Ještě chybí třetí varianta, pokud jsou rozhodčí poctivý, tak je to jedno. Hlasoval bych pro tuto variantu, ale s poctivostí se už asi nepočítá co?"

Ondřej Havlík, bývalý rozhodčí: „Mně přijde, že za obranou nadělají menší paseku."

Petr Severa, občasný pomezní na Kaňku: „Já většinou mával za svojí obranou, ale je pravda, že tam je tendence zvedat to soupeřovým útočníkům o něco dřív."

Jaroslav Poul, hráč Sedlce: „Určitě se tým vyrovná líp s tím, že nedal gól kvůli údajnému ofsajdu, než kdyby dostával pravidelně góly z toho, že protihráči stojí v pohodě dva a více metrů za obránci a chodí sami na bránu. Netrvalo by to dlouho a někdo by je zmlátil. Krču asi taky."

Jiří Kolůvek, občasný pomezní na Kaňku: „Nejlepší by asi bylo, aby vše fungovalo přesně dle pravidel fotbalu. AR1 po celý zápas na jedné straně hřiště, AR2 na druhé a je pokoj od nějakých diskusí a hlasování."