Ještě dva dny před sobotními zápasy bylo celé kolo okresního přeboru obsazené třemi sudími. To kutnohorský okres nepamatuje. Nakonec díky omluvám dva zápasy ze sedmi z tohoto seznamu vypadly. Velkou zásluhu na tomto fotbalovém mezníku má i předseda Komise rozhodčích OFS Kutná Hora Libor Koleček.

Libore, možná poprvé v historii se vám povedlo obsadit celé kolo okresního přeboru třemi sudími, byť to nakonec ve dvou utkáních padlo, i tak je pět pěkné číslo na Kutnohorsko. Co se stalo?

Původně obsazené bylo, ale nakonec se díky omluvám musely dva zápasy odehrát s pomezními laiky. Změny jsme avizovali, protože jsem měl omluvu v Církvicích, kde hráli se Štrampouchem zápas prvního s druhým. Musel tam jet David Čižinský, který měl mávat v Malíně a pak je nesmysl, aby takový zápas mával jeden laik a druhý normální rozhodčí. Ve Zbraslavicích se omluvili Janováci, protože hráli fotbal. Zbytek zůstal.

Stane se obsazování celého kola okresního přeboru třemi rozhodčími tradicí?

Jde o dohodu, která platí již delší dobu. Pokud to půjde, tak se obsadí co nejvíce zápasů okresního přeboru. Na podzim jsem v jednom kole obsadil dva zápasy třemi sudími. Když to jde, tak hledáme možnosti, jak obsadit všechno.

Proč to tedy vyšlo zrovna až v patnáctém kole?

Tento víkend vyšel díky dobrým kombinacím zápasů v sobotu a neděli. Sešlo se to dobře a hrálo se hodně utkání v neděli. To pak jde. Když se hraje hodně utkání v sobotu, tak mi rozhodčí nezbývají. Vše závisí na omluvách nebo nemocech.

Počtově se rozhodčí přes zimu nerozrostli?

Co se týká počtu rozhodčích, tak jsme na tom stejně. Sice začali pískat tři noví rozhodčí, ale tři zase naopak odpadli.

Jak to vidíte reálně s obsazováním okresního přeboru v průběhu celého jara?

Myslím si, že reálné jsou dva kompletně obsazené zápasy. S tím problém nebude. Více zápasů bude opět záležet na okolnostech, které už jsem zmínil.

Co nového se mezi rozhodčími řešilo přes zimu?

Asi nic. Všechny změny, které platily už loni, zůstaly. Jediné, co se připravovalo a na semináři jsme tomu věnovali podstatnou část, je fotbalová revoluce s elektronickými zápisy.

Co na to říkali starší rozhodčí? Nechtěli kvůli změnám končit?

Neslyšel jsem od nikoho, že by chtěl kvůli změnám končit. Někteří se na to samozřejmě netvářili, ale překvapilo mě, že nešlo o ty starší kolegy. Například Luďa Kracík je počítačově velice kompatibilní a spolu už normálně komunikujeme po emailech. Informace je taková, že kdo bude chtít pískat, bude muset práci na počítači zvládnout. Jiné východisko nebude.

Jak se stát rozhodčím na okrese Kutná Hora?Rozhodčím se můžete stát i v průběhu rozjeté sezony. Zapotřebí je akorát kontaktovat předsedu Komise rozhodčích OFS Kutná Hora Libora Kolečka buď telefonicky, nebo emailem (kolecekl@seznam.cz). Telefonický kontakt najdete na stránkách OFS na fotbal.cz!

Nový rozhodčí musí absolvovat školení a pravidlový test. Po úspěšném splnění může začít pískat. Paušální odměny pro rozhodčí v okresním přeboru jsou 500 korun za zápas, pro pomezního sudího 300 korun. Ve III. a IV. třídách si rozhodčí vydělá 400 korun a pomezní 250 korun.