Trenére, po patnácti kolech máte na svém kontě 21 bodů a držíte 10. místo v soutěži, jak uplynulou část sezony hodnotíte?
S podzimem nejsem vůbec spokojený. Všechno vyvrcholilo posledním zápasem v Kratonohách, z něhož jsme měli přivézt tři body. Situace by byla úplně jiná. Když zhodnotím podzim celkově, tak musím říct, že se nepovedl i kvůli zraněním našich hráčů a určitým venkovním vlivům, které jsme museli řešit. Hodnotím ho tedy jako neúspěšný a nejsem s ním spokojený. Naopak převládají smíšené pocity.

Z osmi domácích zápasů jste dokázali jen dvakrát zvítězit. Čím to podle vás bylo, když na soupeřových hřištích jste pátí nejlepší v soutěži?
Když bychom dokázali zvítězit v Kratonohách, tak bychom byli na soupeřových hřištích dokonce druzí. Problém je v tom, že většina týmů, která k nám na podzim přijela, tak snad kromě Kolína přijeli všichni bránit. A to i lídr soutěže z Ústí nad Orlicí, který se v deseti lidech postavil do obrany a čekal na své standardní situace a brejky. My jsme kvůli zraněním a tomu, že nám chyběli klíčoví hráči, nedokázali tyto soupeře přehrát. Ve své podstatě musíme vzít v potaz i to, že jsme doma jen dvakrát prohráli. Konkrétně s lídrem soutěže, Ústím nad Orlící a Turnovem, který nás porazil díky brejkovým situacím. Co se týče Ústí nad Orlící, tak to nás nepřehrálo herně, ale udeřilo ze standardních situací. Ať se podívám na zápasy s Královým Dvorem, Letohradem, ale i právě s Ústím nad Orlicí, tak všichni tito soupeři k nám přijeli s jasnou taktikou, a to bylo ubránit se a pokud možno zvítězit na penalty, případně vyhrát jen, když by se povedl nějaký protiútok. Ani jedno z těchto mužstev nás herně nepřehrálo a nezasloužilo si ani bod, natož vítězství.

Kutná Hora inkasovala na podzim jen patnáct gólů a pyšní se třetí nejlepší obranou v soutěži. Problém je ale v útoku, který má v Divizi C nejhorší. Hodlá přes zimní přestávku toto řešit, například příchodem nějakého útočníka?
Nějak bychom to řešit chtěli, ale musíme se pohybovat v našich možnostech a finančních rezervách, které jsou prakticky nijaké. Situace je taková, že co se týče obrané činnosti, tak máme, dle mého názoru, nejlepšího brankáře v soutěži. Když pominu Havránka v Ostré, tak ve zbylém srovnání náš brankář kraluje. Co se týče obrany, tak ta je stabilní a byla pýchou Kutné Hory již v minulých dvou, třech letech. Bohužel co se týče ofenzivních hráčů, tak nám z minulého kádru zůstal ve hře jen Milan Vácha, jinak jsme museli zbytek dotvářet ze svých zdrojů a nově příchozích mladých hráčů. Ti se svých rolí zhostili tak, jak se zhostili. Přivedli jsme před sezonou do útoku Cimra, který hrál v minulé sezoně ještě okrasní přebor a před dvěma roky čtvrtou třídu. Vstřelil čtyři branky, což na první půl rok v divizi úplně zanedbatelné není. Kdyby měl trochu štěstí, mohl dát gólů šest, sedm a ve finále by patřil k lepším střelcům v soutěži. Není to tedy úplně o útočníkovi, ale i o zbytku hráčů a na tom budeme muset přes zimní přestávku zapracovat.

Máte nějaké zprávy o tom, že by měl Kutnou Horu někdo opustit? Během podzimu se mluvilo právě o různých nabídkách pro brankáře Ptáčka?
Zatím o tom nic nevím. Co se týče brankáře Ptáčka, tak zrovna o něm bych informace mít měl, jelikož jsme spolu mluvili a rád by v Kutné Hoře zůstal. Měl jsem informace o tom, že se o něho zajímají týmy z naší soutěže a soutěží okolních, ale dohodli jsme se spolu, že tam odcházet nebude. Nabídka by musela mít hlavu a patu, aby odešel. Zatím je dohoda taková, že by měl pokračovat v Kutné Hoře. Jsme domluveni ještě s dalším kvalitním brankářem, který se zotavuje po zranění, že nastoupí do přípravy. Zde bych tedy obavy neměl. Samozřejmě pokud nepřijde pro Ptáčka nějaká nabídka, o které nevím. Co se týče zbytku týmu, tak tam bych to nechtěl moc rozebírat. Dnes je doba taková, že pokud se něco objeví, tak konkurence nespí a chtěla by hráče také oslovit. Momentálně je situace taková, kdy můžeme být víceméně klidní, protože hráči mohou odejít jen se souhlasem klubu. Horší situace nastane v létě. Nyní je to ale tak, že všichni hráči jsou Kutné Hory, kromě Cimra, u kterého bychom se měli ale se Zábořím nějakým způsobem domluvit. Co se týče odchodů, tak by tým neměl opustit nikdo a naopak na příchodech do mužstva se pracuje. Jediná věc, která je z devadesáti devíti procent jistá je, že by se do Kutné Hory měl vrátit Martin Frejlach, který je hráč Kutné Hory a v Čáslavi působil na základě určité dohody.

Když se vrátíme k podzimu, které zápasy byly podle vás nejpovedenější a které se vám naopak nepovedly?
Velmi kvalitní utkání jsme sehráli doma se Živanicemi, které já osobně považuji za favorita soutěže. Získali jsme nakonec bod a zápas byl velmi kvalitní. Přísnější měřítko snesl i zápas s Kolínem. Co se týče dobře zvládnutého duelu po taktické stránce, tak to bylo určitě utkání v Náchodě. Za špatný zápas považuji poslední kolo v Kratonohách. Nebylo to ani tak o herní kvalitě, protože si myslím, že jsme byli lepší, ale tam jsme si vše zkazili svou nedisciplinovaností. To byl vlastně poslední hřebíček, který mě utvrdil v tom, že morální vlastnosti hráčů jsou velmi špatné. To je naše největší slabina. Když to vezmu zpětně, tak nás nikdo nepřehrál, ale my si zápasy prohráli sami, svou nedisciplinovaností a lehkovážným přístupem. Poslední kapkou byl zápas v Kratonohách, který ještě do dneška těžce koušu, mám ho v hlavě a přemýšlím o tom, co udělat, aby se to neopakovalo.

Jak bude probíhat kutnohorská příprava a kdy ji zahájíte?
Začínáme 9. ledna. Hned 10. ledna sehrajeme na domácím hřišti utkání s juniorkou Slavie. Je to trošku nad plán, protože jsme zápas chtěli sehrát v jiném termínu, ale Slavia má termínovou listinu hodně plnou, a tak jsme akceptovali toto datum. Další zápasy sehrajeme s třetiligovými Benátkami, Zápami, Převýšovem, Čáslaví, Polnou, Rejšicemi a Poděbrady.

S čím Kutná Hora půjde do jarní části sezony?
Naše cíle se moc nemění. Už před startem sezony jsme avizovali, že chceme stabilizovat kádr a zkusit zvednout kvalitu hry. Bohužel se zatím podařilo zapracovat jen na obranné fázi, s niž spokojený jsem, tam problém není. Potřebujeme ale samozřejmě zlepšit útočnou fázi. Nejvíc práce nás ale čeká na tom, abychom zlepšili disciplinu hráčů, která je velice špatná. Pokud si to hráči nesrovnají v hlavě a nebudou chtít, tak výsledky sami nepřijdou. Potenciál a kvalitu hráči mají, ale pokud budou nezodpovědní a neukáznění, tak se kvalita nikdy nezvedne.
Adam Procházka