Radime, nakonec jste skončili čtvrtí. Jste po průběhu podzimu spokojený?

Před sezonou jsme si dali cíle, které jsme v celkovém bodovém součtu plus mínus splnili. Po dvou třetinách podzimu jsme však pomýšleli výše. Alespoň těch bodů jsme chtěli více, když ne umístění. Do desátého kola se nám dařilo, ale od jedenáctého jsme nehráli dobře. Z posledních čtyřech zápasů jsme vyhráli jen jediný s Kutnou Horou. Závěr podzimu se nám nepovedl, takže to mohlo dopadnout celkově lépe.

Proto, abyste měli dvacet sedm bodů a skončili čtvrtí, byl klíčový prostředek podzimu, kdy jste vyhráli pět zápasů v řadě. Nebýt zápasu v Chrastavě, mohlo to být i sedm. Co bylo příčinou, že se vám tolik dařilo?

V létě se dala dohromady dvě mužstva. Hodně hráčů přišlo ze Suchdola a zbytek byl z Čáslavi. Chvilku trvalo než si vše nějakým způsobem sedlo. Dokázali jsme vyhrát první dvě kola, pak jsme dvě kola nebodovali naplno. Následně přišla šňůra pěti zápasů, kdy se nám herně i bodově dařilo. V tomto období měl velmi dobrou formu Jakub Špičák, který dával jeden gól za druhým. Vše klapalo až do zápasu v Chrastavě, kde jsme herně propadli. Tam začalo období, ve kterém se nám dařilo méně.

Jakub Špičák je tedy pro vás klíčovým hráčem podzimu?

Dal třináct branek a ostatní hráči mají maximálně tři góly. Z tohoto pohledu byl určitě klíčovým hráčem. Nicméně není to jen o Kubovi. Je to týmový sport. Mužstvo makalo a bojovalo. Kuba byl ten, který byl na konci akcí vidět a měl sportovní štěstí.

Nesliboval jste si více od útočníka Milana Antoše?

Sliboval. Nesliboval. To je těžké. Měl nějaký tréninkový výpadek, takže v létě na tom nebyl dobře kondičně. V době, kdy se do toho začal fyzicky dostávat, tak u něj přišlo zranění a opět z toho vypadl na tři týdny. Pak začal chodit na směny do práce. Jeden týden trénoval jednou a druhý dvakrát. Tam vidím hlavní problém, že nemůže naplno trénovat a věnovat fotbalu více času.

Milan má sice talent, ale může si udržet sportovní formu, když nebude tolik trénovat?

S tréninkovou morálkou nemohu na Milana říct křivého slova. Odtrénoval vše, co mohl odtrénovat. Makal dobře. Jeho potenciál je v mých očích veliký. Záleží na tom, zda to dokáže skloubit lépe s prací, aby mohl odtrénovat adekvátní množství. Pak půjde jeho sportovní forma nahoru.

A musím se zeptat i na spolupráci s druhým Antošem – trenérem Jiřím. Je zajímavé, že má tým dva hlavní trenéry. Jak jste si rozdělili pravomoci?

Je to nezvyklé a specifické. V létě se dohodlo vedení, že to takto bude. Jsme v postavení, kdy vystupujeme jednotně. Máme rozdílné názory na některé věci, ale myslím si, že na konci se vždy shodneme. Na podzim vše fungovalo. Spory ani velké rozdílové názory tam nebyly.

Když bylo něco, na čem jste se neshodli, tak zasáhl manažer Vladimír Střihavka?

Ne, vždy jsme to prodiskutovali tak, abychom našli společné řešení.

Zaslechl jsem názor, že si každý z vás koučoval své hráče. Vy ty suchdolské a Jiří Antoš čáslavské. Co je na tom pravdy?

Ne, to není pravda. Je nestandartní, že má tým dva trenéry, ale také to, že na této úrovni trénoval A-tým i B-tým dohromady. Někdy nás bylo na tréninku i osmadvacet. Fungujeme jako jedno mužstvo, určitě nejsme nijak rozdělení podle toho, kdo koho trénoval minulou sezonu. Trénujeme oba dva jedno mužstvo.

Nemáte problém s autoritou u hráčů? V tom smyslu, že se někdo může přiklánět na stranu druhého trenéra?

S tím také problém nebyl. V tomto jsme byli s Jirkou jednotní. Na fotbal máme podobný názor. Problém žádný nebyl.

Budete v tomto složení realizačního týmu pokračovat i na jaře?

Nedokážu odpovědět. To je otázka pro vedení klubu. Zda jsou nebo nejsou spokojení s tím, jak to funguje. Nemám v tuto chvíli žádné signály, že by se mělo něco měnit.

Jak je spokojený manažer Vladimír Střihavka s podzimní částí?

Nejsme spokojení se závěrem podzimu, od kterého se naše hodnocení momentálně odvíjí. Po průběhu podzimu jsme chtěli dosáhnout na třicet bodů. Chyběl nám vyhrát poslední zápas doma s Kolínem, který jsme hrubě nezvládli i s ohledem na to, co se během zápasu stalo. Kdybychom dosáhli na třicet bodů, tak bychom byli v kontaktu se špičkou tabulky, což by vedlo k plné spokojenosti. Takto naše spokojenost není maximální.

Které derby bylo pro Čáslav náročnější?

To je těžká otázka. Nedá se na ni jednoznačně odpovědět. S Kutnou Horou to bylo derby větší, protože jsou týmy z jednoho okresu a hráči se navzájem znají. Větší rivalita byla tedy s Kutnohoráky. A derby s Kolínem? Všichni víme, jak to probíhalo a co se stalo. Zápas byl strašně ovlivněný velmi vážným zraněním Honzy Lukeše z Kolína. Nikdo už ve druhém poločase neměl pomyšlení na fotbal. O výsledek už v tu danou chvíli nikomu ani nešlo.

Před sezonou jste všichni favorizovali Živanice, ale podzim vyhrálo Ústí nad Orlicí. Překvapilo vás to?

Když odpověď rozdělím na dvě části, tak mě překvapilo Ústí, které se v loňské sezoně zachraňovalo až do konce soutěže. Letos dokázali být první s téměř stejným mužstvem. Tam přišli akorát dva jiní hráči. Měli dobrou sportovní formu a ve spoustě zápasech i štěstí. Tak to ve fotbalu funguje. Jednou jste dole, jednou nahoře. Uvidíme, zda jim to vydrží i na jaře. Co se týká Živanic, taky ty prokázaly svou velkou fotbalovou kvalitu. Neměli sportovní formu na začátku podzimu, kdy uhráli hodně remíz. Tam vznikla jejich ztráta, která už se těžko doháněla.

Změní se přes zimu nějak kádr Čáslavi?

Uvidíme. Příští týden si vše v klidu zhodnotíme s vedení klubu, co se povedlo a nepovedlo, s kterými hráči panuje spokojenost či nespokojenost. Podle toho se budou odvíjet další kroky. Nikde není psané, že kádr zůstane stejný pohromadě. Musíme se také dívat na výši Jeníčkova trestu, který dostal trest na patnáct zápasů a v této sezoně už do hry nezasáhne.

Má současný čáslavský tým kvalitativně na to, aby Divizi C vyhrál? Ztráta přeci jen není tak velká.

Nemyslím si, že tuto sezonu vyhraje Ústí nad Orlicí. To, co předvedlo na podzim, je nad jejich rámec. Třeba se mýlím, ale myslím si, že první skončí Živanice nebo Vysoké Mýto. My se nechystáme výrazně posilovat nebo přivádět nové hráče. Náskok soupeřů, hlavně Ústí, už asi nedoženeme. I když bych se rád mýlil. (smích)