Fanoušci kutnohorské fotbalu tomu nechtějí věřit. Oblíbený a úspěšný trenér Radim Truksa po vydařené podzimní části krajského přebor (8. místo) v Kutné Hoře skončil! „Po sezoně se staly věci, se kterými jsem absolutně nepočítal, což mě dostalo. V tuhle chvíli jsem si to vyhodnotil tak, že skončím a dám šanci někomu jinému,“ říkal naštvaně Truksa. Okolnosti jsou ale známé. Zkušení hráči David Linhart a Radovan Klička se rozhodli odejít do Suchdola, který hraje okresní přebor.

„To je přesně ten důvod,“ přiznal Truksa.

Střihavka vinu odmítá

Zlý jazykové by mohli svalovat vinu na manažera suchdolské kopané Vladimíra Střihavku, který oba hráče zlanařil do svého týmu. „Nemyslím si, že bych zapříčinil nastalou situaci v Kutné Hoře,“ říkal v klidu Střihavka, „Za prvé, David Linhart je hráč Suchdola už dlouho a v Kutné Hoře byl na hostování. Nyní jsme se domluvili, že půjde dělat hrajícího trenéra do Suchdola. Co se týče Kličky, tak nebyl hráč Kutné Hory. Dohodli jsme se, protože podmínky, které měl v Kutné Hoře, nebyly vzhledem k jeho životní situaci ideální. Včetně dalších nesplněných pohledávek, které Kutná Hora má nejen k tomuto hráči.“

Truksa však odmítá, že by hráčům někdo v Kutné Hoře dlužil. „Informace, které se dostávají na veřejnost, určitě nejsou pravdivé, protože do dnešního dne hráčům v Kutné Hoře nikdo nedluží ani korunu. Mrzí mě, že se ven dostávají takové zprávy,“ zlobil se bývalý trenér Sparty.

Ačkoliv jsou pohledávky zaplacené, jejich pozdní vyplácení a nejistota vedla hráče k odchodu. „Dluží i nedluží, smlouvy mají chytře udělané,“ rozpovídal se obránce David Linhart, který svým odchodem celou situaci rozpoutal. „Ve smlouvě stojí, že peníze máme dostat do třicátého následujícího měsíce. Srpen a září máme zaplacené, takže nám de facto momentálně nic nedluží, ale nevěřím, že nám něco dají. Peníze za říjen a listopad nám případně budou dlužit oficiálně až od prvního prosince,“ vysvětlil Linhart.

Klička s Linhartem nejsou jediní na odchodu

„S kým bude hrát Kutná Hora na jaře krajský přebor?“ ptají se fanoušci. Dobrá otázka. Po odchodu Radima Truksy se totiž strhla lavina nespokojenosti.

„Odchází Klička s Linhartem, Vavřina jde na operaci s kolenem a dalším čtyřem (Doležal, Tomíšek, Kozel, Stoupa) končí na konci roku hostování. Bude záležet na tom, kdo to ve Spartě vezme a jak bude schopný vyjednávat hráče,“ zamyslel se Radim Truksa.

Bývalý trenér opomněl dodat, že na odchodu je čtrnáctibrankový střelec Jakub Vančura. Tomáš Kozel je rozhodnutý, že nezůstane, protože dostal nějaké nabídky a Martin Šváb po odchodu Truksy také váhá: „Poté, co Radim skončil, tak se mi tady nechce moc zůstávat.“

Do týmu by se mohl vrátit z hostování Tomáš Šváb a také Antonín Schwarz. Ten ale do Kutné Hory z Převýšova nechce a není ani vyloučeno, že ho Střihavka také koupí do Suchdola. „Kutná Hora by měla hrát soutěž hlavně s vlastními hráči a vzhledem k tomu, že Převýšov hraje stejnou soutěž jako Sparta, tak nevidím jediný důvod, proč by Tonda Schwarz neměl hrát krajský přebor v Kutné Hoře, zvlášť když je to jejich hráč. Co se týká jeho nákupu, tak to nechci komentovat,“ nevyloučil Střihavka.

Další možnou ztrátou je i kapitán Pavel Růžička. „Přes zimu musím dostavět barák a do června se nastěhovat. Fotbal jde teď na druhou kolej, ale budu rád, když to bude fungovat a budu moct za Kutnou Horu hrát. Pokud tady ale nebudou ti hráči, kteří se jmenovali, tak nevím, kdo přivede jiné. Nevím ani, kdo přivede trenéra. Tohle všechno dělal Radim a ten tam nyní není,“ říkal překvapený tahoun týmu, který se vše dozvěděl teprve ve středu.

Dohraje Kutná Hora krajský přebor?

Otazník visí i nad tím, zda Sparta vůbec sezonu dohraje. „Nevidím jediný důvod, proč by se tohle mělo stát a proč by se nad tím měl kdokoliv zamýšlet. Nemám takové informace a myslím si, že to tak nebude. Kutná Hora sezonu určitě dohraje,“ říkal jasně ex-trenér Truksa.

Totéž si ale nemyslí suchdolský Vladimír Střihavka: „Kutná Hora má existenční problémy, nikdo neví, co bude. I to byl jeden z důvodů, proč chtěli Klička s Linhartem do Suchdola.“

Tuto hádanku nám odkryje až jarní část sezony. Možná už i zimní příprava. Kdo tým ale v zimě povede, je ve hvězdách. „Nevím, kdo bude jmenovat nového trenéra. Jak všichni vědí, tak v Kutné Hoře žádné vedení není. O klub se administrativně stará jen pan Matějka,“ zapochyboval Radim Truksa.