Bohatou fotbalovou kariéru ozdobil třetím místem ligové tabulky se Slovanem Liberec. Nejvyšší soutěž si zahrál i v dalších českých klubech. Má starty v Evropské lize, nosil reprezentační dres. Pak ale přišlo zranění a bylo po všem. Sedmatřicetiletý rodák z Kutné Hory Tomáš Frejlach nyní trénuje ambiciózní Malešov v okresním přeboru.

První fotbalové krůčky dělal na hřišti v Kutné Hoře. „K fotbalu mě přivedli dědečci v sedmi letech na hřišti v Lorci,“ vzpomíná na svoje úplné začátky Tomáš Frejlach.

Kariéra talentovaného záložníka nabrala strmý vzestup. V devatenácti už odehrál první ligový zápas v dresu Příbrami. „První ligový zápas si samozřejmě pamatuju. Nastoupil jsem na poslední půlhodinku zápasu v Jihlavě, kde jsme vyhráli 3:2,“ nemusel dlouho vzpomínat bývalý profesionální fotbalista, dnes zaměstnanec v logistice.

Po jedné sezoně u Litavky v lize vystřídal zvučné adresy - prošel Libercem, Baníkem Ostrava, Slavií Praha a Zbrojovkou Brno. Nejvíce ligových utkání odehrál za Liberec, se kterým získal v sezoně 2008/2009 bronz. „V Liberci jsem prožil asi nejlepší období,“ uvedl Frejlach.

„Hned po přestupu z Příbrami do mistrovského Liberce jsem pravidelně nastupoval. O deset minut nám utekla základní skupina Ligy mistrů, poté jsem si zahrál Evropskou ligu. Do posledního kola jsme hráli o titul, jenže jsme prohráli 0:4 v Mladé Boleslavi, a tím jsme skončili až na čtvrtém místě. Doplatili jsme na vzájemné zápasy – Slavia, Mladá Boleslav a Liberec. Sparta těsně urvala titul,“ mrzí dodnes sedmatřicetiletého milovníka svíčkové.

Na kontě má patnáct ligových branek. Která byla ta nejdůležitější? „Celkem pěkný a důležitý gól jsem vstřelil za Baník proti Slavii. Odražený míč jsem levou nohou napálil do šibenice. Zápas skončil 1:1. Za nejdůležitější trefu považuju tu proti Bosně za reprezentaci. Deset minut před koncem jsem vyrovnal na 1:1, což znamenalo postup na mistrovství Evropy,“ vybral své nejvýznamnější trefy.

Starty za reprezentační jednadvacítku ostatně zůstaly vrcholem jeho kariéry. „S reprezentací jsem se dostal na mistrovství Evropy, kde jsem si už bohužel nezahrál. Vyhráli jsme kvalifikační skupinu a v baráži narazili na silnou Bosnu a Hercegovinu v čele s Edinem Džekem. Doma jsme vyhráli 2:1. Díky remízové odvetě v Sarajevu jsme mohli slavit. Byl to pro mě neskutečný zážitek, který mi už nikdo nevezme,“ usmál se Kutnohorák.

Slilbně rozjetou kariéru zbrzdilo zranění, které ho připravilo o účast na mistrovství Evropy do jednadvaceti let. „Přetrhl jsem si vaz v koleni, takže to bylo hodně složité období. Po tomto zranění jsem už nikdy nebyl zcela v pořádku,“ zalitoval Frejlach.

Po mnoha letech se vrátil do Kutné Hory, v tamní Spartě se stal později také manažerem. Po kariéře už netoužil zůstat u fotbalu jako profesionál. „ Upřímně jsem nechtěl,“ hlesl. „V Kutné Hoře jsem po návratu nastupoval jako hráč. Po další operaci kolena jsem se věnoval fotbalu v Hoře, kde jsem působil tři a půl roku. Následovalo trénování v Čáslavi, ve Světlé nad Sázavou a momentálně v Malešově,“ popsal další svoje kroky.

Zahrál si s řadou výborných fotbalistů. Na kterého vzpomíná nejraději? „Hráči jako Koloušek, Otepka a Zavadil. To pro mě byli fotbalisté. Samozřejmě jsem si zahrál s jinými známějšími fotbalisty, kteří to dotáhli mnohem dál, jenže kvalita těchto hráčů byla úplně na jiné úrovni,“ řekl Frejlach.

Nyní trénuje ambiciózní Malešov, s nímž v okresním přeboru drží dvě kola před koncem podzimu druhou příčku s šestibodovou ztrátou na vedoucí Suchdol. Jako přestupní stanici třeba do vyšší soutěže ale své současné angažmá nebere. „Jsem spokojený v Malešově, nic jiného neřeším. Je mi jedno, jestli trénuji děti či dospělé. To samé platí u soutěže, kterou trénuji,“ dodal bývalý ligový fotbalista Tomáš Frejlach.

Připomeňte si utkání Malešova na hřišti prvního Suchdola:

Fotogalerie: Z fotbalového utkání okresního přeboru Suchdol - Malešov (2:1)


Načítám tabulku ...