O co šlo? V rozehraném utkání vzal sedlecký Miroslav Kořínek míč Marku Brožovi, odehrál ho a pak jako podťatý padl s křikem k zemi. To vše bez cizího přičinění. K překvapení všech tasí rozhodčí Petr Dolejš červenou kartu a ukazuje ji zručskému Brožovi. „To, co Brož udělal, je nepochopitelné! Trefit ho chtěl a došlápl ho,“ komentoval situaci hlavní rozhodčí.

„Video je velice vypovídající a každý ať si o tom udělá obrázek sám,“ nevěděl co říct vyloučený Marek Brož. „Míru Kořínka znám. Vím, jak hraje. Ten skluz do mě byl naprosto v pořádku, pak jsem akorát slyšel, jak se svalil a zakřičel. Nevím, co se stalo. Myslel jsem, že rozhodčí potrestá jeho za simulování, ale kartu ukázal mně,“ popisoval celý moment hráč Zruče.

Na středu obdržel Brož pozvánku k disciplinární komisi. „Nemůžu se dostavit, pracuji v Praze, ale na disciplinárku k panu Zvolánkovi zavolám. Fotbal hraji dlouho na to, abych věděl, že když se něco podobného stane, tak se člověk stejně nikde nedovolá,“ nevěřil v omilostnění Marek Brož.

Kořínek obavy z videa nemá

O zhodnocení inkriminovaného momentu jsme požádali i faulovaného Miroslav Kořínka. „Nezlobte se, ale k situaci se nechci vyjádřit,“ omluvil se. „Četl jsem útočné komentáře na mou osobu. Každý má svoji pravdu a nechtěl bych přitápět svým vyjádřením,“ dále uvedl.

I on je pozvaný na disciplinárku, kde se komisaři na video určitě podívají. Má z toho hráč strach? „Obavy nemám, to jejich věc, asi na to mají právo,“ dodal k celé věci.

Zápis z utkání: Po brutálním zákroku faulován Poul?!

Všechny aktéry si na středu 28. dubna pozvala disciplinární komise. Do té doby má Marek Brož pozastavenou činnost. „Ano, budeme se dívat na video,“ odpověděl na první otázku předseda komise Miroslav Zvolánek a dodal: „Budeme mít delší část ze hry.“

Jeden z důvodů zkoumání videa je i to, že v zápise z utkání je chyba. „Je tam napsáno, že byl faulován Marcel Poul, na videu je však Kořínek,“ zmínil Zvolánek.

Může vůbec komise rozhodovat podle amatérských záběrů? „Nikde to není zakázané, nikde to není povolené. Brož určitě omilostněn nebude, ale bude se jednat o snížení trestu. Z videa je vidět, že jako by kontakt tam mohl být,“ upřesnil Zvolánek.

Podmínka pro hráče je vyloučena. „Podmínku určitě nedostane. Pan Dolejš navíc napsal do zápisu, že to byl brutální zákrok, proto si všechny svolávám. Kořínek řval, jako kdyby mu ukopli nohu nad kotníkem,“ nechápal předseda komise. Pokud Marek Brož dostane jeden zápas, tak už si ho odpyká tento víkend.

Může být potrestán i Miroslav Kořínek za zveličování faulu? „To je na řešení celé komise, ale zatím bych jako precedens trestání simulování nedával,“ řekl Zvolánek na závěr.

Sudí Dolejš si za svým rozhodnutím stojí

Hlavní rozhodčí zápasu Petr Dolejš v rozhovoru mimo jiné řekl, že vše viděl periferně a kontakt slyšel.

Co říkáte na situace, kterou jste vyhodnotil, jako zákrok na červenou kartu v utkání Sedlec – Zruč nad Sázavou?
Viděl jsem to periferně i na video jsem se díval. Jestli jste to viděl, tak Brož se po něm poprvé ohnal a pak ho došlápl do špičky.

Bylo to na červenou?
Ano. Došlápl ho. V pravidlech se jasně hovoří o kopnutí nebo o pokus, a jestliže je to bez míče, tak je to surová hra. Především se musí chránit zdraví. Když takové došlápnutí pustíte, tak se vám to pokope. Je pravda, že Kořínek tam pak sebou plesknul, ovšem pro mě je směrodatné, že ho chtěl Brož kopnout.

Říkáte, že jste to viděl periferně a na videu. Kdybyste to viděl přímo, ocenil byste za herecký výkon i Miroslava Kořínka?
Koukal jsem za přihrávkou do lajny, ale periferně jsem to viděl a dokonce jsem i slyšel kontakt. Kdyby to bylo opačně, tak by dostal Kořínek za zveličení faulu žlutou kartu.

Když to vidíte s odstupem času, jaký trest byste Brožovi dal?
Jeden zápas. Uvědomte si jednu věc. Kdyby to disciplinárka neposoudila jako surovou hru, tak to bylo stejně po odehrání, a úmysl tam byl. To jsou situace, kdy hráč akorát provokuje. Pak by Brože pět minut nato někde ze Sedlce sestřelil. To, co Brož udělal, je naprosto nepochopitelné. Trefit ho chtěl.

Takže jste chybu neudělal?
Rozhodl jsem se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. U videa je pak každý hrdina. Já mám na rozhodnutí zlomek vteřiny. Viděl jsem jasný pohyb proti němu, pak Kořínek padnul a zařval, proto jsem to takto vyhodnotil.