O spokojenosti s podzimem snad v Čáslavi nemůže být ani řeč. Zenit se krčí po šestnácti kolech II. ligy na třinácté pozici, když nasbíral pouze šestnáct bodů za čtyři výhry a stejný počet remíz.

Jak hodnotíte podzimní část sezóny od vašeho příchodu?
Tak určitě se smíšenými pocity. Přes určité nedostatky jsem byl spokojen s prvními třemi zápasy jak s nasazením, tak výsledky. Byly tam sice nějaké herní a kvalitativní nedostatky, ale měl jsem z odehraných zápasů dobrý pocit. Bohužel potom přišla porážka v Jihlavě a prakticky do posledního utkání jsme se z toho nedokázali oklepat. Mám-li to shrnout, rozhodně ji nemohu hodnotit kladně, převažují negativa.

Myslíte si, že jste mohli být bodově úspěšnější?
Nemyslím si to, jsem o tom stoprocentně přesvědčen. Třeba v Mostě jsme branku inkasovali v devadesáté minutě. Myslím si, že mimo zápasů s Hlučínem a Ústím jsme určitě měli na to, nějaké body získat. Bohužel tomu tak nebylo a zklamání je tedy o to větší.

Domníváte se, že za určité konstelace mělo mužstvo na lepší umístění, minule jste například zmiňoval zranění některých hráčů?
Nehledal bych příčinu v tom, že nějaká zranění hráčů byla. Spíše je to v tom, že mi na hřišti chyběla určitá vůdčí osobnost ať už v obraně nebo v záloze, která by dokázala hráče strhnout, ale také svým způsobem pozitivně a konstruktivně zkritizovat a tím předejít různým chybám, které jsme v zápasech udělali a za které nás soupeř trestal.

Která nebo které utkání bylo dle představ, na které naopak nevzpomínáte v dobrém?
Utkání, s kterým jsem byl opravdu spokojen, bylo to v Mostě. Tam hráči po taktické stránce prakticky splnili vše, co jsme si v přípravě řekli. Největším zklamáním pro mě bylo poslední utkání se Zlínem. Dvakrát jsme vedli a vedení neudrželi po zbytečných a hloupých brankách. A třetí branka byla z kategorie šťastných a navíc se nám zranil Brezinský.

Předváděné výkony hráčů odpovídaly jejich možnostem nebo za nimi zaostaly?
Jsem přesvědčen o tom, že výkony zaostávaly. Nebyl jediný hráč, s kterým bych byl spokojen po stránce herní kvality. Nemohu říci, že hráčům chybí zájem trénovat, všichni se snaží pracovat, přijde ovšem zápas a hráči nedovedou svoji snahu a práci přetavit do zápasové kvality. Nikdo tam nevyčníval, jednalo se spíše o takový průměr.

V čem vidíte největší nedostatek nebo slabinu současného týmu?
Chybí mi tam takové zdravé sebevědomí. Hráči se bojí ve snaze nekazit něco na hřišti udělat. Vyznávám hráče, kteří jsou raději více na očích, to znamená, více toho udělají. Jsou mi milejší hráči, kteří se alespoň o něco pokusí než alibisté, kteří nedávají v zápase něco navíc.

Manažer Martin Svoboda pro idnes.cz řekl, že přes slušnou hráčskou kvalitu chyběla kvalita herní, ve stejném duchu jste se vyjadřoval po posledním utkání…
Hráči, kteří v Čáslavi působí, jsou víceméně hráči z ligových klubů a měli by prokazovat vyšší kvalitu, než prokazovali. Nechci snižovat kvalitu a výkonnost účastníků soutěže, ale v zápasech naši hráči nikoho nepřevyšovali. Jsou to v podstatě ligoví fotbalisté a měl by být vidět nějaký rozdíl. Nasazení tam bylo a bylo by smutné, kdyby scházelo, ovšem chyběla zmiňovaná herní kvalita.

Hráči prý za Čáslav nebojovali tak, jak tomu bylo v minulé sezoně. Chyběl týmový duch?
Ano, u hráčů postrádám větší vztah ke klubu a Čáslavi. Něco podobného jsem zažil v Blšanech, tam všichni hráči také v podstatě dojížděli, ale otázku týmového duchu jsme řešit nemuseli. Netvrdím, že hráči netáhnou za jeden provaz, ale stále to není ono, stále tomu něco chybí. Málo fotbalem žijí, ale to není jenom náš problém, myslím si, že to je všeobecné. Pro hráče by neměl fotbal končit tréninkem nebo zápasem, měli by ho i sledovat, žít jím, dnes jsou k tomu velké možnosti.

Dále manažer Zenitu řekl, že dojde k rekonstrukci týmu, budete stavět nový. Můžete být konkrétnější?
K určitým změnám v kádru určitě dojde, dnes si ale ještě netroufnu vám něco bližšího sdělit. Vše je ve stádiu jednání, s některými hráči se určitě rozloučíme a budeme hledat hráče, kteří budou mít jiný vztah nejen ke klubu.

V Čáslavi dochází v posledních sezónách k velké obměně kádru, v drtivé většině se jedná o hráče na hostování. Není potom případný úspěch spíše dílem náhody nebo šťastné ruky a peněz, před soutěží není příliš času na zkoušení a sehrání?
Je to specifická záležitost, že hráči průběžně přichází a odchází. Já bych v tom takový problém ale neviděl. Myslím si, že hráči z ligy by měli ukázat, že se mateřský klub mýlil, měla by to pro ně být motivace, ukázat se v tom nejlepším světle. Vizitku si dělá každý sám.

Naznačil jste, že se v sobotu (21. listopadu, pozn. red.) budete věnovat fotbalu, znamená to že pracujete na výběru či vytipování nových hráčů?
Ano, hraje se ještě liga a ČFL a když je čas, snažím se některá utkání sledovat.

Můžete nás seznámit s jízdním řádem zimní přípravy?
Hráči mají ještě den volno, poté bude následovat dvoutýdenní mezicyklus zaměřený na kondici a herní trénink. Zimní přípravu jako takovou zahajujeme 5. ledna.

Na čem hodláte v přípravě nejvíce zapracovat?
Hráči si musí uvědomit, že v Čáslavi nejsou za trest. Musí si uvědomit, že momentálně chtějí hrát za Čáslav a ne být ukřivdění, musí se chtít opravdu ukázat. Kondice je samozřejmostí, ale já se budu co nejvíce snažit zapracovat na tom, aby to o tom provazu, za který všichni táhnou, nebylo jenom klišé. Aby to bylo vidět především na hřišti, aby fotbalem více žili, aby se vytvořilo příznivé klima, aby se hráči těšili do kabiny, na trénink, na utkání. Taktické věci budeme řešit až podle typologie příchozích hráčů.

Co říkáte čáslavským fanouškům?
Na čáslavské fanoušky nemohu říci křivé slovo. Třebaže se nám nedařilo, nezaznamenal jsem vyslovenou kritiku. Že chodí v menším počtu je bohužel dílem našich výsledků. Po úspěšné sezoně byli určitě nažhaveni na jiné výkony. Pro mě a vedení je naše umístění zklamáním, ale věřím, že na jaře se maximálně vynasnažíme naše fanoušky potěšit.

Zdroj: Miloslav Kapic, Ladislav Pospíšil