„Máme sto let a do Žlebů přijedou fotbaloví internacionálové,“ pochlubil se Karel Vašíček, dlouholetý předseda žlebského fotbalu. Zápas začne v sobotu ve 14 hodin a za žlebský tým nastoupí hráči nad 35 let. Za internacionály se ukáží bývalí hráči Dukly a také třeba Tibor Mičinec.

Po utkání starších borců odehrají Žleby zápas IV. třídy proti Okřesanči, který začne v 17 hodin. „Po celý den budeme dělat prasátko,“ pozval fanoušky Vašíček.

Momentálně padl fotbal ve Žlebech až do IV. třídy, ale během stoleté existence byly i světlejší momenty. „Nejvíce se našemu fotbalu vedlo v sedmdesátých letech. Nejvyšší soutěž se zde hrála I. A třída,“ vzpomněl si předseda. Vedení klubu se rozhodlo vydat také knihu ke stoletému výročí založení klubu.

Jak vůbec žlebský fotbalový tým vznikl? „Myslím si, že jsme se na Kutnohorsku nejstarším týmem. Klub vznikl jako Sparta Žleby díky partě místních nadšenců. První balon koupil pan Hubáček. Hřiště bylo za hřbitovem, ale více je v naší knize,“ odpověděl s úsměvem Karel Vašíček.

Sám žlebský předseda je s klubem spjatý: „Ve Žlebech jsem se narodil. Po vojně jsem byl pětadvacet let v Praze a pak jsme se vrátil do Žlebů, kde jsem asi třicet let. Hrál jsem aktivně fotbal a od devadesátého roku jsem funkcionářem. Předsedou oddílu jsem od roku 2001.“

„Nejčernější období žlebského fotbalu přišlo před třemi roky, kdy jsme museli odstoupit ze III. třídy. Půl roku se u nás nehrál fotbal a začali jsme ve IV. třídě,“ litoval Vašíček a hledal příčiny pádu: „Hráči neměli o fotbal zájem. Poslední zápas jsme jeli do Suchdola a bylo nás osm.“ Nyní je zase vše, jak má být. „Hráči se snaží, a hlavně máme v týmu mladé kluky kolem sedmnácti a osmnácti let. Kdyby nám Petr Němec nekazil věkový průměr, tak bychom ho měli asi dvaadvacet roků,“ smál se předseda klubu.

A co by Karel Vašíček popřál žlebskému fotbalu do dalších let? „Aby se vrátil tam, kam patří. Podle mého je to momentálně maximálně okresní přebor,“ uzavřel funkcionář stoletého klubu na Kutnohorsku.