Domácí hovězí vývar bez chemie:

| Video: Youtube

Každá hospodyňka má pocit, že právě její kuřecí, hovězí, ale i zeleninový vývar je ten nejlepší ze všech, a hlavně, že zrovna její postup je správný. Protože tak ji to naučila její matka a její matku zase ta její. A když se to náhodou nepovede, chuť dodá kupovaným bujonem. Ovšem pokud chcete vařit zdravě a vyhnout se komerčně zpracovaným přísadám s konzervanty, budete si muset přidání „kostky“ odpustit. Anebo si připravit vlastní bujon, který silou, chutí i obsahem prospěšných látek překoná jakékoliv kupované dochucovadlo.

Síla vývaru

Domácí bujon, který se navíc dělá ze zbytků a odřezků, vás potěší hned třikrát – připravíte si lahodný pokrm, ušetříte a zachováte se ohleduplně k životnímu prostředí.

Skutečný a nešizený domácí vývar z masa a kostí byl vždy považován nejen za chutný pokrm, ale zároveň za hotovou medicínu. To věděly už naše babičky. Dříve každý, kdo byl nemocný, nebo jiným způsobem vysílený, dostal právě horkou porci domácího vývaru.

„Díky tomu, že se vývar vaří právě z kostí, pomalu a dlouho, vyloučí se do něj velké množství minerálních látek. Tím, že se vaří nejen maso, ale i kosti obsahující chrupavky, se do vývaru uvolní také želatina a díky ní pak dochází k lepšímu trávení a zužitkování všech složek ze stravy. Pro léčebné účely je nejlepší volba hovězích morkových kostí, celé slepice nebo slepičího skeletu, či krůtích krků,“ vysvětluje výživová poradkyně s jedenáctiletou praxí Štěpánka Čápová na svém webu.

Kuřecí vývar bublá na plotně:

Dodává však, že pravý domácí vývar nelze vykouzlit vhozením kostky do vody. Jenže ono někdy záleží na tom, z čeho je ona „kostka“ vyrobena. Někdy totiž může být plná živin zrovna tak, jako kvalitní domácí vývar. To bychom ale předbíhali. Nejprve si ujasněme, proč bychom vůbec měli domácí bujon připravovat, když si ho můžeme koupit v obchodě.

Jak může bujon ohrozit zdraví

V domácnostech je běžné, že když se chuť vývaru úplně nesetká s očekáváním, přihodí se jedna, dvě, nebo i tři bujonové kostky. Docílí se podobného aroma a chutě se zintenzivní. Doktor Michael Ruscio, který se zabývá zdravím střev, však má k používání kupovaných bujonů jisté výhrady.

Ve chvíli, kdy se objevily první bujonové kostky, se tradice přípravy domácího vývaru z kostí podle něj v některých zemích úplně vytratila. „Bujon sice usnadní dosažení pikantního aroma, ovšem dnes už víme, že mohou některá tato dochucovadla přispívat k hypertenzi, obezitě, potížím s gastrointestinálním traktem a zhoršeným funkcím mozku, nervového systému a reprodukčního a endokrinního systému,“ tvrdí doktor Ruscio na svém webu.

A právě proto je lepší připravit si kvalitní bujon, který obsahuje skutečně živiny, v domácích podmínkách. Není to nic těžkého.


Nahrává se anketa ...

Snadný domácí bujon

Když zvolíte správné suroviny a postup, můžete si vyrobit „kostku“, kterou se nebudete muset stydět vytáhnout ani před hosty, kteří si rádi pochutnají na dobrém a kvalitním pokrmu. Navíc vám její výroba pomůže vyřešit i problém s plýtváním jídla, jelikož zpracujete veškerou (i povadlou) zeleninu a nevyužité (čerstvé) maso.

Připravte si čerstvé nebo povadlé kusy zeleniny, bylinek a veškerou zeleninu, která vám zbyla. Pokud kupujete výhradně bio zeleninu nebo máte přebytky ještě z letní sezony, které jste vlastnoručně sklidili na zahradě, můžete použít zeleninu i se slupkou.

Jak připravit vlastní zeleninový bujon:

| Video: Youtube

Pokrájejte si všechny připravené suroviny a pokud máte kus nevyužitého kuřecího masa, ideálně na kosti, dejte ho vařit. Následně oberte a přidejte k ostatním surovinám. „Pokrájenou zeleninu orestujte na olivovém oleji a míchejte, dokud nepustí šťávu. Následně zeleninu zakryjte a na mírném ohni vařte osm minut,“ radí autor videa na Youtube kanálu Zdravé recepty.

Následně odstavte z plotny a veškerý obsah pánve rozmixujte tyčovým mixérem na hustou kaši. Směs vložte do zapékací misky či jiné nádoby a dejte zmrazit. Miska by měla být tak velká, aby vám vznikl zhruba centimetrový plát rozmixovaných surovin.

Následně vyklopte na pracovní plochu a nakrájejte na kostičky. Každou kostičku pak můžete zabalit do alobalu, nebo je všechny uskladnit v uzavíratelném sáčku a vrátit zpět do mrazáku. Domácí bujon pak stačí přidat jako dochucovadlo, či jej zalít vroucí vodou a připravit si rychlou a snadnou polévku či nápoj, který vás postaví na nohy.

Proč pít vývar 

Už v 90. letech vědci zjistili, že vývar z kuřecího masa a kostí obsahuje plno zdraví prospěšných látek, které mohou zvyšovat obranyschopnost organismu, ale i pomoci při probíhajících respiračních onemocněních, infekcích či nachlazení.

close Pořádný domácí vývar dá tělu potřebnou energii, aby se vyrovnalo s náloží bacilů. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Pořádný domácí vývar dá tělu potřebnou energii, aby se vyrovnalo s náloží bacilů.

„Kuřecí polévka obsahuje řadu látek s prospěšnou léčebnou aktivitou. Jedním z důvodů, proč může tato polévka pomoci zmírnit projevy infekce horních cest dýchacích, by mohl být její mírný protizánětlivý účinek,“ tvrdí autoři této studie. Zmiňují však, že komerčně dostupné instantní polévky tuto schopnost nemají.

Zkrátka a dobře další důvod, proč si připravit jednoduché domácí bujonové kostky, které lze zalít vodou a dopřát si silnou chuť vývaru třeba i z hrnečku, a to okamžitě.

„Neexistuje správný nebo špatný čas na pití vývaru. Může to být první věc, kterou ráno uděláte, dopolední svačinka i druhá večeře. Navíc díky kolagenu zpomalíte stárnutí a zpevníte nehty i vlasy,“ vyzdvihuje další výhody vývaru i specialista na vývary Beauty & the Broth.

Domácí vývar ze zbytků 

A pokud chcete zůstat u tradiční cesty přípravy vývaru, není nic jednoduššího než si připravit tento ze zbylých surovin, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Jeho originalita spočívá v tom, že nikdy nebude stejný, jelikož zbytků zeleniny či masa je pokaždé jiné množství. Vždy ale bude silný, chutný a plný zdravých ingrediencí. Odřezky, ale i povadlou zeleninu proto nevyhazujte a skladujte je v ledničce či mrazáku, dokud jich nebudete mít dostatečné množství.

„Do vývaru můžete zapracovat libovolné množství surovin, jako je cibule včetně slupky, ovadlé kusy jakékoliv zeleniny, zdřevnatělé konce chřestu, tvrdý košťál z brokolice či květáku, řapíky špenátu i kapusty, čisté slupky z kořenové zeleniny, odřezky z pórku a ovadlé bylinky,“ radí autorka receptu Zuzana Štěpničková na webu Zachraň jídlo.

POSTUP:

  • Očistěné odkrojky zeleniny pokrájejte na menší kousky a společně s bylinkami, kostí či odkrojky z masa vložte do velkého hrnce.
  • Zalijte studenou vodou a přiveďte k varu.
  • Snižte teplotu na minimum a nechte vývar táhnout pod bodem varu minimálně hodinu, pokud vaříte i maso, pak déle.
  • Před koncem vaření můžete přidat i vinný ocet, který sladký vývar lehce okyselí. Stejnou službu udělají i rajčata.
  • Hotový vývar sceďte a dosolte či dokořeňte dle chuti.
  • V lednici vám tento vývar vydrží 5 až 7 dní. Jeho chuti pak využijete při přípravě omáček, polévek, nebo třeba výborného italského rizota. Když ho hodně zredukujete, můžete nalít vývar do formiček na led a uchovávat v mrazáku.