Šlo o to natrénovat plnění hasičského letadla za spolupráce profesionálních i dobrovolných jednotek. A také se seznámit s bezpečnostními opatřeními, která je třeba dodržovat.

Výcviku se zúčastnilo pět desítek hasičů z územního odboru Mladá Boleslav a vybraných jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí z širšího okolí letiště, připomněl v úterý Zdeněk Bidzilia z mladoboleslavského územního odboru Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. „Námětem výcviku bylo plnění letecké techniky hasební látkou a shozy hasební látky,“ upřesnil.

Parťákem hasičů se stala Andula se dvěma patry křídel – dvouplošník Antonov An-2. Letoun, se kterým by se mohli setkat při skutečném zásahu zaměřeného na likvidaci lesního požáru v obtížně přístupném terénu. Při nich totiž zasahují nejen policejní vrtulníky s podvěšeným bambi vakem, ale i letadla soukromých leteckých společností.

An-2 je v tomto oboru pracant, i když, pravda, už docela dost pamatuje. Ve svých útrobách skrývá nádrž o objemu 1500 litrů – a její obsah může shazovat „z nebe“ přímo do plamenů.

„I když deštivé počasí hasičům příliš nepřálo, příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR i členové jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí si několikrát vyzkoušeli plnění letadla a viděli samotné provedení shozů,“ konstatoval Bidzilia k aktuálnímu výcviku.

Právě vydatné deště z uplynulých týdnů přitom dávají tušit, že naostro by takové snažení nemuselo být v nejbližší době aktuální. Jeden ale nikdy neví…