„Vesnice postupně vymírají. Ve sboru máme nejmladšího člena, kterému je dvaadvacet let, a ten tu ani ve vesnici už nebydlí, odstěhoval se do Kutné Hory. Lidé se přesouvají za prací do měst,“ posmutněle uvedl Roman Bleha, velitel sboru. Kdo tedy bude pokračovat v letité tradici hasičského sboru Holšic a dalších hasičských spolků na menších vesnicích, je ve hvězdách!

Holšický sbor pomáhá přes sto let

Vznik holšického hasičského sboru je datován od roku 1907. Tehdy byl založen spolu s chabeřickým. Od něj se však v roce 1927 odtrhl a stal se samostatným. Jeho prvním velitelem zvolili Jana Vodolána a starostou Václava Vilimovského. Roku 1930 členové vystavěli hasičskou zbrojnici na návsi v Holšicích a zakoupili ruční stříkačku taženou koňmi.

Po druhé světové válce měl sbor jedenáct členů. Tento stav přetrvával až do roku 1975, kdy se stal velitelem Josef Špička, starostou Zdeněk Anděl a omladilo se mužstvo. V roce 1980 byl tehdejším Okresním výborem Kutná Hora přidělen nový požární automobil Tatra 805 spolu s požární stříkačkou PS 8. V tu dobu měl sbor osmnáct členů. Roku 1990 zakoupil pro Holšické Obecní úřad Chabeřice nový požární automobil Praga V3S s požární stříkačkou PS 12. Tato technika slouží sboru dodnes.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE

Holšičtí dobrovolní hasiči si v roce 2004 vybudovali svépomocí svojí klubovnu v bývalé budově školy. Na ni jsou podle svých slov velice hrdí.

Obci pomáhají při úklidu lesů

Nynější velitel sboru byl zvolen v roce 2000, stejně tak i starosta holšických hasičů František Vilimovský. Nyní čítá sbor devatenáct členů.

Každoročně pořádají přátelské posezení s opékáním prasátka. Obci pomáhají dobrovolní hasiči při čištění lesů, ořezávání stromů či úklidu obce. „Od roku 1975 se pravidelně zúčastňujeme okrskových soutěží i ostatních hasičských klání. Náš sbor se umisťuje na předních pozicích,“ doplnil velitel sboru.