Společně s okolními sbory například likvidovali následky povodní v Lišicích v roce 2002 a 2006.

Pořádají tradiční hasičské plesy

Pořádají kulturní a společenské akce, které jsou podle slov velitele sboru Miroslava Pavlíka přínosem a obohacují život v obci. Každoročně organizují hasičský ples, spolupořádají dětské dny a společně s TJ Sokol Kačina se podílejí na tradičním silvestrovském běhu, který se svými svěřenkyněmi navštívila i světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová.

„Je škoda, že náš sbor přišel o mladé hasiče, Nyní se nám však naskýtá možnost trochu omladit jednotku, protože se do Svatého Mikuláše stěhuje postupně řada mladých lidí a to by pro náš sbor určitě mohlo být velkým přínosem,“ radostně konstatoval Pavlík.

Chystají se obnovit vozový park

K technickému vybavení sboru patří automobil Tatra 805 Speciál z roku 1956, který stále slouží a na krátké vzdálenosti posádku doveze. Disponují také motorovou stříkačkou PS 8 s přívěsným vozíkem a PS 12. „Chystáme se spolu s obecním úřadem obnovit vozový park zakoupením automobilu s přívěsným vozíkem, na kterém bychom měli uloženy hasičské potřeby,“ dodal Pavlík, který je současně i starostou obce. „Přes všechny potíže , které se určitě vyskytují ve většině sborů, jsme hrdi na skutečnost, že hasiče u nás v obci máme a že jsou pro spoluobčany oporou,“ uvedl.

První stříkačka byla dřevěná

Požární sbor ve Svatém Mikuláši byl založen v roce 1883 na ochranu majetku spoluobčanů. Až do roku 1911 vlastnil pouze ruční dřevěnou stříkačku, která byla nahrazena novou. Ta sloužila do roku 1934. Ženský hasičský sbor byl v obci založen roku 1923 a jeho první vedoucí se stala Marie Kraupnerová.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE

Svépomocí postavili hasičskou zbrojnici

Největšího rozvoje dosáhl svatomikulášský spolek po roce 1950, kdy se konala pravidelná cvičení mužů i žen, kteří se umisťovali na předních místech v okresních soutěžích a účastnili se i krajských soutěží. V letech 1957 - 1958 si Svatomikuláští svépomocí postavili novou hasičskou zbrojnici. Za dobrou práci jim pak bylo přiděleno nové auto T-805 s výbavou pro hasičské účely, včetně hasičské stříkačky PS–8.

Účastní se akcí ku prospěchu obce

„Požárníci a později, když opět došlo k přejmenování na původní název hasiči, se vždy významnou měrou podíleli a v současné době podílejí na chodu obce. Účastnili se různých akcí ku prospěchu obce. Za jednu z největších považuji rekonstrukce hasičské nádrže, která proběhla v letech 1986-1987. Místní hasiči tehdy odvedli spousty hodin poctivé práce,“ konstatoval Pavlík.

Sbor nezapomněl ani na výchovu mladé generace. Po roce 1960 začal intenzivně pracovat s dětmi a zúčastnil se s nimi řady pravidelných soutěží . V této době mají dobrovolní hasiči celkem sto dva členů včetně mladých hasičů. Potom počet stoupl až na sto patnáct. Kolem roku 2000 se základna začala oslabovat díky zaměstnanosti členů, kdy se dávaly i čím dál hůře dohromady akce, ať už brigády, námětová cvičení a jiné.