Hasiči ve středních Čechách a v Praze již museli dostávat dolů jeřábníky, jež v kabině vysoko nad zemí postihly zdravotní potíže – k jeřábům ale vyjížděli také kvůli sebevražedkyni, hazardérovi, který si chtěl pořídit atraktivní fotografii na internet, či k muži prchajícímu před policejní hlídkou.

Dokonce byli přivoláni k samotné konstrukci, kde se sice žádná osoba nenacházela, ale bylo třeba odstranit hrozby v podobě škod způsobených nárazy vichru. Znát jeřáb a vyzkoušet si na něm vše nanečisto ve chvíli, kdy nejde o životy, se prostě vyplatí.

Prvním z procvičovaných úkolů se v Mukařově stala záchrana člověka z konstrukce věžového jeřábu za pomoci jednolanové techniky, informoval o výcviku mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. S tím, že samotné akci předcházelo důkladné seznámení s konstrukcí jeřábu, s jeho funkčními prvky i s možnými záludnostmi při případném transportu obsluhy z výšky na zem.

„Dalším úkolem bylo vytvoření stanoviště protiváhy, kdy se z jednoho člena skupiny stává takzvaný balancer neboli regulátor,“ připomněl Svoboda. S vysvětlením, že úloha balancera je velmi důležitá; právě na něm závisí jak život zachraňovaného, tak i zachránce.

Mluvčí v té souvislosti zdůraznil, že velmi důležitá je i komunikace balancera se členem lezecké skupiny – a následně i mezi samotnými balancery. Z prvního stanoviště protiváhy se totiž pacient dostává do rukou dalších členů lezecké skupiny. „Využití této metody se hodí při všech možných záchranách, a to nejen na stavbách nebo v lomech, ale třeba i při skalním lezení,“ upozornil Svoboda.