Kromě hasičů z SDH Žleby získali jedno vozidlo i hasiči z SDH Zehuby. Dobrovolní hasiči mají nyní ve výbavě dodávky značky Ford. „Jedná se o vozidla DA-1LZ na městském podvozku pro devět osob. Disponují základní hasičskou výbavou, součástí jsou například svítilny, hasící přístroje, základní vyprošťovací nástroje a ruční vysílačky,“ prozradil velitel SDH Žleby Václav Fiala.

Nová vozidla budou hasiči primárně využívat na dopravu mužstva, evakuaci a případně na přepravu závodníků na hasičské soutěže. Ve Žlebech nahradí nová dodávka dosluhující vozidlo Mercedes Vito, které dostane k dispozici obecní úřad. V Zehubech vymění již dlouho přesluhující Avii DA 12 DVS, která bude pravděpodobně odprodána do muzea.

Po slavnostním předání vozidel následoval jejich křest a dobrovolní hasiči své nové „miláčky“ také pojmenovali. Hasiči ze Zehub si vybrali jméno Floriánek a žlebským hasičům bude při jejich práci pomáhat Pavlík.

Každé z vozidel stálo kolem jednoho milionu korun. „Pořizovací cena vozidla pro Žleby byla 1,1 milionu korun, pro Zehuby pak 970 tisíc korun. Rozdíl je dán tím, že to žlebské je vybavenější, jsou v něm navíc další svítilny, zvýšen je i počet ručních radiostanic, dále je zde navíc radiostanice systému Matra a pracovní tablet,“ vysvětlil Václav Fiala.

Na financování se podílelo dotačním programem Generální ředitelství HZS ČR a Středočeský kraj. Výše dotace činila na každé vozidlo 750 tisíc korun. Zbytek doplatila ze svého rozpočtu obec Žleby.

Pavlik není jedinou novinkou ve vozovém parku SDH Žleby. Zdejší dobrovolní hasiči nedávno získali od pražského HZS automobil CAS 24 na podvozku Atego firmy Mercedes Benz. „Jedná se o prvovýjezdový automobil, který je vybaven nejen hasicí a dýchací technikou, ale protože velkou část výjezdu tvoří dopravní nehody, i technikou vyprošťovací. Jde o moderní vozidlo vybavené automatickou převodovkou, takže dojezdové časy jsou rychlejší než s vozidlem Liaz,“ popsal Fiala.

A protože hasičská zbrojnice není nafukovací, musí se žlebští hasiči s „liazkou Vendulkou“ rozloučit.