Právě Loštice jsou totiž domovem aromatického sýra s typickou chutí a vůní, přestože nesou přízvisko „olomoucké“.

Manželé spojili svůj koníček s podnikáním. „Jsme gurmáni, procestovali a ochutnali jsme celou Českou republiku. Navštívili jsme spoustu míst a vyzkoušeli tamní speciality. No a v Lošticích se přímo nabízely tvarůžky. Lidé je znali jen na chlebu nebo smažené. My jsme si řekli, že vymyslíme něco jiného a nového,“ popisuje Zdeňka Poštulková, jak před třinácti lety vznikl nápad dělat tvarůžkové zákusky.

V levandulovém ráji v Bezděkově na Šumpersku si budete připadat jako ve francouzské Provence.
Manželé vybudovali voňavé království. Levandulovým statkem si splnili svůj sen

Namísto sladkého těsta použili těsto bez cukru. „Nejprve to bylo listové těsto, z něhož jsme vytvořili kolečko, na něj dali tvarůžek a povidla. Pak jsme připravili šáteček nastříkaný tvarůžkovou pěnou, kterou jsme si sami vymysleli a vychytali její chuť. Postupně jsme přidávali další produkty,“ říká Poštulková.

Prvními posuzovateli každé novinky byla vždy rodina a zaměstnanci cukrárny. Společně pak ladili drobné detaily. „Zkoušíme různé kombinace nesladkého těsta a dalších surovin spolu s tvarůžky. Používáme odpalované nebo piškotové těsto, děláme tažené záviny se šunkou, tvarůžky a zelím. Vše je bez cukru. Oblíbené jsou lokše s tvarůžkovou pěnou. Tvarůžkový tatarák se stal také hitem a dnes už při našich cestách zjišťujeme, že ho dělají i na druhé straně republiky. Je vidět, že lidi to chytlo,“ podotýká podnikatelka.

Sortiment mění s roční dobou 

V nabídce dnes mají přes tři desítky druhů. Sortiment se mění i s roční dobou. Ve Tvarůžkové cukrárně totiž používají sezonní suroviny z místní produkce. „V zimě používáme třeba křen nebo zázvor, které zahřejí, na podzim jsou to dýně, teď byla sezona medvědího česneku, který také využíváme. V létě jsou to jahody nebo jablíčka. Vyhýbáme se exotickému koření nebo ovoci,“ říká Zdeňka Poštulková. Zajímavostí je třeba Štramberské ucho s tvarůžkovou pěnou a ořechem. Chutná výtečně.

Panenky ze sbírky Jiřiny Havlové z Plzně, která ve městě pořádá i Festival panenek
Je mezi nimi i ta z vašeho dětství? Jiřina Havlová sbírá panenky, má jich tisíce

V rodinné cukrárně zkoušeli i tvarůžkovou zmrzlinu, ale z nápadu sešlo. „Zjistili jsme, že to nejde dohromady. Tvarůžky jsou sýr a ten se má konzumovat při pokojové teplotě, aby vynikla jeho chuť a vůně. Když se vezme z ledničky nebo je podchlazený, tak nemá tu správnou chuť,“ vysvětluje Poštulková. Upozorňuje přitom, že kdysi se tvarůžky vůbec nedávaly do chladničky. V obchodech ležely na pultě pod sklem a postupně dozrávaly a získávaly silnější a silnější aroma.

Mimochodem, víte o tom, že Olomoucké tvarůžky jsou velmi dietní? Obsahují totiž maximálně jedno procento tuku, takže na rozdíl od klasických zákusků můžete ty tvarůžkové jíst bez výčitek svědomí a strachu o svou postavu.