„Když mi přicházely od oddílů odpovědi, tak mohu říci, že od nich máme ve všem stoprocentní podporu,“ přidal rozladěný trenér mládeže. Odpověď ze svazu zněla dle slov Sirotka zhruba takto: „Víme, že to je špatně, víme, že to nikdo nechce, víme, že jsou zraněné děti, ale dokud někdo z rodičů nepodá trestní oznámení, tak s tím nic dělat nebudeme! To mi přijde doslova brutální,“ nechápal slova svazových činovníků hlavní trenér kutnohorské mládeže.

Prohlášení Pavla Sirotka k návrhu nové struktury mládežnických soutěží:

Dovolte mi, abych Vás jménem oddílu HC Kutná Hora a svým vlastním oslovil a vyjádřil hluboký nesouhlas s návrhem nové struktury mládežnických soutěží pro ročník 2009/2010 v krajských soutěžích.

Nejprve bych se vrátil do nedaleké minulosti a to na začátek letošního ročníku, kdy byly již v průběhu soutěže (po 4. odehraném kole) zásadně změněny její regule a povolen v kategoriích ml. a st. žáci start hráčů o rok starších. Tímto se z dvouročníkové soutěže stala tříročníková. Tento krok byl drtivou většinou klubů kritizován (dopisy, společná prohlášení, televizní reportáže atd.) a na společné schůzi oddílů svolané předsedou VV KSLH dne 30. 9. 2008 hlasováním jednoznačně odmítnut.

Leč, jak bývá v zdejších krajích zvykem, když většina něco nechce a logicky argumentuje, pár mocných si udělá stejně vše po svém.
S naivitou (že odpovědní pracovníci mají trochu zájem o mládež i v těchto soutěžích) jsem očekával, jestli bude tento krok (změny dvouročníkové soutěže na tříročníkovou) a jeho důsledky sledován, analyzován a vyhodnocen.
Ale samozřejmě – NIC!!! Na žádném zápase jsem nezaznamenal zástupce odpovědných, aby na vlastní oči viděli, co připustili, žádná diskuse s oddíly a snaha získat jejich zkušenosti, prostě žádný zájem. Místo toho se ve výše zmiňovaném návrhu dočítám, že se s podobným systém v krajských soutěžích počítá nadále a naopak se rozšiřuje ještě o tříročníkový dorost.

I když vím, že je to zbytečné, budu Vás tedy sám iniciativně informovat o zkušenostech s Vaší změnou. Skutečnost, že v zápase proti sobě nastupují např. 13ti letí proti 16ti letým (extrém, který se ale stává v poslední době zcela běžný) vedla již k mnoha zraněním a to i nejvážnějším (zlomeniny, pohmoždění páteře, otřesy mozku atd.).

Po sportovní stránce u průměrných hráčů nejnižšího ročníku dochází ke stagnaci ve výkonnostním růstu. Sleduji u nich strach a určitou opatrnost či zadrženost, se kterou hrají hokej. Kluci, kteří před rokem, dvěma dokázali kombinovat a dávat góly, dnes nejsou schopni s pukem udělat nic a snaží se hrát pouze záškodnický hokej. V rámci svých možností a odvahy se snaží některým svým fyzicky a věkově podstatně starším soupeřům pouze překážet. Což jim dlouhodobě nic nedá a především pozoruji pokles výkonnosti a zájmu o takový hokej. Totéž je pozorovatelné i ze strany rodičů těchto dětí.
A proto Vám můžu zkráceně říci, že změna, kterou jste v soutěži prosadili je a byla špatná a má negativní následky.

Rád bych ještě podotknul, že své poznatky nečerpám pouze ze svých zkušeností, ale i od ostatních trenérů zmíněných kategorií, a které byste při trochu zájmu měli také. Stačil by obyčejný tiskopis, kde by jednotlivé oddíly mohli vyjádřit a zhodnotit své zkušenosti, případně doplnit množství zranění.
Na závěr svého hodnocení jenom dodávám, že se nejedná o nářky neúspěšného oddílu, kterému se sportovně nedaří, a tak chce něco změnit, protože naši mladší žáci se v současné době pohybují ve zmíněné soutěži na 1. místě a starší žáci na 3. místě. Opravdu jde o seriozní a objektivní vidění současné situace a jejich následků.

V návrhu nové podoby mládežnických soutěží na sezónu 2009/2010 jsme bohužel zjistili, že v kategorii ml. a st. žáci i nadále počítáte s možností startu hráčů tří ročníků a kategorie dorost by se v krajských soutěžích měla změnit v tříročníkovou. To je pokračování a ještě další rozšiřování toho špatného, co jsem výše popsal a s čímž rozhodně nesouhlasíme.

Navrhujeme, aby se žákovské soutěže v krajích hráli čistě dvouročníkově: mladší žáci 1999/1998 a starší žáci 1997/1996, případně mladší.
Rozdělení dorostu na mladší a starší a ročníkové rozdělení: mladší dorost 1995/1994, starší dorost 1993/1992, aby platilo nejen pro ligovou soutěž, ale logicky a automaticky přecházelo i do krajských soutěží a následně i do juniorů 1991/1990/1989. Prosím Vás ještě jednou o zvážení případných změn a posouzení našeho návrhu.

S pozdravem Pavel Sirotek