Už po první třetině zápas vypadal vcelku jednoznačně. Gripeni vedli po trefách Skokana a Ježka 2:0. Jenže ve druhé části hry se lehkost z jejich hokejek vytratila. Ubyla střelba i aktivita a hosté trestali. Vacek nejprve snížil a Žoha při vlastním oslabení srovnal na 2:2.

Třetí třetina branku nenabídla, ale Čáslav zachránil od pohromy brankář Škubal, který pár minut před koncem vytáhl puk z brankové čáry. „Někdo střílel od modré a mně ve výhledu přejížděl hráč. Puk mi prolétl okolo kalhot. Hráč vedle tyčky se snažil kotouč dorazit. Nevím, jestli nohou nebo hokejkou, tak jsem po vzoru brankářů v NHL skočil do branky a podařilo se mi puk hokejkou zastavit. Rozhodčí mi řekl, že se kotouč zastavil přesně na čáře,“ popsal svůj veledůležitý zákrok Jiří Škubal.

Zápas dospěl do prodloužení, na jehož konci šly oba celky do čtyřech. Větší prostor na ledě využili domácí a po přihrávce Murase střílel do odkryté brány Ježek, který tak rozradostnil všech 420 fanoušků na tribuně zimního stadionu.

Čáslavi se podařilo otočit velmi vyrovnanou sérii. „Doma se nám povedla v prvním souboji jen první třetina, ale jejich brankář chytil nějaké zázračné věci. Hodili jsme první zápas za hlavu a jeli jsme v sobotu do Popovic vyrovnat. Podařilo se nám sérii vrátit do Čáslavi,“ oddychl si brankář gripenů.

Podle Škubala neměl jeho tým před nedělním rozhodujícím mačem psychickou výhodu. „Šance byly padesát na padesát,“ řekl gólman, kterého ani nestrašily dva předchozí domácí výsledky 0:4 s Velkými Popovicemi: „Mě určitě ne. Přišel jsem do týmu později. Nevím, jak to působilo na kluky.“

Čáslav – Velké Popovice 3:2p (2:0, 0:2, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Skokan (Borovanský), 13. Ježek (Borovanský, Muras), 68. Ježek (Muras) - 31. Vacek (Toman), 36. Žoha (Culka).

Čáslav: Škubal (M. Svoboda) – Skokan, L. Svoboda, Lang, Kadlec, Kůrka, Šlejtr – Pipek, Křišťan, Ježek, Kapec, Muras, Borovanský, Miler, Šudoma. Trenér Tomáš Topol.