Ty nejvyšší pozice na srazu talentované mládeže v Montrealu sice neatakovali, přesto se bez debat postarali o nevšední pozornost. Špaček? Malík? Vždyť to jsou přeci bývalé ikony slavné NHL. Kdepak. To jen ony bývalé ikony přivezly na letošní draft ukázat své nadějné potomstvo. 

A ve společnosti těch nejšikovnějších teenagerů obstáli nositelé slavných jmen velice slušně. Řada na ně přišla až v pátém kole, ale přeci jen. Jako první se vysněného draftu dočkal devatenáctiletý obránce David Špaček, syn někdejšího reprezentanta Jaroslava Špačka. Ze 153. místa si jej vybrala Minnesota a se superlativy na jeho adresu rozhodně nešetřila.  

„David je neuvěřitelně silný, komplexně vybavený obránce, který dokáže dobře bránit, ale rovněž podpořit útok. Pro Minnesotu skvělá investice do budoucnosti,“ prohlásil ředitel skautingu organizace Wild Judd Brackett. 

Velké večírky pro Špačka s Malíkem

Špaček junior se na draftu objevil už loni, tehdy se však na jeho jméno v seznamu nadějných obránců tak trochu zapomnělo. Nicméně v uplynulé sezoně, mimo jiné jeho premiérové za velkou louží v QMJHL, si připsal celkem 50 kanadských bodů, získal navíc cenu defenzivního nováčka roku a zámořské organizace okamžitě zbystřily zrak. 

Na letošní burze mladých nadějí se tak slavné jméno plzeňského regionu konečně dočkalo. Neprostupná hráz, kterou jen tak nepřejdete. A na úzkém kluzišti platí tato charakteristika dvojnásob. Jako by mu z oka vypadl. Mladý David zkrátka roste do tatínka, jenž si ve společnosti NHL odkroutil přes osm stovek zápasů a českou reprezentaci dovedl k historickému zlatu v Naganu. 

Jen o pár desítek minut později došlo v montrealské Centre Bell k další příjemné zprávě, když si letošní finalista NHL Tampa Bay vybrala na 160. místě šikovného brankáře Nicka Malíka, potomka dalšího bývalého beka Marka Malíka. Pro dvacetiletého odchovance Vítkovic to byla zasloužená odměna za loňské výkony, kterými se blýskl v dresu finského KooKoo. 

„Nick byl pro nás přesně ten typ hráče, o kterém jsme byli od začátku přesvědčeni, že má opravdu dobrý potenciál,“ prozradil v Montrealu ředitel skautingu Tampy Al Murray. 

A upřímnou radost musel mít zejména i otec Marek. Po loňském nepovedeném draftu se hokejové rodince Malíků jednoznačně ulevilo, ještě navíc když si na mladého brankáře ukázala organizace, s níž byl v minulosti úzce spjat i jeho tatínek. Poslední rok, jenž Marek Malík v nejslavnější lize světa odehrál, totiž oblékal právě dres Lightning. 

Syn olympijského vítěze i skauta Flyers

O velké rodinné večírky tak v quebecké provincii nebyla žádná nouze. A neslavilo se pouze u nás, radost zažívalo i mnoho dalších slavných otců současných talentů. Třeba takový Shean Donovan, jenž v NHL odehrál přesně 1000 utkání a slavnou kariéru končil v dresu Ottawy, se nyní mohl radovat z draftu svého syna Joriana, jehož si na 136. místě vybrali právě Senators.  

V Dallasu zase vybrali na 147. místě mladého ruského brankáře Maxima Majorova, který je navzdory matoucímu příjmení synem slavného gólmana Vasilije Košečkina, zlatého medailisty z olympijských her před čtyřmi roky v Pchjongčchangu. Ten navíc i ve svých 39 letech stále platí za aktivního hráče, nyní už desátým rokem střeží brankoviště Magnitogorsku v KHL.

close Brankář Vasilij Košečkin patřil mezi ústřední postavy ruského olympijského zlata z roku 2018. info Zdroj: ČTK/AP/Matt Slocum zoom_in Brankář Vasilij Košečkin patřil mezi ústřední postavy ruského olympijského zlata z roku 2018.

Další rodinný příběh se odehrál v New Yorku, kde se o pozornost přihlásilo známé hokejové jméno Karpa. Mladého Zakaryho nyní draftovali na 191. místě Rangers, ovšem velkou stopu v zámoří zanechal už jeho otec Dave, který v NHL odehrál téměř 600 zápasů a svůj poslední gól mezi hokejovou elitou vstřelil právě v dresu Newyorčanů. I tady bude o motivaci synátora postaráno. 

Poměrně rušno bylo před posledním výběrem také ve Philadelphii, kde se dlouho rozmýšleli nad svým závěrečným rozhodnutím. Nakonec ukázali na útočníka Alexise Gendrona, syna současného skauta Flyers Martina Gendrona, jenž v NHL odehrál tři desítky zápasů, ale ledové plochy poté poměrně brzy opustil.  

A nakonec mohlo být v Montrealu ještě veseleji, kdyby se na řadu dostalo třeba jméno Hejduk. To zřejmě přijde na scénu až za rok, ale i přesto se letošní draft postaral o vskutku nevšední rodinnou atmosféru. Půjdou nadějní synové po šlépějích svých zářných otců?