První derby vyhrála po nájezdech Kutná Hora. Ale jak sám v rozhovoru pro Deník prozradil obránce Čáslavi Ladislav Janata, v pátek bude spousty věcí jinak. Sám v dresu Kutné Hory hrál druhou ligu, takže i pro něj je zápas speciální.

Jak hodnotíte tým Čáslavi od vašeho vzniku v létě? Jak si vše sedlo během těch pár měsíců?

Pořád si to sedá. Potřebujeme čas. Čekali jsme na zimní stadion a pořád jsme jezdili po zápasech venku. Nebyl čas na pořádné tréninky. Věřím, že se vše bude ještě zlepšovat. Sice nyní vyhráváme, ale pořád není hra ideální. Snad to bude čím dál lepší.

Co říkáte na skladbu vašeho kádru. Je vás dost? Přibyde někdo?

Nepřibyde nikdo, protože existuje pravidlo o počtu odehraných zápasů před play off. Náš mančaft je na tuto soutěž dost dobrý. Jestli budeme postupovat, tak se bude muset určitě rozšířit, aby nás bylo více.

Mně váš kádr z velké části připomíná druholigový tým v Kutné Hoře, který tam kdysi hrál. Souhlasíte?

Ano, je to podobné. S kluky se známe a víme, co od sebe očekávat. Taky už jsme starší a nejezdíme jako myši. Hlavně mi přijde, že i tyto nižší soutěže mají svou úroveň. Není to jako před několika lety, kdy jsme hráli druhou ligu. Když jsme si šli zahrát takovou soutěž, tak tam dal kdokoliv pět gólů. Nyní je třicet týmů v juniorské extralize a hráči nemají kam chodit, tak se zkvalitňuje i krajská soutěž.

Loni jste hráli v Novém Bydžově krajský přebor. Jak velký rozdíle je mezi krajskou soutěží a přeborem?

Rozdíl tam je. V Novém Bydžově jsme měli ještě lepší tým. Někdo říkal, že to je spodek druhé ligy. V Čáslavi někteří kluci druhou ligu nehráli, takže to není takové. O Vánocích jsme hráli přípravný duel s Žabonosy a říkali jsme si, že bychom ten prostředek také v krajském přeboru hráli. Ale jak jsem říkal, potřebovali bychom širší kádr.

Hlavní je se tam také dostat. Jak moc těžké podle vás bude postoupit? Kutná Hora se o postup pokouší již několik sezon.

Uvidíme. V této soutěži je to o dvou zápasech. Našimi soupeři jsou Kutná Hora a Neratovice. Bude to těžké.

Kdo je podle vás silnější? Neratovice nebo Kutná Hora?

V Neratovicích jsme si zápas prohráli sami. Nevím, jak to bude vypadat, až přijedou k nám. Kutná Hora má mladé kluky, kteří létají. S nimi jsme hráli po třech trénincích a dvou přátelských zápasech. Neratovice mají zase samé velké chlapy. Ti nás mydlili. Když ještě připočítám Poděbrady, tak z těchto čtyřech mančaftů může postoupit každý.

Rozhodne tedy momentální forma v play off?

Přesně to si myslím. Doufám, že do té doby vše vypilujeme. Času je dost. Musíme se udržet v první čtyřce. Pak se během dvou zápasů play off může stát cokoliv.

Co říkáte na nový zimní stadion v Čáslavi? Líbí se vám?

Je to nádhera, co se tady vybudovalo. Ten komfort je nesrovnatelný. To nemají ani kluby ve vyšších soutěžích. Opravdu je to krásné. Můžu říct jen samá pozitiva.

Co se vám tam osobně líbí nejvíce?

Mně by se nejvíce líbilo, kdybych tam mohl sedět a dívat se na ten hokej z hospody. (smích)

Má kluziště nějaká specifika?

Přijde mi, že je kluziště užší. Při hře není moc času. Je to skoro americké hřiště. Navíc tribuna je hned u ledu. Není tam žádný prostor nikde okolo. Jak končí mantinel, tak začíná tribuna. Diváci jsou hned u hry. Je to hodně podobné NHL.

A co fanoušci? Už máte fanklub? Jak si na vás zvykli chodit?

Z diváků jsem překvapený. Chodí jich hodně a snaží se fandit. Doufám, že v pátek jich dorazí co nejvíce. Snad jich bude přibývat a budou nám fandit dál. Za to bych jim chtěl poděkovat.

Připomíná vám páteční derby souboje Kutné Hory s Kolínem ve druhé lize?

Myslím si, že toto derby ještě nemá takovou tradici. Kolín a Kutná Hora byly rivalové odjakživa ve fotbale nebo v hokeji. Nyní, když s Kutnou Horou hrajeme první domácí zápas, tak si to nemyslím. Pro nás hráče to tak může být, ale nevím, jak pro fanoušky. Taková rivalita tam asi ještě nebude.

Jak vidíte samotný páteční zápas? V Kutné Hoře jste prohráli na nájezdy.

Zápas se asi bude vyvíjet dost podobně jako v Kutné Hoře. Bude záležet, zda proměníme šance, které jsme na jejich ledě neproměnili. Hlavně se nám nemusí vyplatit chyby v obraně, které děláme, protože Sršni umí vše potrestat.

Kde je největší síla Čáslavi a kde Kutné Hory?

Naší největší silou jsou asi přesilové hry. V nich dáváme hodně branek. Máme zkušené kluky, na kterých by to mělo stát. Kutná Hora má mladé kluky s dobrým pohybem. Létají po ledě a nic nevypustí. To je jejich silná stránka.

Může být páteční zápas klíčový pro konečné pořadí na konci základní části?

Myslím si, že to bude klíčové, protože jde o první dvě místa, která zaručují rozhodující zápasy v play off doma. Ale jak říkám, důležité je zůstat v první čtyřce a pak se v play off může stát cokoliv.

Pokud bude v pátek vyprodáno, kolik bude v Čáslavi fanoušků? Jaká je kapacita?

Nevím přesnou kapacitu. Čtyři sta dvacet diváků je na sezení a kolik se vejde na stání? Asi pět set.

Jakou návštěvu byste si v pátek přál?

Co nejvyšší. Alespoň dvanáct set lidí, aby byla pořádná atmosféra a lidé se měli na co dívat. Snad budou odcházet spokojení. Hlavně my, abychom byli po utkání spokojení.